topografoi.com



Author Topic: Ξεκινώντας με το Ubuntu Linux... 100 σελίδες με 8 Euro.  (Read 18817 times)

chiossif

  • Posts: 334
Περισσότερα εδώ.

Θα το τιμήσω και το συνιστώ σε όλους...
8 εβραιόπουλα κάνει αλλά αξίζει τον κόπο... θα το λιώσω στο δάνεισμα... :-)


chiossif

  • Posts: 334
Και όπως ίσως φαντάζεστε έριξα και την γκρίνια μου...

ΗΜΑΡΤΟΝ ... αν το έβαζαν 3 (κόστος χαρτιού και κυκλοφορίας) θα τα έπαιρναν πίσω από τους περισσότερους αναγνώστες σε βάθος χρόνου... δεν πειράζει... ας το ανοίξουν ψηφιακά και θα το μοιράσουμε εμείς...

Αλήθεια, αν ζητάγαμε 100 κομμάτια πόσο θα μας το έδιναν;
:-)

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Αλήθεια, αν ζητάγαμε 100 κομμάτια πόσο θα μας το έδιναν;
:-)


800 :P
« Last Edit: 29 Μαΐ 2008, 18:17 by Sairin_Lote »
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Το περιοδικό (Linux Format) το παίρνω κάθε δίμηνο, που βγαίνει και θεωρώ ότι 8€ είναι σαν 4€ ανά μήνα... Δεν είναι, όμως, ψέμα να πούμε ότι είναι... πολύ μικρό για να είναι τόσο ακριβό! Το PC Magazine έχει σχεδόν διπλάσιες σελίδες και κάνει 6,50€! Με την τακτική τους αποθαρρύνουν χρήστες που τυχόν να ενδιαφερθούν. Ίσως θεωρούν ότι δε θα βγάλουν τα έξοδα τους, αν έχουν χαμηλότερη τιμή, λόγω... χαμηλής κατανάλωσης, αλλά πρέπει να ποντάρουν στο να αυξηθούν οι χρήστες και όχι στο να αναγκάζουν μόνο τους ήδη ενδιαφερόμενους με το Linux να το αγοράζουν (κι αυτοί μετά από σκέψη, λόγω του κόστους)...

Anyway! Το συγκεκριμένο πιθανόν να αξίζει τα λεφτά του... Δεν αποκλείεται να το τιμήσω, αν και δεν ξέρω πόσα έχω να μάθω από αυτό. Είναι σίγουρα, όμως, καλό για να το δίνω σε αυτούς που πρήζω... εεε... πείθω να βάλουν Ubuntu! ;D

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
μια πολιτική στυλ DeAgostini θα ηταν καλυτερη εδω. Βγαζω το εισαγωγικο περιοδικο σε τιμη 2-3 ευρω και "πλασσάρω" εμμεσα το κυριως περιοδικο.
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι ότι υπάρχει κάτι. Ο ενδιαφερόμενος θα το βρει δεν υπάρχει περίπτωση.

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι ότι υπάρχει κάτι. Ο ενδιαφερόμενος θα το βρει δεν υπάρχει περίπτωση.

μην εισαι σιγουρος...
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

chiossif

  • Posts: 334
ΕΥΡΗΚΑ ...

... δύο στην "έβγα" της γειτονιάς μου. Πήρα το ένα, το άλλο το άφησα για νεώτερους.

Το πρώτο φυλλομέτρημα έγινε:

πολύ καλή έκδοση, συνιστάται ακόμα και σε όσους "απαγορεύεται" προς το παρόν το linux (για την βιβλιοθήκη τους ΛΕΜΕ).

Τι είναι άλλωστε 8 εβραιόπουλα; Νομίζω τ'αξίζει τα λεφτά του.

Αναμένω, αφού βγάλουν και το λογικό κέρδος όπως τους ζήτησα, να το δημοσιεύσουν ψηφιακά έστω και σε pdf.

Μπείτε, αν συμφωνείτε, στο linuxformat.gr και στο ανάλογο θέμα γράψτε - ζητήστε, γκρινιάξτε ή ευχαριστείστε για ότι θέλετε ...

Που ξέρετε μπορεί να είναι η επόμενη έκδοση "δικιά σας" επιλογή :-)

Α, ξέχασα... linux format;
κρατηθείτε για το burn fest του Οκτωβρίου... ίσως γίνει φέτος...

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Για να το βρω φαντάσου ότι έφτασα στο εβγα της γειτονιάς σου :P
Οχι εντάξει το βρήκα εδώ δίπλα. Πράγματι για αρχάριους προτείνεται έχει αναλυτικότατες οδηγίες νομίζω , πολύ συμπαθητική έκδοση ακόμα και ως εκτύπωση.
Μακάρι να βγάλουν και κάτι ανάλογο για openSuSE έτσι για να βρίσκεται..........

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Για να το βρω φαντάσου ότι έφτασα στο εβγα της γειτονιάς σου :P
Οχι εντάξει το βρήκα εδώ δίπλα. Πράγματι για αρχάριους προτείνεται έχει αναλυτικότατες οδηγίες νομίζω , πολύ συμπαθητική έκδοση ακόμα και ως εκτύπωση.
Μακάρι να βγάλουν και κάτι ανάλογο για openSuSE έτσι για να βρίσκεται..........
Δε νομίζω... Όπως όλοι ξέρουμε, το Ubuntu είναι ο... χαιδεμένος της υπόθεσης! :P Θα ήταν, πάντως, πάρα πολύ καλό αυτό, να έβγαζαν δηλαδή κάθε δίμηνο (το μήνα που δε βγαίνει το περιοδικό) έναν οδηγό για κάθε δημοφιλή διανομή (openSUSE, Fedora, Debian, Gentoo, Arch κλπ.)...

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male

Δε νομίζω... Όπως όλοι ξέρουμε, το Ubuntu είναι ο... χαιδεμένος της υπόθεσης! :P Θα ήταν, πάντως, πάρα πολύ καλό αυτό, να έβγαζαν δηλαδή κάθε δίμηνο (το μήνα που δε βγαίνει το περιοδικό) έναν οδηγό για κάθε δημοφιλή διανομή (openSUSE, Fedora, Debian, Gentoo, Arch κλπ.)...
[/quote]

Ε εντάξει δεν είναι και άδικο να είναι ο χαϊδεμένος , αλλά σε κάθε περίπτωση πιστεύω και γω το ίδιο πράγμα ότι θα πρέπει να γίνει: Γιατί να μην υπάρχουν οδηγοί για όλες τις ευρέως γνωστές διανομές στα ελληνικά??? όχι τίποτα 3000 σελίδες αλλά κάτι ανάλογο με αυτήν την έκδοση απλά για να δεί και ο καθείς και τι του "πάει" καλύτερα...

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
χαλαρωστε, το 80-90% που αναφερεται μεσα στο περιοδικο ειναι για ολο το Gnu/Linux γενικα (OO.org, Gimp, Blender, κλπ.) καθως και τα file systems, τα αρχεια και ακομα και τι σημαινει ανοιχτο λογισμικο κλπ. Το μονο που διαφερει απο διανομη σε διανομη συμφωνα με τη μορφη που δωσαν στο περιοδικο ειναι ο installer. Θα μπορουσε να ειναι μια γενική εισαγωγή στο Gnu/Linux και να ανέφερε σαν παράδειγμα την εγκατάσταση του Ubuntu.

πολύ καλό κατα τα άλλα, παντα μετραει να κάνεις μια επανάληψη στα βασικα, ολο και κατι καινουριο μαθαινεις  :D
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το ubuntu κάνει αρκετά πράγματα αυτόματα και με... ανώμαλο τρόπο! Ακόμα και βασικά αρχεία δουλεύουν διαφορετικά από το φυσιολογικό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το xorg.conf, που στο Ubuntu είναι στην κυριολεξία... πετσοκομμένο και ελλειπές! Δεν ξέρω τι ακριβώς έχουν κάνει, αλλά η ανάλυση και διάφορα άλλα πράγματα που έχουν να κάνουν με την οθόνη κλπ. δεν υπάρχουν μέσα, παρότι αυτό είναι το φυσιολογικό. Ένα δεύτερο κομμάτι είναι η εμβάθυνση... Αλλιώς θα μπορέσεις να εμβαθύνεις με Ubuntu/Fedora/openSUSE και αλλιώς με Debian/Gentoo/Arch. Αν και το επόμενο τεύχος έχει οδηγό για το Arch ως βασικο θέμα... :P

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
ναι, δεν εννοουσα οτι δεν εχουν διαφορες σαν διανομες, απλα οτι αυτα που παρουσιαζει το περιοδικο ισχυουν σε ολες σχεδον τις διανομες, και στην τελικη δεν ενδιαφερει τον αρχαριο χρηστη αλλά ουτε και αυτον ο οποιος θελει απλα να κανει τη δουλεια του, να διαβασει κανα mail κλπ για το ποσο πετσοκομμενο ειναι το ταδε αρχειο η το αλλο.

Νομιζω αυτος ειναι ενας λογος που το Linux δεν ειχε απηχηση στον κοσμο. Επειδη ο κοσμος φοβαται οτι το linux ειναι κανα θηριο που θα πρεπει να τιθασευσει. Γλαφυρο παραδειγμα : συζητουσα με μια κοπελα που σπουδαζει κατι σχετικο με Η/Υ και ειχε ζητησει σε κατι παιδια που ασχολουνταν με Linux να της πουν περιπου τι ειναι γιατι ηθελε να ασχοληθει. Τα παιδια λοιπον της πεταξαν ενα βιβλιο 1000+ σελιδων και της ειπαν "διαβασε, και μετα ελα να ρωτησεις". Αυτη η στάση ειναι που φοβιζει τους απλους χρηστες να το χρησιμοποιησουν.

Καλά και αγια ολα τα low-level πραγματα που συμβαινουν πισω απο το GUI αλλα δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να τα ξερουν η να νοιάζονται για αυτα. Και στην κλασσική απάντηση "ε, τοτε βαλε Windows", ο απλος/κακοιμοιρος χρηστης, βαζει Windows επειδη δεν νιωθει οτι εχει αλλη επιλογη.

Ξεφυγα λιγο απο το βασικο αξονα του θεματος, αλλα ηθελα να θειξω το θεμα επειδη νομιζω οτι ειναι ο βασικος λογος για τον οποιο δεν ερχεται κοσμος στο Linux.  :-[

PS. το χειροτερο φυσικα ειναι οτι αρκετοι εμπειροι χρηστες κανουν τους αρχαριους να νιωθουν μειονεκτικα ποθ δεν ξερουν η δεν τους ενδιαφερουν αυτα τα πραγματα. (δεν το λεω για καποιο συγκεκριμενα οπως πχ για τον stelios απο τον οποιο πηρα αφορμη να πω τον πονο μου, αλλα γενικα, να μην παρεξηγηθουμε  ;))
« Last Edit: 04 Ιουν 2008, 18:26 by Sairin_Lote »
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Αυτός που "παρεξήγησες" στα λόγια μου είναι το που αναφέρεται ο κάθε οδηγός και η κάθε διανομή! Προφανώς δεν ενδιαφέρει τον αρχάριο χρήστη ή αυτόν που απλά θέλει να κάνει τη δουλειά του το να διαβάσει 1000+ σελίδες ούτε να βάλει, ποτέ, καμία διανομή που θα χρειαστεί ώρες/μέρες/μήνες για να τη χτίσει! Ενδιαφέρει, όμως, κάποιους που θέλουν να ψαχτούν περισσότερο, όπως εμένα.

Εγώ, επί παραδείγματι, έχω ένα σύστημα Ubuntu, για τις καθημερινές δουλειές, και ένα Gentoo (αυτή τη στιγμή) για να "παίζω"/πειραματίζομαι... Δε με χαλάει καθόλου ότι το Ubuntu έχει πετσοκομμένο xorg.conf, από τη στιγμή που το έχω για να κάνω τη δουλειά μου. Και, κυρίως, δεν ενδιαφέρει ποτέ το χρήστη που δεν ξέρει καν την ύπαρξη του xorg.conf! Αλλά όταν ήθελα να ψαχτώ λίγο παραπάνω, θα βοηθούσε να είχα έναν οδηγό για κάποια άλλη διανομή που να μπαίνει σε περισσότερο βάθος ή να περιγράφει το PMS της κλπ. (εκτός από το internet).

Υ.Γ.: Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιό σου και, θα προσθέσω ότι, διαφωνώ απόλυτα με τη λογική του ότι "αφού θες linux πρέπει να μάθεις να το ρυθμίζεις με το χέρι, με την κονσόλα" κλπ. Είμαι υπέρ της ενίσχυσης του GUI έναντι της απευθείας επέμβασης στα αρχεία ρυθμίσεων, γιατί έτσι θα είναι πολύ πιο εύκολο για κάποιον να μεταβεί στο Linux από τα Windows. Επίσης, το καλό που σου θέλω, άλλη φορά να μη διευκρυνίζεις ότι δεν αναφέρεσαι σε κάποιον, για να παρεξηγηθούμε και να γίνει κανά flame war να γουστάρουμε :P ;D

 

Copyright © topografoi.com