topografoi.com



Author Topic: Φωτοερμηνεία Τηλεπισκόπηση Εαρινό 2019 - Άσκηση 2  (Read 16040 times)

cdal11

  • Posts: 1
καλησπέρα,
όπως ειπαμε στο μαθημα πατησα raster -->miscellaneous -->build virtual raster. Επελεξα τα καναλια 2 με 7, στο output εκανα το all.vrt και πατησα separate και source no data και η all μου βγηκε κανονικα. Επειτα πηγα παλι raster ->extraction ->clipper. Input file εβαλα την all και output εβαλα komeni.tif… πατησα mask layer ->crop the extend και πηγα στο extend και ορισα το τετραγωνο μου 60km x 60km. Η κομμένη δεν βγηκε στα layers όπως και σε αλλα παιδια αποτι ειδα αλλα ελεγξα τους κωδικες και δεν υπηρχαν κενα ή ελληνικοι χαρακτήρες

chiossif

  • Posts: 334
καλησπέρα,
όπως ειπαμε στο μαθημα πατησα raster -->miscellaneous -->build virtual raster. Επελεξα τα καναλια 2 με 7, στο output εκανα το all.vrt και πατησα separate και source no data και η all μου βγηκε κανονικα. Επειτα πηγα παλι raster ->extraction ->clipper. Input file εβαλα την all και output εβαλα komeni.tif… πατησα mask layer ->crop the extend και πηγα στο extend και ορισα το τετραγωνο μου 60km x 60km. Η κομμένη δεν βγηκε στα layers όπως και σε αλλα παιδια αποτι ειδα αλλα ελεγξα τους κωδικες και δεν υπηρχαν κενα ή ελληνικοι χαρακτήρες

Καλησπέρα :-)

Το ότι δεν εμφανίστηκε δεν σημαίνει κάτι κακό. Πιθανότατα έχει ήδη φτιαχτεί και μπορείς να την ανοίξεις όπως δείξαμε στο μάθημα. Επίσης μπορείς να την «μελετήσεις» με το gdalinfo από την γραμμή εντολών:
Code: [Select]
gdalinfo c:\ft\ask2\kommeni1.tifόπου kommeni2 και ονόματα φακέλων τα δικά σου :-)

Λέφτερα,
Ch Iossif

Krokalekos

  • Posts: 1
Καλησπερα,
Εμενα μου δημιουργειται η komeni αλλα δεν εμφανιζεται στα layers και οταν παω να την βαλω οπως βαλαμε τα .tif σαν raster μου βγαζει σφαλμα...

chiossif

  • Posts: 334
Καλησπέρα :-)

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να βάλεις σε ένα στικάκι όλα τα αρχεία και να έρθεις από το γραφείο να τα δούμε μαζί. Προφανώς κάτι έχει γίνει λάθος :-)

Λέφτερα,
Ch Iossif

johng

  • Posts: 2
 Προβλημα: Κανοντας copy paste τις εντολες της GDAL που εμφανιζονται στο QGIS για την δημιουργια του all.vrt, στο notepad ++  , εμφανιζονται σε μια σειρα στην πρωτη γραμμη. Πως διορθωνεται;

 μεγιστες ευχαριστιες
 johng
« Last Edit: 26 Φεβ 2019, 18:04 by johng »

chiossif

  • Posts: 334
Προβλημα: Κανοντας copy paste τις εντολες της GDAL που εμφανιζονται στο QGIS για την δημιουργια του all.vrt, στο notepad ++  , εμφανιζονται σε μια σειρα στην πρωτη γραμμη. Πως διορθωνεται;

 μεγιστες ευχαριστιες
 johng

Καλησπέρα :-)

Αυτό είναι το σωστό ! Αντίθετα όταν γράφουμε τις εντολές με αλλαγές γραμμής (Έντερ) αντί για κενό δεν επικολλούνται σωστά στην γραμμή εντολών για εκτέλεση. Το έγραψα άλλωστε ότι τα βάζω σε πολλές γραμμές (αλλά θέλει όλη την εντολή με κενά σε ΜΙΑ γραμμή και ΈΝΑ έντερ στο τέλος της)

Λέφτερα,
Ch Iossif

giannis77

  • Posts: 1
Το -10% ισχύει αν η η άσκηση υποβλήθηκε Τετάρτη βράδυ μετά τις 00:00 που έχει αλλάξει η ημερομηνία?

chiossif

  • Posts: 334
Το -10% ισχύει αν η η άσκηση υποβλήθηκε Τετάρτη βράδυ μετά τις 00:00 που έχει αλλάξει η ημερομηνία?

YES

 

Copyright © topografoi.com