topografoi.com



Author Topic: Linux στη γεωπληροφορική  (Read 56729 times)

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #30 on: 23 Ιουν 2008, 19:57 »
Quote
Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι τα windows είναι πιο ευχρηστα και σε καμία περίπτωση πιο ευκολοεγκατάστατα από το linux. Ας μη μιλήσω για την ασφάλεια...  Cool
]

sigoura alla einai pio diademena kai ekei einai pou xwlαιnei to olo susthma...
ante makari tote na doume kapoia pragmatikh allagh!

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #31 on: 24 Ιουν 2008, 12:27 »
sigoura alla einai pio diademena kai ekei einai pou xwlαιnei to olo susthma...
ante makari tote na doume kapoia pragmatikh allagh!
Τόσο τα Windows όσο και το Linux έχουν... χρηστικές αδυναμίες! Το θέμα είναι ότι όλος ο κόσμος γνωρίζει τον τρόπο με τον οποίο γίνονται τα πράγματα στα Windows και, όταν του αλλάξεις ένα κουμπάκι, σου λέει "Πω πω, παλούκια τα Linux... Είναι μόνο για χάκερς :P"! Γι αυτό έχει δίκιο ο an8rwpas, θα πρέπει να προσπαθήσουν και οι φοιτητές από τη μεριά τους και δεν ξέρω αν είναι διατεθειμένοι.

Πάντως, υπάρχει το (θετικότατο) παράδειγμα της Θεσσαλονίκης όπου ο καθηγητής ρώτησε τα παιδιά, "Θέλετε το εύκολο, δηλαδή ArcGIS, ή το δύσκολο και να μάθετε περισσότερα (GRASS)" και τελικά επέλεξαν το δεύτερο και έκαναν παπάδες... Γενικώς, βλέπω ότι η Θεσσαλονική μας έχει κολλήσει λίγο στον τοίχο και είναι πολύ μπροστά σε πρωτοποριακές και καινοτομικές κινήσεις!

Υ.Γ.: Το ENVI είναι κλειστό και πανακριβότατο, απ' όσο ξέρω, και υπάρχει και για Windows... ;)
« Last Edit: 24 Ιουν 2008, 12:29 by liberostelios »

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #32 on: 24 Ιουν 2008, 19:18 »
Αρκεί ένα ανοιχτό μυαλό σε καίρια θέση για να ανοίξει καινούριους δρόμους. Ακριβώς το παράδειγμά σου επιβεβαιώνει το γεγονός ότι το σημαντικότερο είναι οι διδάσκοντες να πειστούν και να προωθήσουν τα ανοικτά λογισμικά.
Θα ήθελα μάλιστα να ξέρω ποιος είναι αυτός ο καθηγητής στη Θεσσαλονίκη γιατί θα ήταν πολύ χρήσιμο να έρθουμε σε επαφή μαζί του και να μάθουμε τις εμπειρίες του από το σημαντικό εγχείρημά του, αλλά και να γράψουμε για συγκεκριμένο το ελληνικό παράδειγμα στο αίτημά μας προς το διευθυντή του κέντρου.
Οσο για το ENVI, ναι κλειστό είναι αλλά όχι ακριβό. Μάλλον από τα φθηνότερα πακέτα επεξεργασίας τηλεπισκοπικών απεικονίσεων είναι, σίγουρα ένα από τα καλύτερα και τρέχει και σε linux  ;) αλλά αυτό που ακριβώς κολάει? 

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #33 on: 24 Ιουν 2008, 19:29 »
αυτό ίσως σε βοηθήσει:
http://users.auth.gr/~paki/GIS/macOSX.html

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #34 on: 25 Ιουν 2008, 02:49 »
Θα ήθελα μάλιστα να ξέρω ποιος είναι αυτός ο καθηγητής στη Θεσσαλονίκη γιατί θα ήταν πολύ χρήσιμο να έρθουμε σε επαφή μαζί του και να μάθουμε τις εμπειρίες του από το σημαντικό εγχείρημά του, αλλά και να γράψουμε για συγκεκριμένο το ελληνικό παράδειγμα στο αίτημά μας προς το διευθυντή του κέντρου.
Οσο για το ENVI, ναι κλειστό είναι αλλά όχι ακριβό. Μάλλον από τα φθηνότερα πακέτα επεξεργασίας τηλεπισκοπικών απεικονίσεων είναι, σίγουρα ένα από τα καλύτερα και τρέχει και σε linux  ;) αλλά αυτό που ακριβώς κολάει? 
Νομίζω ότι είναι ο Κ. Παπαδημητρίου, που έχει φτιάξει και την ιστοσελίδα που παραθέτει ο Argyros. Αν είχες παραστεί στην ημερίδα για τα open source GIS, όπως ο chiossif, τώρα θα ήξερες :P

Για το ENVI κολλάει στο ότι το ανέφερε ο Κωστής ως ένα από τα προγράμματα που τρέχουν μόνο σε Linux και θα μπορούσε να μπει ως επιχείρημα, αλλά ως co-admin (στα χαρτιά ::)) ήθελα να φανεί ότι εγώ είμαι πιο πληροφορημένος (ότι δηλαδή τρέχει και σε Windows) και να ανέβουν οι μετοχές μου ;D Παρεπιπτόντως, το είχα ψιλοδοκιμάσει (στην trial version που δίνουν free) αλλά είχε ένα πρόβλημα με την έκδοση του Xorg που είχα στο Ubuntu 7.04, τότε, και το απεγκατέστησα... Ίσα-ίσα λίγο το GUI του είχα δει.

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #35 on: 25 Ιουν 2008, 22:07 »
open source GIS? υπάρχουν και τέτοια??  :P
Για να μην ήρθα κάτι σοβαρό πρέπει να μου συνέβαινε. Τώρα ούτε που θυμάμαι πια. Είναι κι αυτό το alzheimer....
Μου είχε ξεφύγει αυτή η αναφορά στο envi... όντως είσαι πιο πληροφορημένος επί του θέματος. Πάντως κάποια προβλήματα που είχαν οι παλαιότερες εκδόσεις του αντιμετωπίστηκαν στην 4.4. Μόνο με τα 3D γραφικά έχει ένα σχετικό προβληματάκι πια αλλά αντιμετωπίσιμο.
Ισως λείψω για 3 μέρες στο Μέτσοβο οπότε μη παραξενεύεστε αν δε σας απαντάω. Θέλω εδώ να σας πω ότι μάλλον στο τέλος Ιουλίου αρχές Αυγούστου θα ξαναπάω εκεί με σκοπό να στείσω 20 pc (linux-windows) και 1 server (linux) για τη 2η κατεύθυνση του μεταπτυχιακού "Περιβάλλον και Ανάπτυξη" που θα γίνεται στο ΜΕΚΔΕ στο Μέτσοβο (www.ntua.gr/MIRC/). Αν υπάρχει κανένας εθελοντής (που δεν έχει εκκρεμότητες με μαθήματα ασκήσεις διπλωματικές κλπ) για βοήθεια ας σηκώσει το χέρι  ;)
Ωραίο το Μέτσοβο, δωρεάν διαμονή κερασμένο το φαί αλλά για χώσιμο πρόκειται σας το λέω προκαταβολικά και όχι εύκολο!

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #36 on: 26 Ιουν 2008, 13:27 »
Να σου πω ψήνεται αλλά πόσες μέρες θα είναι?

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #37 on: 26 Ιουν 2008, 19:22 »
χμ χμ.... :-\
τι να πω τώρα... είναι λίγο απρόβλεπτα αυτά τα πράγματα αλλά για 4-5 μέρες το υπολογίζω

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #38 on: 28 Ιουν 2008, 19:32 »
:/ δεν παίζει τότε δυστυχώς γιατί στις 2 έχω να πάω σε μια συναυλία...

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #39 on: 07 Ιουλ 2008, 15:59 »
Αγαπητά μου τέκνα  :P
Ξεκινάω τη συγγραφή της αίτησης για linux στη γεωπληροφορική. Ελπίζω να έχω σύντομα σχετικά κάποιο input από εσάς  όσον αφορά στις ιντερνετικές χαρτογραφικές εφαρμογές κλπ.
Έμαθα σήμερα ότι η άποψη του συμβούλου του κέντρου σε θέματα πληροφορικής είναι να το βάλουμε σε virtual machine και όχι ως dual boot το οποίο προσωπικά με βρίσκει κάθετα αντίθετο  >:(  Δώστε μου μερικά επιχειρήματα επί του θέματος μήπως μου ξεφύγει τίποτα...

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #40 on: 07 Ιουλ 2008, 19:06 »
Τι λέτε πάμε Αμαλιάδα;

http://www.openlab.gr

«Α, ρε ΕΜΠι,
σε περνάει και ΤΕΙ»

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #41 on: 07 Ιουλ 2008, 20:18 »
Το γοργόν και χάριν έχει  ;)
Περιμένω σχόλια προσθήκες παρατηρήσεις...
Αιντε άιντε... μην κάθεστε!!!!
« Last Edit: 07 Ιουλ 2008, 20:19 by pol »

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #42 on: 07 Ιουλ 2008, 21:24 »
εγώ έχω να ρωτήσω το εξής: Καταρχάς γιατί να ΜΗΝ είναι σε dual boot???
Σε πρώτη φάση το πιο γρήγορο που μου έρχεται είναι το ότι μέσω VM θα είναι πιο αργό...

« Last Edit: 07 Ιουλ 2008, 21:29 by Argyros »

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #43 on: 07 Ιουλ 2008, 21:47 »
εγώ έχω να ρωτήσω το εξής: Καταρχάς γιατί να ΜΗΝ είναι σε dual boot???
Σε πρώτη φάση το πιο γρήγορο που μου έρχεται είναι το ότι μέσω VM θα είναι πιο αργό...

σε τι αναφέρεσαι ακριβώς? διάβασες το κείμενο που έγραψα και έχω επισυνάψει στο προηγούμενο μήνυμα?

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #44 on: 07 Ιουλ 2008, 22:22 »
Το κείμενο μεταφέρθηκε στο wiki http://wiki.topografoi.com/doku.php/floss_geocenter
Ετσι μπορουμε να συνεισφερουμε ολοι στη συγγραφή του. Πατώντας στις πρόσφατες αλλαγες σας βγαινει μια λιστα με τα αρθρα του wiki που εχουν υποστει προσφατα επεξεργασια. Δίπλα στο άρθρο που σας ενδιαφερει (εν προκειμενω το floss_geocenter υπαρχουν δυο εικονιδια. Πατωντας στα στερεοσκοπικα γυαλια βλεπετε τις διαφορες της τρεχουσας εκδοσης με την προηγουμενη, ενω πατωντας στο σημειωματαριο βλεπετε ολες τις περιλήψεις των αλλαγων)

 

Copyright © topografoi.com