Συζητήσεις > Περιβάλλον και Βιώσιμη Ανάπτυξη

Πυρηνική Ενέργεια

(1/3) > >>

dionysos:
Πολλά ακούγονται για την πυρηνική ενέργεια στη χώρα μας και θα ήθελα να δω την άποψη των συναδέλφων, και όχι μόνο, γι'αυτό το θέμα..

zakious:
pisteuw oti mporoume na ekmetalleutoume alles morfes energeias oi opoies uparxoun se af8onia opws as poume h hliakh energeia..einai krima se mia xwra opou h hliofaneia einai basiko stoixeio tou klimatos na thn afhnoume "anenergh" oson afora paragwgh energeias se epipedo xwras. twra oson afora th pyrhnikh energeia emena pou dhmipourgeitai mia aporia.mia morfh energeias gia na 8ewrh8ei "prasinh" den prepei na shmanei oti den kataponei to periballon kai se peirptwsh kakhs leitourgias?opote pws mporei na 8ewrh8ei h pyrinikh prasinh morfh energeiaS?

liberostelios:
Κι εγώ ψηφίζω όχι, δεδομένου ότι, όπως είπε και ο zakious, είμαστε μια... "ευλογημένη" χώρα με πολύ ηλιοφάνεια και, θα προσθέσω, έντονους ανέμους κατά περιοχές (πχ. Κυκλάδες) δηλαδή με εκμεταλεύσημες μορφές εναλλακτικής ενέργειας. Βεβαίως, όταν θεωρείται ότι τα αιολικά πάρκα προκαλούν περιβαλλοντικά προβλήματα, από κάποιους, τότε μάλλον κάποιος μπορεί να αναλογιστεί τον παραλογισμό που υπάρχει στο τι είναι "πράσινο" ή όχι!

Πάντως, όπως είχε πει και χαριτολογώντας ο Λαζόπουλος, δε θα εμπιστευόμουν κανένα πυρηνικό εργοστάσειο στα χέρια Ελλήνων! :P

vagvaf:
παρολα αυτα πρεπει να υπαρχουν "μοναδες βάσης" απο τις οποιες να παραγεται το μεγαλο ποσοστό της απαιτουμενης ενέργειας. Δεν γίνεται να καλυφθούν η ανάγκες μιας χώρας με Φ/Β και αιολικά πάρκα. Οπότε ή λιγνήτης ή πυρηνικη ενέργεια (?).

liberostelios:
Δεν το έχω μελετήσει ιδιαίτερα γι αυτό και δε γνωρίζω... Νομίζω, όμως, ότι για την Ελλάδα το πυρηνικό εργοστάσειο είναι απαγορευτικό! Όλοι γνωρίζουμε την ανευθυνότητα που υπάρχει στον Έλληνα, από τον πολιτικό μέχρι τον απλό εργάτη, και δεν μπορείς να εμπιστευθείς μια τέτοια κίνηση. Πάντως, εγώ αν γίνει δε θα κοιμάμαι ήσυχος ::)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Go to full version