topografoi.com



Author Topic: Ανοιχτό Λογισμικό [Linux Labfest 21/12]  (Read 11107 times)

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
η κοινότητα Ανοιχτού Λογισμικού ΕΜΠ http://foss.ntua.gr διοργανώνει την Πέμπτη 21/12 εκδήλωση σχετικά με το ελεύθερο Λογισμικό. Θα γίνουν επιδείξεις, ενώ όποιος θέλει (εγώ  ;) ) μπορεί να πάει και με το λαπτοπ του να τον βοηθήσουν να περάσει Linux και να λύσει τις απορίες του.

Μην το προσπεράσετε ελαφρά τη καρδία.. Το ελεύθερο λογισμικό δεν είναι μόνο για μυημένους για τα καλά στον χώρο των Pc's. Αντίθετα, είναι και μία πολύ καλή εναλλακτική λύση (και πολλές φορές τα ανοικτού κώδικα προγράμματα υπερτερούν έναντι κλειστών, αμιγώς εμπορικών πακέτων). Μερικές δοκιμές θα σας πείσουν.. Δοκιμάστε oppenoffice αντί για msoffice, gimp αντί για Photoshop, firefox αντί για internet explorer, qgis αντί για arcgis, octave αντί για matlab κ.ο.κ. ( η λίστα είναι μεγάλη.. προσωπικά έχω δοκιμάσει και άλλα ενδιαφέροντα προγραμματάκια, τα οποία θα καταθέσω εδώ άμα τω πέρατι της απογραφής που κάνω στο Pc μου εν όψει format..)


kalxas

  • Posts: 7
  • Gender: Male
    • My website
Re: Ανοιχτό Λογισμικό [Linux Labfest 21/12]
« Reply #1 on: 21 Δεκ 2006, 01:28 »
Νομίζω οτι το παρακατω βιντεο ειναι κατι που ολοι θα επρεπε να παρακολουθησουν ωστε να καταλαβουν την πραγματικη αξια του ελευθερου λογισμικου.

http://video.google.com/videoplay?docid=-1647626314188526128&q=Stallman&hl=en


liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Re: Ανοιχτό Λογισμικό [Linux Labfest 21/12]
« Reply #2 on: 21 Δεκ 2006, 02:04 »
Όλοι αύριο στο labfest μπας και πάθουμε καθόλου απεξάρτηση από τη Microsoft γιατί δε μας βλέπω καλά... Το Linux έχει ψιλο-αραχνιάσει στην άκρη του σκληρού μου ::)

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Re: Ανοιχτό Λογισμικό [Linux Labfest 21/12]
« Reply #3 on: 21 Δεκ 2006, 16:58 »
Ωραία ήταν στο LabFest. Εγώ, που ανήκω στους ανίδεους περί το Linux :-[, πήρα μια πρώτη γεύση από τα της εγκατάστασης.. Μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια..

Μετά από γόνιμο διάλογο με τον liberostelio καταλήξαμε πως θα βάλω SuSe 10.2 [στο desktop. Στο laptop είναι μια άλλη κουβέντα...]. Για να γίνει όμως αυτό, και να το γιορτάσουμε, θα διοργανώσουμε στο σπίτι μου την ερχόμενη βδομάδα Linux GrillFest.. Δηλαδή, θα ψήσουμε παϊδάκια, πιτούλες στα κάρβουνα με μπόλικη πάπρικα, θα πιούμε τα κρασάκια μας, θα παίξουμε επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι και παρεμπιπτόντως θα εγκαταστήσουμε και τη διανομή SuSe στο desktop.

YΓ: Νομίζω πως η παραπάνω προσφορά αποτελεί καλύτερη προώθηση του opensource ;) , από αυτή που επεχείρησαν τα παιδιά της fossc.  :D

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Ανοιχτό Λογισμικό [Linux Labfest 21/12]
« Reply #4 on: 06 Ιαν 2007, 23:33 »
Πιστός στις δεσμεύσεις μου (άρα δεν κάνω για πολιτικός ε;  ;) ) θα αρχίσω εδώ να παραθέτω λογισμικό ανοικτού κώδικα πάνω στο οποίο "σκόνταψα" κατά την απογραφή του pc μου, ή κατά τις πρώτες μέρες της επαφής μου με Linux (τελικά έβαλα ubuntu 6.10..)
Ίσως να γίνει και ένα συμμάζεμα ανά μάθημα της σχολής, κάτι σαν ευρετήριο, πάντως αυτό που ακολουθεί είναι μια αρχή... Αξίζει να επισημανθεί πως οποιοσδήποτε μπορεί να εντοπίσει ανοικτό λογισμικό που ενδεχομένως τον ενδιαφέρει είτε ψάχνοντας στο Google (ασφαλώς..) είτε κάνοντας μια μικρή έρευνα στα projects του sourceforge! [edit] και στο gnu.org[/edit]

Γενικά
  • OpenOffice Σουίτα γραφείου (κείμενα, λογιστικό φύλλο, βδ, παρουσιάσεις κλπ.)
  • FireFox web browser


Προγραμματισμός (ενδεικτικά...)


Αριθμητική ανάλυση
  • Octave αντίστοιχο του MatLab
  • Μaxima αντίστοιχο της Mathematica

(geo)Databases
  • MySQL
  • PostgreSQL
  • PostGis Δίνει τη δυνατότητα διαχείρισης χωρικής πληροφορίας στην PostgreSQL

Cad

Gis

Γραφικά

Συνορθώσεις

GPS
  • gpstk gps toolkit
  • OpenSourceGPS εξαιρετικά ενδιαφέρον project εκμάθησης της λειτουργίας του gps (και δεν αναφάρεται μόνο σε λογισμικό...) επισκεφτείτε το!!

Υδραυλικά
  • EpaNet2 λογισμικό για επίλυση και μοντελοποίηση δικτύων ύδρευσης
« Last Edit: 07 Ιαν 2007, 12:20 by Kostis »

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

 

Copyright © topografoi.com