topografoi.com



Author Topic: Νιώθω Ντροπή..  (Read 5369 times)

dionysos

  • Administrator
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία...
Νιώθω Ντροπή..
« on: 26 Αυγ 2007, 20:54 »
 Όλοι έχουμε δει τις συγκλονιστηκές εικόνες από τις φωτιές στη χώρα!!! Θα πρέπει όλοι να αναλογιστούμε τις ευθύνες...

 Άκουσα ότι ξοδεύτηκαν δισ. για την αντιμετώπιση των πυρκαγιών.. Κάηκαν όλα!!! Φαγώθηκαν όλα...

 Δεν αντιλέγω, ότι με τόσες πολλές εστίες είναι δύσκολο να τις αντιμετώπισεις!! Οι πυροσβέστες ήρωες, οι πιλότοι επίσης. Αλλά οι "Υπεύθυνοι" άφαντοι...!!!! Δηλαδή τί πρέπει να γίνει για ξυπνήσουμε. Βάζω "εμείς" γιατί κι εμείς είμαστε έμμεσα υπεύθυνοι γι'αυτό το πράγμα.

 Έχω εξοργιστεί. Κάηκε η Πάρνηθα, η Πεντέλη, δυο φορές ο Υμητός. Τί άλλο πρέπει να καεί ακόμα???? Να τα xeso τα έργα που γίνονται, τις Εθνικές Οδούς τα πάντα... γιατί κι αυτά θα καούν στο τέλος..ΈΛΕΟΣ ΠΙΑ!! Τόσα χρόνια δεν έχουν γίνει τίποτα..Τόσα χρόνια τρώνε και τρώνε και τρώνε....

 Τα τελευταία 6 χρόνια θα μπορούσαν να απορροφηθούν απο την ΕΕ γύρω στα 3δισ. ευρώ κονδύλια για την πυρόσβεση, αλλά εμείς κοιμόμαστε. Δεν πήραμε τίποτα, οχι γιατί δεν μας τα έδωσαν αλλά επειδή απλά δε τα ζητήσαμε!! Αλλά εμείς θέλαμε να αγοράσουμε F16! Την γνωστή εξίσωση την ξέρετε; - Κόστος 1F16 = Κόστος 10Καναντέρ - !!!

 Ζητήσαμε βοήθεια απο το εξωτερικό. Ανταποκρίθηκαν αλλά δεν αξιοποιήθηκαν σωστά!! Ζητήσαμε βοήθεια αφού είχαμε πρώτα 30 νεκρούς. Πού είναι οι υπεύθυνοι? Να βγεί ένας και να πεί ότι κάναμε λάθη.. Βγήκε ο Υπ.Δ.Τ κ.Πολύδωρας και είπε ότι περιμένουμε το βράδυ να πέσει υγρασία για να βοηθηθούμε..Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ...

 Κυρήχτηκε η Ελλάδα σε ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΑΝΑΓΚΗΣ...και? Θα τρομάξει η φωτιά και θα σβήσει? Έγινε κάτι? Τίποτα..

 Μπορώ να γραφώ για ώρες..γιατί τόσες μέρες δεν έχω βγεί έξω γιατί νιώθω έναν κόμπο μέσα μου..Έχω κλείσει την τηλεόραση γιατί δεν αντέχω να βλέπω να καίγονται περιουσίες. Όποτε ακούω για νεες εστίες τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να ακούσω για τον τόπο μου!!!

 Κι όμως έχουμε εκλογές...κι όμως ακόμα θα κοιμάται..Είναι παράλογο αυτό που θα πώ, αλλά όλους αυτούς τόσα χρόνια τώρα πρέπει να τους ΣΤΑΥΡΩΣΟΥΜΕ.. όχι στο ψηφοδέλτιο.. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά δεν θα αλλάξουν και πολλά στις 17 Σεπτεμβρίου.

 Δεν ξέρω, αλλά αυτά στροβιλίζουν το μυαλό αυτές τις τελευταίες μέρες!!
 
..Τοπογράφος που δεν πίνει, μην το εμπιστεύεσαι..

sofaki

  • Posts: 33
  • Gender: Female
  • relax, take it easy...
Απ: Νιώθω Ντροπή..
« Reply #1 on: 26 Αυγ 2007, 22:38 »
ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΔΙΟΝΥΣΗ!! ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΙΑΣ. :-[
***Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνάς, θα το μετανιώσεις***

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: Νιώθω Ντροπή..
« Reply #2 on: 27 Αυγ 2007, 01:48 »
Οι πολιτικοί που μας κυβερνούν είναι ίδιοι με εμάς! Το ίδιο εγκληματίες και απατεώνες... Μόνο που αυτοί έχουν περισσότερες ευθύνες και, γι αυτό, παράγουν περισσότερο κακό!

Ότι άλλο είχα να πω το έγραψα στην κεντρική σελίδα... Ας προσευχηθούμε όλοι να σβήσουν αυτές οι φωτιές με κάποιο τρόπο, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πως θα τα καταφέρουμε!

dionysos

  • Administrator
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία...
Απ: Νιώθω Ντροπή..
« Reply #3 on: 27 Αυγ 2007, 20:27 »
Πάντως κατά τη γνώμη μου, ως ΣΑΤΜ επειδή έχουμε άμεση σχέση με το Περιβάλλον θα πρέπει να προβούμε σε κάποιες κινήσεις..Να έρθουμε και σε επαφή με καθηγητές! Πρέπει να δράσουμε, να βοηθήσουμε με κάθε τρόπο..

Την Τετάρτη το απόγευμα στο Σύνταγμα έχει σιωπηρή διαμαρτυρία...Να 'μαστε όλοι εκεί..
..Τοπογράφος που δεν πίνει, μην το εμπιστεύεσαι..

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: Νιώθω Ντροπή..
« Reply #4 on: 29 Αυγ 2007, 13:54 »
egw 8a mai
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

 

Copyright © topografoi.com