topografoi.com



Author Topic: Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)  (Read 18359 times)

eva.kaza

  • Posts: 1
  • Gender: Female
Απ: Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)
« Reply #15 on: 08 Μαΐ 2009, 23:34 »
Χαιρετώ όλους και θέλω να ρωτήσω τον chris τι θα κάνω εγώ με την κάρτα γραφικών ati που έχω πρόβλημα με το 3D. Σε βρήκε και ο Γιώργος προχθές στη σχολή και μου είπε να κατεβάσω το compiz το οποίο το έχω. Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες γιατί στην προσπάθεια να τα φτιάξω τα έχω κάψει 2 φορές και έχω κάνει την εγκατάσταση 3... Undecided Παρεπιπτόντως έχω κάνει τη διαμέριση με ext3...Έχει μεγάλη διαφορά το ext4 ή να το κρατήσω το ext3 για να μην παιδεύομαι από την αρχή...? Ευχαριστώ...
the only way to get smarter is by playing a smarter opponent...

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)
« Reply #16 on: 09 Μαΐ 2009, 02:11 »
Για όσους θέλουν στο pc τους το openoffice 3.1
http://webupd8.blogspot.com/2009/05/install-openoffice-31-in-ubuntu-jaunty.html

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)
« Reply #17 on: 09 Μαΐ 2009, 13:09 »
Χαιρετώ όλους και θέλω να ρωτήσω τον chris τι θα κάνω εγώ με την κάρτα γραφικών ati που έχω πρόβλημα με το 3D. Σε βρήκε και ο Γιώργος προχθές στη σχολή και μου είπε να κατεβάσω το compiz το οποίο το έχω. Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες γιατί στην προσπάθεια να τα φτιάξω τα έχω κάψει 2 φορές και έχω κάνει την εγκατάσταση 3... Undecided Παρεπιπτόντως έχω κάνει τη διαμέριση με ext3...Έχει μεγάλη διαφορά το ext4 ή να το κρατήσω το ext3 για να μην παιδεύομαι από την αρχή...? Ευχαριστώ...


Καλημέρα.

Δεν είμαι ο chris είμαι ο chiossif αλλά θα απαντήσω για χάρη του:

"ΑΤΙ κάρτα γραφικών" και γενικότερα "Προβλήματα με συγκεκριμένο υλικό - hardware στο linux":
Εάν αγόρασες Η/Υ με λειτουργικό σύστημα -και άρα υποστήριζε την κάρτα γραφικών- ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ το linux τότε δούλευε με το ΝΟΜΙΜΟ λειτουργικό που έχεις και είσαι ΟΚ. Αν ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΟΚ με το λειτουργικό που έχεις τότε ΔΕΝ είσαι ΟΚ ούτε με το συγκεκριμένο PC άρα μάλλον για να λεφτερωθείς πρέπει να αλλάξεις κάτι...

Εάν αγόρασες Η/Υ χωρίς λειτουργικό σύστημα Ο ΠΩΛΗΤΗΣ οφείλει να εξασφαλίσει την ΟΡΘΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ του συστήματος με λειτουργικό της ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΟΥ. Κατά συνέπεια την επιστρέφεις και παίρνεις άλλη πληρώνοντας μόνο διαφορά καινούργιου χωρίς επιπλέον θέμα δηλαδή αγγλιστί: "No Questions Asked". Αυτό ισχύει σε όλους τους πωλητές έως και 7 ημέρες μετά την αγορά. Εάν έχουν παρέλθει οι μέρες αυτές τότε ισχύει η εγγύηση του προϊόντος δηλαδή ΑΝ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ linux δεν σε καλύπτει για αλλαγή ή εγκατάσταση. Στην δεύτερη περίπτωση γράφεις γράμμα στην εταιρία και διατυπώνεις το πρόβλημά σου.
Τα ίδια ισχύουν με οποιοδήποτε συνδιασμό υλικού - λογισμικού όχι μόνο με linux -  απλά "για κάποιους λόγους" σε linux παρουσιάζονται περισσότερα προβλήματα.

Τέλος αφού επιμένεις να λεφτερωθείς ενώ το υλικό που φορτώθηκες δεν στο επιτρέπει...
ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΑΛΛΟ να ησυχάσεις.

Τώρα σχετικά με το compiz στα λοιπά συστήματα παίζει "out of the box" ελληνιστί απλά ακολούθα τις οδηγίες ενός που το κατάφερε... Πρόβλημα στο υλικό και μάλιστα στα γραφικά ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ στο compiz να τρέξει άρα ισχύει η προηγούμενη συμβουλή.

Σχετικά με τα καψίματα θεωρώ ότι είσαι σπάταλος διότι το cd εγκατάστασης το χρειάζεσαι το πολύ μία φορά ή και καμία. Μπορείς να βάλεις το νέο linux σε USB μνήμη να εκκινήσεις από εκεί και να κάνεις εγκατάσταση. Περισσότερα με τα αποτελέσματα μιας αναζήτησης της μορφής: "ubuntu install usb stick"

Αν βάζεις ΝΕΑ εγκατάσταση βάλε χωρίς δεύτερη σκέψη ext4 ΑΦΟΒΑ. Σε παλιά κάνε ότι θες απλά αν βάλεις ext4 ΜΟΝΟ ΤΑ ΝΕΑ ΑΡΧΕΙΑ θα έχουν αυξημένη ταχύτητα στην πρόσβασή τους.

Ελπίζω να βοήθησα και εύχομαι να λυθεί το πρόβλημά σου με τον ταχύτερο και ευκολότερο τρόπο.
Αν θες κάτι παραπάνω γράψε εδώ να σου απαντήσει όποιος θέλει (και εγώ φυσικά αν δεν καλυφθώ ή μόλις το δω) ή
έλα από το γραφείο...

ΥΓ. Ποιος είναι ο Γιώργος; Στην σχολή βρίσκω και με βρίσκουν πολλοί... σχώραμε μα δεν θυμάμαι...

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)
« Reply #18 on: 15 Μαΐ 2009, 14:25 »
Για όσους έχουν το πρόβλημα που σχολίαζα προ ημερών με το Virtualbox , τελικά όπως μου αποκάλυψε  ο Pol είναι καθαρά θέμα των NVIDIA καρτών. Για να το λύσει κάποιος πάει μέσα στο /usr/bin βρίσκει το αρχείο Virtualbox το κάνει edit ως εξής:

cd /usr/bin
sudo gedit VirtualBox

και στο παράθυρο που ανοίγει προσθέτει κάπου (εγώ το έβαλα πάνω από το SERVER_PID) τη γραμμή
export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1
το σώζει και το πρόβλημα εξαφανίζεται....

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)
« Reply #19 on: 17 Μαΐ 2009, 13:14 »
Για τους αρχαρίους και μη:

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=859

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ για το ubuntu και στα Ελληνικά...

Ιδιαίτερα:

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=32


chiossif

  • Posts: 334
Απ: Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)
« Reply #20 on: 15 Ιουλ 2009, 12:30 »

Μια εβδομάδα μετά ασχολήθηκα και με αυτό να φεύγει:

Η λύση είναι να ανοιχθεί ένα τερματικό και να γράψετε την εντολή:

Code: [Select]
chown -R chiossif:chiossif /root/.googleearth
...

Γεια και χαρά σε όλους.
Έστησα το 9.04 σε ένα ολοκαίνουργιο φορητό στο οποίο προ διμήνου το 8.10 δεν είχε κάτσει καλά.
Αντίθετα με το 9.04 έπαιξαν ΟΛΑ "out of the box" ή "άμα την εγκαταστάση".
Οι εμπειρίες - οδηγίες που έχουν μαζευτεί εδώ μέχρι τώρα για το 9.04 είναι μασίφ με πρόσθετες τις ακόλουθες παρατηρήσεις:

- Στο googleearth το μυστικό είναι μετά την εγκατάσταση του με την sudo sh ./google-earth.bin ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΚΤΕΛΕΣΕΤΕ. Διότι αν η πρώτη εκτέλεση είναι ως διαχειριστές (sudo) οι φάκελοι προσωρινής αποθήκευσης να έχουν ανάλογη αδειοδότηση και άρα να μην είναι διαθέσιμοι σε απλούς χρήστες. Εάν παρουσιαστεί πρόβλημα μια άλλη, ίσως καλύτερη, λύση είναι η διαγραφή της διαμόρφωσης του googleearth με την εντολή:
Code: [Select]
sudo rm -r ~/.config/Google

- Σε φορητούς υπολογιστές με ασύρματο δίκτυο συνιστάται ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΧΤΑ η 9.04 64bit. Αλλά προσοχή: Αμέσως μετά την εγκατάσταση ελέγξτε το ασύρματο δίκτυο προσεκτικά. Πιθανότατα θα δουλεύει και η εγκατάσταση restricted οδηγού ίσως το χαλάσει. Αυτό άλλωστε το γράφει στην οθόνη εγκατάστασης του restricted οδηγού αλλά ...

- Εάν η υπολογιστής έχει web camera πιθανότατα θα δουλεύει και αυτή. Απλά δοκιμάστε την με το πρόγραμμα το οποίο πραγματικά χρειάζεστε ώστε να αποφύγετε εσφαλμένες αρχικές ρυθμίσεις. Αν επιθυμείτε το skype υπάρχει σε "64bit" έκδοση στο medibuntu που γράψαμε παραπάνω.

Καλό και λέφτερο καλοκαίρι σε όλους.

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)
« Reply #21 on: 17 Ιουλ 2009, 02:38 »
@chiossif: Το Google Earth μπορεί να το βάλει κανείς και από το medibuntu νομίζω.... σίγουρα πάντως υπάρχει repository με apps της Google.... πάντως έχεις δίκιο σε αυτό που λες το έχω ήδη πάθει.... :)

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)
« Reply #22 on: 17 Ιουλ 2009, 17:23 »
επίσης, δοκιμάστε το ubuntu tweak http://ubuntu-tweak.com/
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

 

Copyright © topografoi.com