Συζητήσεις > Καταγγελίες

Aνακύκλωση στο ΕΜΠ

<< < (3/3)

topo:

--- Quote from: an8rwpas on 24 Οκτ 2009, 18:29 ---Πραγματικά ζηλεύω την δυναμική του φοιτητικού συλλόγου της οδοντιατρικής που τους ξεφορτώθηκε μια και καλή.

--- End quote ---
Ενδιαφέρον! Τι έγινε εκεί;

Απ' ό,τι φαίνεται ο σύλλογος του ΑΠΘ λειτουργεί σωστά (υπάρχει απ' όσο ξέρω και η ανεξάρτητη παράταξη ΕΑΚΟ που ίσως να έχει παίξει το ρόλο της σε αυτό).

Αντίθετα ο δικός μας σύλλογος δεν έχει καν καταστατικό! Απορώ πάντως που τόσο καιρό δεν έχουν κινηθεί οι διαδικασίες για να ψηφιστεί νέο καταστατικό (από τις παρτάξεις στη σχολή μας μόνο η ΔΑΠ γνωρίζω ότι έχει προτείνει κάτι τέτοιο, διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Ειλικρινά δεν ξέρω που κολλάει το θέμα αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει...


--- Quote from: an8rwpas on 29 Οκτ 2009, 20:14 ---
--- Quote from: Δρυδόρυσσος on 29 Οκτ 2009, 13:09 ---Επομένως ένα πλαίσιο κατά του καπνίσματος στους εσωτερικούς χώρους τείνει να απορριφθεί.

--- End quote ---

Το πιο πιθανό, είναι να αποτελέσει ένα από τα καλύτερα ανέκδοτα μεσα στη σχολή.

--- End quote ---

Είναι πολύ πιθανό να γίνει αυτό. >:( Διαβάστε εδώ για παράδειγμα...

Είναι θλιβερό ότι έχει απαξιωθεί τόσο αυτός ο θεσμός που αν λειτουργεί σωστά μπορεί να αποτελέσει ένα καλό εργαλείο για τη βελτίωση των σπουδών μας.

Δρυδόρυσσος:
Πραγματικά ακριβές το link του Topo...
Μπορεί όντως να αποτελέσει ανέκδοτο στην αρχή, αλλά μετά όσοι μισούν να βγαίνουν από τη συνέλευση και να μυρίζουν τσιγαρίλα θα παρουσιαστούν και θα στηρίξουν την πρόταση. Χρειάζεται κάποιος συντονισμός μόνο, για να μπούν στη συνέλευση εν πρώτοις.

Στο κάτω κάτω, ο νόμος της 1 Ιουλίου απαγορεύει ρητά το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους όπως το Β1.
Ποιοί είμαστε δηλαδή, επειδή έχουμε άσυλο και δεν μπορούν να μας πλακώσουν οι μπάτσοι Ζωγράφου, θα κάνουμε τους έξυπνους ?
(Οι ΝΕΕΜΠ ας πούμε, δε θέλανε security επειδή και καλά παραβιάζει το άσυλο. Καλά να πάθουνε).

Στο κάτω κάτω (2), δημοκρατία σημαίνει "ο καπνός σου φτάνει ως εκεί που αρχίζει το ρουθούνι μου" (παράφραση από γνωστή ρήση του Τσώρτσιλ).

Τι στο καλό, κάτι δε μπορούμε να κάνουμε ?  >:(

an8rwpas:

--- Quote from: Δρυδόρυσσος on 30 Οκτ 2009, 12:43 ---Τι στο καλό, κάτι δε μπορούμε να κάνουμε ?  >:(

--- End quote ---

Φυσικά και μπορούμε να κάνουμε κάτι το θέμα είναι όμως να δραστηριοποιηθούμε.
α)θα μπορούσαμε να φτιάξουμε μια φόρμα η οποία θα κυκλοφορεί στην σχολή (ανάλογη με την φόρμα που έχουν οι ΕΑΑΚιτες όταν θέλουν ΓΣ) και όσοι είναι υπέρ να μπορούν να υπογράφουν, έως ότου να μαζέψουμε έναν ικανό αριθμό για να κατέβει ως προς ψήφισμα στην ΓΣ.Επίσης θα πρέπει να φροντίσουμε αυτό το πλαίσιο να μην ακυρωθεί με την πάροδο του χρόνου, άν με το καλό υπερψηφιστεί.
β)Ενημερωτικά φυλλάδια στους πίνακες της σχολής και όχι μόνο αφίσες και διαφημίσεις για αξιολογήσεις διπλωματικών.
γ)Συνεργασία με κάποια παράταξη ,πιο πιθανή νομίζω ότι είναι η ΠΚΣ, που θεωρητικά όλα τα μέλη της είναι κατά τους καπνίσματος(αφού κατηγοριοποιείται στα ναρκωτικά).


--- Quote ---Αντίθετα ο δικός μας σύλλογος δεν έχει καν καταστατικό! Απορώ πάντως που τόσο καιρό δεν έχουν κινηθεί οι διαδικασίες για να ψηφιστεί νέο καταστατικό (από τις παρτάξεις στη σχολή μας μόνο η ΔΑΠ γνωρίζω ότι έχει προτείνει κάτι τέτοιο, διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Ειλικρινά δεν ξέρω που κολλάει το θέμα αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει...
--- End quote ---

Στα σχόλια του άρθρου βρηκα αυτό:

--- Quote ---"Τελικά βρήκα το καταστατικό του συλλόγου μου(Μηχανολόγων Μηχανικών Πάτρας) στο πρωτοδικείο και δεν αναφέρει πουθενά τίποτα για την διαδικασία της ΓΣ."
--- End quote ---

Mήπως και εμείς μπορούμε κάπως έτσι να βρούμε τη λύση του προβλήματος μας (απουσία καταστατικού);

Δρυδόρυσσος:

--- Quote ---... πιο πιθανή νομίζω ότι είναι η ΠΚΣ, που θεωρητικά όλα τα μέλη της είναι κατά του καπνίσματος ...
--- End quote ---
... Κι εγώ που νόμιζα ότι οι Κνήτες είναι τα κατ' εξοχήν φουγάρα ...  ;D

Δεν ξέρω αν η συνεργασία με παρατάξεις που βρίσκονται ήδη πολύ βαθιά μέσα στην πανεπιστημιακή λάσπη θα ήταν σοφή κίνηση.
Το πιθανότερο μάλιστα είναι να φοβηθούν ότι θα επηρεάσει τη δημοτικότητά τους και να αρνηθούν να το προωθήσουν.

Κατά τ' άλλα οι άλλες δυο ιδέες είναι εξαίρετες.
Φυλλάδιο στους πίνακες (μπορώ να ρίξω και κανένα σκίτσο), ίσως να ανοίξουμε κανένα αντίστοιχο topic εδώ για την επικοινωνία...
Μάλιστα, καλό ακουγεται.  ;D

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Go to full version