topografoi.com



Author Topic: "Ανοιχτές" διαλέξεις από το MIT  (Read 7880 times)

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Το MIT OpenCourseWare (OCW) είναι η δωρεάν και ανοιχτή ηλεκτρονική διάθεση διαλέξεων, σε μορφή σημειώσεων και video καθώς και των εξετάσεων τους για όλα τα μαθήματα που διδάσκονται στο MIT.

Μπορείτε να βρείτε τον πλήρη κατάλογο εδώ : http://ocw.mit.edu/OcwWeb/web/courses/courses/index.htm

Να σημειωθεί ότι οι διαλέξεις χρησιμοποιούν την άδεια Creative Commons "Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0", η οποία έχει νομική ισχύ και στην Ελλάδα. (open source λεμε  ;D )

Προσωπικά, βρήκα πολύ χρήσιμα τα Online courses της γραμμικής άλγεβρας και των διαφορικών εξισώσεων. Αλλά με μια γρήγορη ματιά που έριξα στη λίστα, μπορεί να μου πάρει μήνες για να δω ότι με ενδιαφέρει.



I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

ploumis

  • Posts: 24
  • Gender: Male
  • what goes up...must come down
Απ: "Ανοιχτές" διαλέξεις από το MIT
« Reply #1 on: 19 Φεβ 2009, 17:12 »
παντως αγαπητε συναδελφε, αν για να περασουμε την γραμμικη αλγεβρα πρεπει να παρακολουθησουμε (εστω και απο video) μαθηματα απο το ΜΙΤ...την κατσαμε την βαρκα!!! χαχαχα

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: "Ανοιχτές" διαλέξεις από το MIT
« Reply #2 on: 20 Φεβ 2009, 09:19 »
παντως αγαπητε συναδελφε, αν για να περασουμε την γραμμικη αλγεβρα πρεπει να παρακολουθησουμε (εστω και απο video) μαθηματα απο το ΜΙΤ...την κατσαμε την βαρκα!!! χαχαχα

χεχε, χωρίς να θέλω να ευλογήσω τα γένια μας (sic), αν παρακολουθήσεις τα 3-4 πρώτα μαθήματα της γραμμικής άλγεβρας θα δεις ότι τουλάχιστον στον τομέα της μαθηματικής τεκμηρίωσης πάσχουν κάπως. Αντιθέτως οι διαλέξεις τους έχουν ανώτερη γεωμετρική ερμηνεία. Σε όλα τα μαθήματα που έχω παρακολουθήσει μέχρι τώρα (Γραμ. Άλγεβρα, Διαφορικές Εξισώσεις και Φυσική Ι (Μηχανική)) οι καθηγητές τους εξηγούν τι σημαίνουν γεωμετρικά τα αποτελέσματα και οι εξισώσεις, πράγμα το οποίο κάνει πιο εύκολη την κατανόηση τους.
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

zakious

  • Posts: 69
  • Gender: Male
  • u can't pick your war but u can choose your battle
Απ: "Ανοιχτές" διαλέξεις από το MIT
« Reply #3 on: 20 Φεβ 2009, 12:24 »
εδω κολλανε δυο λαικα ρητα

1. ΟΛΑ ΤΑ'ΧΕ Η ΜΑΡΙΩΡΗ Ο ΦΕΡΕΤΖΕΣ ΤΗΣ ΕΛΕΙΠΕ
2.ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΝΑΝ ΤΑ ΑΙΔΙΑ ΦΕΡΑΜΕ Κ'ΑΠΤΗΝ ΙΝΔΙΑ!!

η επιλογή δική σας!!  :P

topo

  • Posts: 12
  • Gender: Male
Απ: "Ανοιχτές" διαλέξεις από το MIT
« Reply #4 on: 28 Φεβ 2009, 13:09 »
Μια άλλη σελίδα με σειρές μαθημάτων και αυτόνομες διαλέξεις, από διάφορα  πανεπιστήμια (Berkeley, Harvard, MIT, Princeton, Stanford, Yale), είναι το http://academicearth.org/
._

chiossif

  • Posts: 334
Απ: "Ανοιχτές" διαλέξεις από το MIT
« Reply #5 on: 21 Μαρ 2009, 20:20 »
Όπου Μ Massachusetts και όχι Metsovian... Κρίμα...

Ορίστε και το παρόμοιο έργο ενός ΑΕΙ από την "Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα" περιφέρεια:

http://telemathea.uom.gr/

Σε εμβρυακό στάδιο μεν, αλλά σε καλό δρόμο αφού ΔΕΝ ξέχασε το linux.
Τα λεφτά του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ έπιασαν τόπο.

Ά, ξέχασα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ με το moodle.org (άδεια GNU φυσικά :-) )

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: "Ανοιχτές" διαλέξεις από το MIT
« Reply #6 on: 22 Μαρ 2009, 04:31 »
Ωραίο πάντως θα ήταν να κάναμε και μεις κάτι αντίστοιχο... τουλάχιστον στο επίπεδο της χώρας μας νομίζω πως θα είχε μεγάλη απήχηση...

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: "Ανοιχτές" διαλέξεις από το MIT
« Reply #7 on: 25 Μαρ 2009, 21:53 »
νομίζω ότι υπάρχουν λίγοι καθηγητές των οποίων οι διαλέξεις θα έχουν διδακτικό χαρακτήρα και δεν θα είναι stand up comedy ;)
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: "Ανοιχτές" διαλέξεις από το MIT
« Reply #8 on: 29 Μαρ 2009, 15:23 »
Έστω και αυτών όμως δε θα ήταν κακό να υπάρχουν...

 

Copyright © topografoi.com