topografoi.com



Author Topic: OpenSUSE 11.0 - Σχόλια...  (Read 7980 times)

chiossif

  • Posts: 334
OpenSUSE 11.0 - Σχόλια...
« on: 23 Ιουν 2008, 21:14 »
...της πρώτης  επαφής.

Και για να μην παρεξηγηθώ ας μιλήσω λίγο για την ιστορία μου:

1. Γνωρίστηκα φοιτητώθεν με το UNIX του κεντρικού υπολογιστή του ΕΜΠ το 1987
2. Ξεκίνησα οικιακά με το κόκκινο καπέλλο 5.2 επί Αντωνάκου (1992) και kernel compilation...
3. Σχεδόν αποκλειστική χρήση στο σπίτι (win MONO για ΣΙΜΣ 2) από το 2004 με mandrake 9.0 και καπάκι openSUSE 9.1
4. Με την έκδοση του ubuntu 6.06 LTS έστησα το tri-boot αλλά βασικό το openSUSE 10.0 (τότε)
5. Φλεβάρη 2008 βασικό γύρισα σε ubuntu 7.10 διότι είχα βαρεθεί τα "κομένα" update του 10.3 *** 0η ΞΕΝΕΡΑ *** χωρίς να έχουν βγάλει καινούργιο το ξεχάσανε Είχε πέσει και η συμφωνία NOVEL με M$ ήμουν "ζεστός" και ΨΗΘΗΚΑ
6. Μεγάλη Πέμπτη κατέβηκε Μεγάλη Παρασκευή μπήκε το 804LTS και έκτοτε σε αναμονή του openSUSE 11 για νέες αποφάσεις.
7. 23 Ιουνίου στο ένα από τα δύο (πάνω στο 10.3) μπήκε το 11 σε 32bit έκδοση - 3 ώρες πριν ξεκίνησα από το ubuntu του άλλου pcιού σας γράφω

Έχουμε και λέμε:

- Εύκολη εγκατάσταση αλλά ΟΧΙ απλούστερη του ubuntu
- ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ η EULA και μάλιστα ΤΑ ΙΔΙΑ με άλλα λόγια «ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΤΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΧΩΡΟ" ΣΑΣ» κτλ
- Πολύ γρήγορο ακόμα σε KDE 4 (πιο αργό από GNOME αλλά δεν συγκρίνονται πορτοκάλια με μανταρίνια, συγκρίνονται;)
- Το γκρι στο πράσινο πάει; Μόνο με σπρώξιμο...
- Στο partition πρότεινε να μου φορμάρει ΚΑΙ το ubuntu - ΩΠΑ ρε φίλε,απο που και ως που ένα σύστημα θέλει να φορμάρει ξένη διανομή *** 1η ΞΕΝΕΡΑ *** Χαλαρά έφαγε πόρτα και έκατσε στο κλουβί του...
- ΔΕΝ με ρώτησε password για root - ΩΠΑ ρε φίλε LINUX χωρίς root; ubuntu κατάντησε... (παλαιότερα θα έτρωγα 2η ΞΕΝΕΡΑ αλλά έχω συνηθίσει)
- ΔΕΝ είχε προβλέψει ότι θέλω drivers για κάρτα γραφικών, restricted πακέτα και compiz και αναγκάστηκα να βγω στην googla να ψάξω. Βρήκα αμέσως τα 1click install αλλά εδώ ο 8.04 είναι μπροστά. Μπήκαν όλα χαλαρά...
- Ο κύβος έγινε κύλινδρος (μέσα cube λέει) και έψαχνα γωνία να κ...... αλλά μ' άρεσε. Άλλωστε είναι πιο ζόρικο υπολογιστικά και η GPU τα βλέπει όλα...
- Η ανάλυση που έβλεπε την οθόνη μου ήταν 1440χ960 και έκανε λίγο pan. Την γυρίζω στο σωστό 1440χ900 και ΧΑΝΩ την κάτω μπάρα *** 2η ΞΕΝΕΡΑ ***. Τελικά έβαλα την μπάρα στο αριστερό πλάι και χάνω ένα εικονίδιο κάτω. Συμπέρασμα στις wide τραβάει κάποιο ζόρι. Αναμένω διόρθωση; Δεν έψαξα πάντως...
- Ξεκινάω update και εγκατάσταση 10 παιχνιδιών 380MB σύνολο και έκανε 3 ώρες. Στο μεταξύ ΚΟΛΗΣΕ με μύνημα timeout και δεν προχώραγε μόνο του, ήθελε να το φυλάω; *** 3η ΞΕΝΕΡΑ ***
- Και φτάσαμε στο πρώτο reboot. To νέο GRUBάκι ξεκινάει χαλαρά και βλέπει ubuntu και κάτι win (για SIMS 2 λέμε επίσημα και αγορασμένα). Επιλέγω ubuntu και Ω ΘΑΥΜΑ με περνάει στο grub του ubuntu... έμεινα, ώπα λέω οι μάγκες πρώτη φορά προβλέπουν το triboot μου... Διαλέγω και ... ΚΟΝΣΟΛΑ UBUNTU και μύνημα ERROR ότι δεν εκτελείται fsck. *** 4η ΞΕΝΕΡΑ *** Χαλαρά τρώει reboot στην κονσόλα και bootάρει ubuntu ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ το grub του openSUSE 11. Power OFF-ON και ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ μπαίνει στο αρχικό grub. Έρε γλέντια...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΠΕΝΤΕ (μια μούτζα δάχτυλα) ΞΕΝΕΡΕΣ είναι πολλές· και του τα είχα μαζεμένα από το 10.3· βάλε και την EULA και καπάκι το χάος με τα 2 grub ...

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ openSUSE (ευτυχώς το έβαλα στο pc της κόρης μου και έτσι είμαι ΟΚ)

Δοκιμάστε το... αλλά ΚΑΤ' ΕΜΕ οι αρχάριοι και οι τεμπέληδες (σαν και μένα) ΑΣ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ να ωριμάσει...

θα του δώσω βέβαια άλλη μια ευκαιρία...

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: OpenSUSE 11.0 - Σχόλια...
« Reply #1 on: 24 Ιουν 2008, 12:40 »
Κι εγώ έχω άσχημη εμπειρία από το λίγο που δοκίμασα. Το κυριότερο πρόβλημα είναι με το Package Management... Όσο παραμένει αργό-κακογραμμένο και buggy δεν πρόκειται να πετύχουν τίποτα, οι συνεργάτες της M$ :P Κι εμένα έφαγε κόλλημα όπου δεν πατιόταν τίποτα και ξαφνικά, μετά από κανά 3λεπτο, έβγαλε μήνυμα timeout! Ρε, πια σοβαρή εφαρμογή κολλάει τελείως όταν δεν απαντάει ο server που ψάχνει; ΕΛΕΟΣ! >:(

Όσο το Ubuntu έχει τα εργαλεία του debian με τις περισσότερες (μακράν) εφαρμογές και τη βέλτιστη απόκριση και ταχύτητα, θα παραμένει μια σοβαρότατη επιλογή όχι μόνο για την ευχρηστία της αλλά και για τις δυνατότητες που δίνει και στον πλέον προχωρημένο... ;)

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: OpenSUSE 11.0 - Σχόλια...
« Reply #2 on: 24 Ιουν 2008, 18:21 »
@ chiossif
-Πάντως εδώ με wide 19αρα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... τους drivers ναι και γω εκνευρίστικα απίστευτα που δεν τους είχε μέσα
-Δεν ζήτησε να φορμάρει άλλο χώρο πέραν του λειτουργικού του SuSE
-Όταν το κάνεις εγκατάσταση ναι δεν ζητάει κωδικό για το root , αλλά αν κάνεις scroll τη σελίδα με τα πακέτα σε κάποιο σημείο ρωτάει: set root password
-Για τα πακέτα που λες το compiz εμένα είχε μπει μια χαρά , μόνο το emerald και το fusion-icon έλειπαν
3-boot έχω και γω και παίζει μια χαρά χωρίς να του κάνω απολύτως τίποτα (μήπως στην εγκατάσταση σου δεν τον έγραψε στον MBR και το πέταξε πουθενά αλλου και έγινε ο χαμός?)
@liberostelios
-Αυτό με το yast το είχα πρόβλημα στη 10.3 , με τη διαφορά ότι δεν κολάει όλο το σύστημα (αν κατάλαβα καλά) αλλά μόνο ο yast

chiossif

  • Posts: 334
Απ: OpenSUSE 11.0 - Σχόλια...
« Reply #3 on: 24 Ιουν 2008, 21:39 »
Γεια και χαρά σε όλους.

Την ιστορία μου την έγραψα για να δείξω την προηγούμενη προτίμησή μου. Ειδικά για το ubuntu με είχε "χαλάσει" ο τρόπος που γεννήθηκε αλλά εδώ τώρα με το openSUSE έγινε μεγαλύτερη φασαρία αλλά δεν πτοήθηκα. Άλλωστε το περίμενα...

Τώρα ότι έγραψα είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία δίπλα - δίπλα με την κόρη μου και έχω διαπιστώσει και τις δικές της παρατηρήσεις (βέβαια είμαι χαρούμενος που βαράει χαλαρά reboot στην μαύρη κονσόλα του ubuntu για να παίξουμε wop).

Δεν ήταν ευκολες και παλαιότερες εγκαταστάσεις λόγω tri-boot αλλά ΑΥΤΟ πρώτη φορά το είδα. Ίσως άμα το πασπατέψω θα το καταφέρω να στρώσει αλλά δεν είναι εκεί το νόημα...

Θα το ξαναβάλω για να σας πω παρατηρήσεις (όχι σε βασικό μου υπολογιστή :-) )... Αλλά η πρώτη άποψη μετράει και αυτή είναι λίγο πικρή...

Παρόλα αυτά ΒΑΛΤΕ ΤΟ... Το KDE 4 είναι μια γνωριμία με το μέλλον...

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: OpenSUSE 11.0 - Σχόλια...
« Reply #4 on: 25 Ιουν 2008, 02:57 »
-Αυτό με το yast το είχα πρόβλημα στη 10.3 , με τη διαφορά ότι δεν κολάει όλο το σύστημα (αν κατάλαβα καλά) αλλά μόνο ο yast
Όχι, δεν είπα ότι κόλλησε όλο το σύστημα, προφανώς! Μόνο ο PM (δε θυμάμαι πως τον λένε στο openSUSE, YaST νομίζω λέγεται το control panel) κόλλησε, αλλά είναι παράλογο. Δεν έχω δει πολλές εφαρμογές να παγώνουν όταν περιμένουν απάντηση από έναν Server!

@chiossif: Το KDE 4 είναι, όντως, πανέμορφο και εξαιρετικά ελπιδοφόρο.Βέβαια, προς το παρόν έχουν φτιαχτεί μόνο οι βασικές βιβλιοθήκες και σιγά-σιγά θα βγαίνουν οι εφαρμογές του KDE ξαναγραμμένες πάνω σε αυτές, που θα αλλάξουν πραγματικά τη μορφή του Desktop. Σε λίγο κυκλοφορεί το 4.1 και εκεί θα δούμε πως θα έχουν γίνει οι πιο γνωστές εφαρμογές (amaroK κλπ.)... Εν αναμονή!

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: OpenSUSE 11.0 - Σχόλια...
« Reply #5 on: 25 Ιουν 2008, 06:51 »
YaST = Yet anotther System Tool :P
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: OpenSUSE 11.0 - Σχόλια...
« Reply #6 on: 25 Ιουν 2008, 09:57 »
@liberostelios: Σίγουρα είναι όμορφο το KDE 4 αλλά θέλει ακόμα δουλεία. Να φανταστείς ότι εγώ που είμαι KDE-πληκτος τώρα είμαι με gnome γιατί μου έσπασε τα νεύρα

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: OpenSUSE 11.0 - Σχόλια...
« Reply #7 on: 25 Ιουν 2008, 12:22 »
@liberostelios: Σίγουρα είναι όμορφο το KDE 4 αλλά θέλει ακόμα δουλεία. Να φανταστείς ότι εγώ που είμαι KDE-πληκτος τώρα είμαι με gnome γιατί μου έσπασε τα νεύρα
Ναι, αυτό είπα κι εγώ. Δεν υπάρχει τρόπος να βάλεις το 3.5.9 ή, έστω, τις εφαρμογές του;

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: OpenSUSE 11.0 - Σχόλια...
« Reply #8 on: 25 Ιουν 2008, 17:59 »
ναι έχει την επιλογή , αλλά πίστεψέ με μπροστά στο 4 μοιάζει παλαιολιθικό...

 

Copyright © topografoi.com