Συζητήσεις > Μαθήματα και Εξετάσεις

Φωτοερμηνεία Τηλεπισκόπηση Εαρινό 2019 - Άσκηση 6

(1/2) > >>

chiossif:
Κυρίες, Δεσποσύνες και Κύριοι,

καλησπέρα σας :-)

Σήμερα 21/3 ολοκληρώθηκε η 6η Άσκηση του τρέχοντος εξαμήνου στην ΦΤ. Έτσι, για να βοηθήσουμε την διαδικασία επίλυσης αποριών, ανοίγουμε αυτό το θέμα στο οποίο μπορείτε να υποβάλετε τις ερωτήσεις σας και να διαβάζετε τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις των άλλων.

Μην ξεχνάτε ΠΡΙΝ ρωτήσετε να διαβάζετε κατά σειρά: τις οδηγίες για το μάθημα και τις ασκήσεις του, τις σημειώσεις σας και ότι έχει ήδη ερωτηθεί εδώ ή αναρτηθεί εδώ.

Καλή και γόνιμη μελέτη :-)

Λέφτερα,
Ch Iossif

Dimitris812:
To RasterBandRatio που το τρεχουμε γιατι δεν τρέχει μέσα στο QGIS

chiossif:
Καλησπέρα σε όλες και όλους :-)

Το πρόγραμμα RasterBandRatio.py περιέχει διεπαφή με τον χρήστη κατά την εκτέλεση. Συγκεκριμένα τον ρωτά ποιο κανάλι θέλει για αριθμητή και ποιο για παρονομαστή. Έτσι ενώ είναι ιδανικό για εκτέλεση πολλών διαδοχικών λόγων σε μία πολυκάναλη εικόνα ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΕΝΤΟΣ του QGIS python console διότι το τελευταίο ΔΕΝ υποστηρίζει διεπαφή με τον χρήστη κατά την εκτέλεση.

Πάντα λέφτερα και λόγω της ημέρας,
Ch Iossif

panoskan:
Καλησπέρα, έχω μερικές απορίες:

1) Πως εξηγούμε το οτι οταν ο λόγος είναι >1 τα πιξελ της συγκεκριμένης κατηγοριας εχουν ανοιχτούς τονους και αντιστοιχα όταν ειναι <1 είναι σκούρα?

2) στο 4α μπορείτε να μου πειτε τι γραφουμε στο cmd γιατι γραφω 'python -m RasterBandRatio.py' και δεν μου το τρεχει

chiossif:

--- Quote from: panoskan on 28 Μαρ 2019, 18:44 ---Καλησπέρα, έχω μερικές απορίες:

1) Πως εξηγούμε το οτι οταν ο λόγος είναι >1 τα πιξελ της συγκεκριμένης κατηγοριας εχουν ανοιχτούς τονους και αντιστοιχα όταν ειναι <1 είναι σκούρα?

2) στο 4α μπορείτε να μου πειτε τι γραφουμε στο cmd γιατι γραφω 'python -m RasterBandRatio.py' και δεν μου το τρεχει



--- End quote ---

Καλησπέρα :-)

Στην πράξη 4-3 / 4+3 ενισχύεται η βλάστηση διότι η βλάστηση έχει σαφώς μεγαλύτερες τιμές στο κανάλι 4 από ότι στο 3. Άρα ο αριθμητής είναι θετικός και ότι έχει μεγάλες τιμές φαίνεται άσπρο ενώ μικρές μαύρο.
Αν μιλάγαμε για τον λόγο 4 / 3 τότε...


--- Code: ---python RasterBandRatio.py
--- End code ---

αρκεί χωρίς άλλες παραμέτρους ΕΔΩ. Μέσα στο πρόγραμμα βάζεις το όνομα της κομμένης χωρίς το τιφ και όταν τρέχει αριθμητή και παρονομαστή...

Λέφτερα,
Ch Iossif

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Go to full version