topografoi.com



Author Topic: TopograFOSS revisited  (Read 7088 times)

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
TopograFOSS revisited
« on: 12 Σεπ 2010, 13:33 »
Λοιπόν,

σκεφτόμουνα το κατά πόσο είναι εφικτό να ετοιμάσουμε ένα scriptaki που να εκτελείται σε μηχανήματα Ubuntu και να τα φέρνει σε μια μορφή που θα συζητήσουμε εδώ και θα είναι η "επίσημη" διανομή της foss.satm. Εκτός από τα απαραίτητα εργαλεία για τους τοπογράφους θα μπουν μέσα και όλα τα παρελκόμενα που συνήθως πρέπει να εγκαταστήσει κάποιος στην αρχή. Μπορεί επίσης να υπάρχει μια free version και μια propriety. Το θέμα δεν είναι να κάνουμε μια καινούρια διανομή αλλά ένα αρχείο που να έχει πληροφορίες για την κατάσταση του συστήματος.

Η μέθοδος είναι η εξής:

1) Στήνουμε το σύστημα

2) Κάνουμε copy το /etc/apt για να έχουμε την πληροφορία για τα repositories που χρησιμοποιούμε

3) Κάνουμε export την κατάσταση του συστήματος (εγκατεστημένα προγράμματα) με:

Code: [Select]
sudo dpkg --get-selections > topografoss
Ο χρήστης:

1) Εγκαταστεί το Ubuntu κανονικά

Αναλόγως την αυτοματοποίηση:

2α) Τρέχει το scriptaki που του δίνουμε

2β) Το κάνει χειροκίνητα:

- Κάνει copy/paste (overwrite) to /etc/apt στο σύστημα του και
Code: [Select]
sudo apt-get update
- Κάνει import και install τα πακέτα της topografoss:
Code: [Select]
dpkg --get-selections < topografoss
dselect

και όλα οκ!
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

chiossif

  • Posts: 334
Απ: TopograFOSS revisited
« Reply #1 on: 12 Σεπ 2010, 16:09 »
Πολύ καλή ιδέα  :D

Επιπλέον πλεονεκτήματά της είναι:

- η λύση ΔΕΝ εξαρτάται από το υλικό: μπορεί να στηθεί ακόμη και σε VirtualBox  :)
- δεν επηρεάζει τις επιλογές κάθε χρήστη: παραμένει το δικαίωμα να προσθέσει ή να αφαιρέσει ΕΥΚΟΛΑ ότι επιθυμεί

Μειονέκτηματα είναι:
- σε περίπτωση αλλαγής ονόματος εφαρμογής -ειδικά σε νέα έκδοση ubuntu με αλλαγή υποστήριξης- θα πρέπει να αλλάξει-τροποποιηθεί και το προγραμματάκι.
- ίσως να μην είναι τόσο απλό διότι αρκετά λογισμικά ΔΕΝ περιέχονται σε επίσημα αποθετήρια ή μερικές φορές απαιτείται η προσθήκη κλειδιού ή άλλα...

Το δεύτερο μειονέκτημα καταργείται αυτόματα αν αντί για πρόγραμμα δοθούν απλές και αναλυτικές εντολές 1,2,3... και ο καθένας επιλέγει ότι επιθυμεί.
Προτείνω να ξεκινήσουμε έτσι -με εντολές και αν χρειάζεται πρόσθετες οδηγίες- για μια πλήρη -και με τα "αναγκαία" ανελέφτερα λογισμικά-, να γράφει ο καθένας την προσθήκη του και στο τέλος να συγκεντρωθούν οι πλέον απαραίτητες και να φτιαχτεί σε τελική φάση το προγραμματάκι.

Ακολουθούν οι προσωπικές μου επιλογές (εντολή-εντολή):
Code: [Select]
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
sudo apt-get -y install ubuntu-restricted-extras build-essential idle codeblocks nautilus-open-terminal qtoctave wxmaxima ghex geany gftp hugin imagemagick gimp gthumb gnome-commander cairo-dock

Συμπληρώστε...

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: TopograFOSS revisited
« Reply #2 on: 12 Σεπ 2010, 16:36 »

Code: [Select]
sudo add-apt-repository ppa:ubuntugis/ubuntugis-unstable
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
sudo apt-get -y install ubuntu-restricted-extras build-essential idle codeblocks nautilus-open-terminal qtoctave wxmaxima ghex geany gftp hugin imagemagick gimp gthumb gnome-commander cairo-dock qgis grass qgis-plugin-grass openoffice.org gparted inkscape gnome-do

I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: TopograFOSS revisited
« Reply #3 on: 12 Σεπ 2010, 16:51 »
Εγώ αυτό που έχω να πω επί του θέματος είναι το εξής:

Το ubuntu είναι καλό είναι χρυσό είναι ωραίο για ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ διανομή. Δε το θεωρώ κατάλληλο για εξειδικευμένη χρήση που το θέλουμε εμείς για το λόγο ότι για να δούμε καινούριες εκδόσεις σε πακέτα όπως octave, codeblocks, qgis, grass κτλ, που μας ενδιαφέρουν ΑΜΕΣΑ, θα πρέπει να περιμένουμε max 6 μήνες ώστε να περάσει στην επόμενη έκδοση. Βέβαια υπάρχουν repositories, αλλά η ενημερότητά τους στηρίζεται στον πατριωτισμό των maintainers.

Επομένως, γιατί να μην χρησιμοποιήσουμε ως βάση το debian-sid που είναι ξαδερφάκι του, και έχει και τα τελευταία πακέτα από τα προγράμματα που μας ενδιαφέρουν;

Βεβαίως υπάρχει και η hardcore λύση του να ανοίξουμε δικό μας repository (δόξα τω Θεώ μπορούμε να πάμε στο launchpad και να ανοίξουμε δικό μας) και κάθε φορά που βγαίνει ένα πακέτο από αυτά που μας ενδιαφέρουν να το ανεβάζουμε εκεί και σαφώς και προτίθεμαι να είμαι ένας από τους maintainers (όχι όμως ο μοναδικός, γιατί προφανώς δεν προλαβαίνω :) - καλό θα ήταν ο ένας να έχει το πολύ 3-4 πακέτα να χτίζει)

Για την περίπτωση που διαφωνείτε σκεπτόμενοι πως οι νέες εκδόσεις δεν είναι δοκιμασμένες, εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 8 μήνες arch στο DE και ουδέποτε υπήρξε θέμα σπασίματος λόγω καινούριας έκδοσης. Στην τελική μια δοκιμή της διανομής σε vbox θα μας πείσει ;)

Στο καθαυτό θέμα, έχω να προσθέσω πως θέλετε και το java-jre-plugin (αλλά δε θυμάμαι το ακριβές όνομα του πακέτου στο ubuntu :p ). Επίσης το openoffice έρχεται εγκατεστημένο στο ubuntu, όπως και ο gparted, οπότε μπορούν να παραληφθούν...
« Last Edit: 12 Σεπ 2010, 16:55 by Argyros »

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: TopograFOSS revisited
« Reply #4 on: 12 Σεπ 2010, 17:02 »
το openoffice δεν ερχεται στην πλήρη έκδοση του αλλά μονο τα writer/calc/impress. Επίσης για το gparted, ΚΑΘΕ φορά πρέπει να το εγκαθιστώ:P

Θα συμφωνήσω και εγώ με την ιδέα του Debian, και μάλιστα μπορούμε να δούμε τι κάνει και το Mint Debian Edition, καθώς θα είναι πιο φιλικό στη χρήση από το κανονικό. Ενδιαφέρουσα η ιδέα για το repository! Δεν έχω ιδέα πως/που/ποιος αλλα θα με ενδιεφερε να ασχοληθώ! υπάρχει κανένα mini how-to ή μπορείς να γράψεις;

Η λύση με το -get--selections έρχεται να λύσει ακριβώς αυτό το πρόβλημα: να θυμάσαι πως λέγονται και ποια είναι τα πακέτα.
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: TopograFOSS revisited
« Reply #5 on: 12 Σεπ 2010, 17:29 »
Δεν έχω ubuntu μπροστά μου :), όσο για τα πακέτα εμπιστεύομαι εσάς που έχετε ;)

Εdit: Όσο για how to για repos λογικά θα βρούμε στο δίκτυο με τον κουβά ;)
« Last Edit: 12 Σεπ 2010, 17:51 by Argyros »

chiossif

  • Posts: 334
Απ: TopograFOSS revisited
« Reply #6 on: 13 Σεπ 2010, 09:15 »
Και για όσους θέλουν να δουν τα εγκατεστημένα πακέτα λογισμικών στο σύστημά τους μπορούν απ' την αγαπημένη μας κονσόλα να γράψουν:

Code: [Select]
dpkg-query -W --showformat='${Installed-Size} ${Package}\n' | sort -nr | less

ή αν τα θέλουν σε αρχείο για μετέπειτα μελέτη:

Code: [Select]
dpkg-query -W --showformat='${Installed-Size} ${Package}\n' | sort -nr >Installed_packages.txt

Μετά απ' αυτό μου ήρθε η όρεξη να απεγκαταστήσω μερικά ογκώδη όπως το ubuntu-docs. Συνιστώ την αφαίρεση (πλήρη διαγραφή με αρχεία διαμόρφωσης) να την κάνετε μέσα από το synaptic ώστε να ελέγξετε προσεκτικά τυχόν εξαρτήσεις οι οποίες, ίσως, δημιουργήσουν πρόβλημα. Υπάρχει η περίπτωση ένα ογκώδες πακέτο να είναι απαιτούμενο για μια μικρή αλλά σημαντική για εσάς εφαρμογή οπότε αν αφαιρεθεί να συμπαρασύρει και την εφαρμογή.

Τέλος,καλό θα είναι να εκτελέστε από το τερματικό το ακόλουθο για γενική "καθαριότητα":

Code: [Select]
sudo apt-get update && sudo apt-get -y upgrade && sudo apt-get autoclean && sudo apt-get -y autoremove && sudo apt-get clean

 

Copyright © topografoi.com