topografoi.com



Author Topic: Πρόγραμμα Επίλυσης Τοπογραφικών Προβλημάτων  (Read 35229 times)

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Μεταπτυχιακός φοιτητής της σχολής [Παν. Δελτσίδης] εφτιαξε προγραμμα με το παραπανω αντικειμενο. Το διαθετει δωρεάν. Δείτε περισσότερα στην ιστοσελίδα: http://users.ntua.gr/deltsidi

Αντιγράφω:
Quote
Το πρόγραμμα DelSurvey Professional είναι ένα τοπογραφικό πρόγραμμα που δίνεται ΔΩΡΕΑΝ. Αποτελείται από δύο υποπρογράμματα το DelSurveyCalc (για τους υπολογισμούς) και το DelSurveyCad (για τις σχεδιάσεις) το οποίο λειτουργεί σε Autocad 2000 και μεγαλύτερη έκδοση -2006- (μόνο το DelSurveyCad).

    Δίνει λύσεις για τα συνηθισμένα προβλήματα της ταχυμετρίας και της τοπογραφίας γενικότερα. Το πρόγραμμα DelSurvey είναι ένα εργαλείο απαραίτητο, τόσο για τον επαγγελματία όσο και για φοιτητές, για ταχύτερη και αξιόπιστη λύση των Γεωδαιτικών-Τοπογραφικών προβλημάτων. Απευθύνεται περισσότερο σε Τοπογράφους Μηχανικούς και γενικά σε αυτούς που έχουν να αντιμετωπίσουν τοπογραφικά προβλήματα  μικρής ή μεγάλης έκτασης.

Λύνει οδεύσεις, θεμελιώδη, προγραμματίζει πτήσεις, υπολογιζει ταχυμετρικά, κάνει μετασχηματισμούς  προβολών, σχεδιαζει ψηφιακο μοντελο εδαφους στο Autocad κ.ά.

[offtopic]ΥΓ:Με λίγα λόγια: Η χαρά του δευτεροετή   :P [/offtopic]
« Last Edit: 31 Μαρ 2007, 18:43 by Kostis »

metallicanik

  • Posts: 37
  • Gender: Male
Toxei egkatastisei kaneis?Ti paizei me tous kodikous?den katalava kai poli kala.
Stranger now are his eyes to this mystery ,hears the silence so loud.

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Εγώ το εγκατέστησα ήδη  ;D. Μπορείς δίχως κωδικούς, να το χρησιμοποιήσεις πλήρως για 30 εκκινήσεις.
Αν θέλεις να το ενεργοποιήσεις πλήρως, τώρα:
Με την εγκατάσταση, σου δίνει δύο μοναδικούς κωδικούς για το Pc σου. Στέλνεις ένα Mail με αυτούς τους κωδικούς, στο παλικάρι που εφτιαξε το πρόγραμμα και εκεινος σου στέλνει πίσω τους κωδικούς που πρέπει να βαλεις για να ενεργοποιήσεις το πρόγραμμα. Εμένα μου απάντησε, π.χ. μέσα σε μια μέρα..

sorcerer

  • Posts: 52
  • Gender: Female
  • don't waste your time or time will waste u*
Πολύ καλό θα έλεγα...αλλά χάθηκε ο κόσμος να το έβγαζε νωρίτερα? :P

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Πολύ καλό θα έλεγα...αλλά χάθηκε ο κόσμος να το έβγαζε νωρίτερα? :P
Εγώ θα έλεγα πως δεν πρέπει να ενθαρρύνουμε την τεμπελιά (των άλλων). :P
« Last Edit: 31 Μαρ 2007, 16:30 by Kostis »

sorcerer

  • Posts: 52
  • Gender: Female
  • don't waste your time or time will waste u*
Δεν είναι θέμα τεμπελιάς!Αλλά όταν αποτυπώναμε στη γεωδαισία 3 +οι γνώσεις μας για το Autocad ήταν περιορισμένες ,πιστεύω ότι θα μας βοηθούσε...Αμέσως εσύ να κατακρίνεις  :P

kiku

  • Posts: 11
  • Gender: Female
Καλημέρ παιδιά,
κατέβασα κι εγκατέστησα το DelSurvey. αλλά όταν πάω να το τρέξω σε AutοCAD 2007 μου βγάζει πρόβλημα στο command line :Open VBA Project το όνομα του αρχείου dvb και invalid file name.
έχω ακολουθήσει προσεκτικά τις οδηγίες κι επίσης το AutoCAD δεν είναι σπασμένο. έχετε καμιά ιδέα ή πρέπει να επικοινωνήσω με τον Δελτσίδη;;
Ευχαριστώ πολύ ::)

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Καλημέρ παιδιά,
κατέβασα κι εγκατέστησα το DelSurvey. αλλά όταν πάω να το τρέξω σε AutοCAD 2007 μου βγάζει πρόβλημα στο command line :Open VBA Project το όνομα του αρχείου dvb και invalid file name.
έχω ακολουθήσει προσεκτικά τις οδηγίες κι επίσης το AutoCAD δεν είναι σπασμένο. έχετε καμιά ιδέα ή πρέπει να επικοινωνήσω με τον Δελτσίδη;;
Ευχαριστώ πολύ ::)

kiku καλωσόρισες.
Αυτό που μπορεί να συνέβη, είναι να μην εγκατέστησες το DelSurveyCad στον ίδιο φάκελο που είναι εγκατεστημένο και το autoCad. Βεβαιώσου πως αν το acad βρίσκεται στον φακελο π.χ. C:\Program Files\Autodesk Land Desktop 2007  τότε το Del SyrveyCad βρίσκεται μεσα σε αυτόν τον φάκελο και το όνομα του φακέλου είναι DelSurveyCad.
Ελπίζω να πετύχει...

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Αν πάντως βρήκες τη λύση, ποστάρισε την εδώ, ώστε να την διαβάσει και κάποιος άλλος που ενδεχομένως να αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα  ;)

kiku

  • Posts: 11
  • Gender: Female
Καλησπέρα παιδιά,
τη βρήκα τη λύση και ήταν μάλλον ό,τι πιο απλό....  ;D Εγώ είχα το πρόβλημα όταν ξεκινούσα AutoCAD και περίμενα να εμφανιστεί η μπάρα αλλά δε λειτουργεί έτσι τελικά. Για να τρέξει το πρόγραμμα πρέπει να κάνεις double click στο shortcut που έχει βγάλει στο desktop ή γενικά να επιλέξεις εκκίνηση μέσω αυτού του προγράμματος. Ανοίγει τότε το AutoCAD που έχεις επιλέξει και εμφανίζει μια καινούργια μπάρα που είναι οι καινούργιες και ιδιαίτερα χρηστικές λειτουργίες αυτού του add on.
Πάντως και η απάντηση του Δελτσίδη ήταν άμεση και τον ευχαριστώ
Συναδερφικοί χαιρτετισμοί  8)

kman11

  • Posts: 1
Παρακαλώ θα ήθελα να μου στείλετε το τοπογραφικό πρόγραμμα

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Η ιστοσελίδα και ο τρόπος διάθεσης του προγράμματος έχουν αλλάξει. Για περισσότερες πληροφορίες: http://delsurvey.freeprohost.com/products/products_delcad.htm

tsompanidis

  • Posts: 1
Μεταπτυχιακός φοιτητής της σχολής [Παν. Δελτσίδης] εφτιαξε προγραμμα με το παραπανω αντικειμενο. Το διαθετει δωρεάν. Δείτε περισσότερα στην ιστοσελίδα: http://users.ntua.gr/deltsidi

Αντιγράφω:
Quote
Το πρόγραμμα DelSurvey Professional είναι ένα τοπογραφικό πρόγραμμα που δίνεται ΔΩΡΕΑΝ. Αποτελείται από δύο υποπρογράμματα το DelSurveyCalc (για τους υπολογισμούς) και το DelSurveyCad (για τις σχεδιάσεις) το οποίο λειτουργεί σε Autocad 2000 και μεγαλύτερη έκδοση -2006- (μόνο το DelSurveyCad).

    Δίνει λύσεις για τα συνηθισμένα προβλήματα της ταχυμετρίας και της τοπογραφίας γενικότερα. Το πρόγραμμα DelSurvey είναι ένα εργαλείο απαραίτητο, τόσο για τον επαγγελματία όσο και για φοιτητές, για ταχύτερη και αξιόπιστη λύση των Γεωδαιτικών-Τοπογραφικών προβλημάτων. Απευθύνεται περισσότερο σε Τοπογράφους Μηχανικούς και γενικά σε αυτούς που έχουν να αντιμετωπίσουν τοπογραφικά προβλήματα  μικρής ή μεγάλης έκτασης.

Λύνει οδεύσεις, θεμελιώδη, προγραμματίζει πτήσεις, υπολογιζει ταχυμετρικά, κάνει μετασχηματισμούς  προβολών, σχεδιαζει ψηφιακο μοντελο εδαφους στο Autocad κ.ά.

[offtopic]ΥΓ:Με λίγα λόγια: Η χαρά του δευτεροετή   :P [/offtopic]

stardust

  • Posts: 24
  • Gender: Male
Πλέον είναι εμπορικό το λογισμικό δυστυχώς... http://delsurvey.freeprohost.com/index.html

 

Copyright © topografoi.com