topografoi.com



Author Topic: Ιστοσελίδα του συστήματος Hepos  (Read 5864 times)

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Όπως διάβασα στο Blog για το hepos (η ειδοποίηση μου ήρθε μέσω του planet.topografoi feed ε; μην ξεχνιόμαστε... ::))  ξεκίνησε τη λειτουργία της η ιστοσελίδα για το Hepos. Το Hepos,  προς το παρόν και μεχρι το τέλος του 2008 βρίσκεται σε δοκιμαστική περίοδο λειτουργίας.
Quote
Αυτή η περίοδος δοκιμαστικής λειτουργίας περιλαμβάνει 2 φάσεις. κατά την πρώτη φάση, θα εγγραφονται στο HEPOS μόνο οι ανάδοχοι έργων Γ ΚΠΣ της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ, ενώ κατά τη 2η φάση θα μπορούν να εγγράφονται και άλλοι χρήστες. Η 2η φάση θα ξεκινήσει μετά από σχετική ανακοίνωση

Για ρίχτε μια ματιά, έχει μπόλικο υλικό σε pdf για διάβασμα: http://www.hepos.gr

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Ιστοσελίδα του συστήματος Hepos
« Reply #1 on: 26 Φεβ 2008, 23:11 »
Και για τους πιο ψαγμένους ένα kmz από τέως "μαθητή" και νυν επαγγελματία του χώρου...

...προσέξτε την άδεια  ;)

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Ιστοσελίδα του συστήματος Hepos
« Reply #2 on: 26 Φεβ 2008, 23:18 »
Nα ρωτήσω κάτι; Γιατί στο www.hepos.gr τα έχουν όλα σε pdf;

Αυτό από εδώ για παράδειγμα:
« Last Edit: 26 Φεβ 2008, 23:25 by chiossif »

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Ιστοσελίδα του συστήματος Hepos
« Reply #3 on: 26 Φεβ 2008, 23:53 »
ωραίο το .kmz :D και κομα καλυτερη η άδεια  ;D

Kι εγώ απόρησα με την υπερβολική χρήση pdf. Τίποτα προσπελάσιμο από τον browser... Ειναι και encrypted τα pdfs, ακομα και το quote με το χερι το αντέγραψα πιο πάνω.. Εικάζω οτι χρησιμοποιούν της trimble  την ετοιματζίδικη πλατφόρμα(π.χ. http://gb.vrsnow.trimble.com/) που περιορίζεται στη διάθεση των data, και δεν εχουν και μεγαλη ευελιξία (καλα, θα εχουν, αλλα τελοσπάντων).. Καλο θα ειναι να βαλουν πάντως αυτες τις πληροφοριες (και ειδικα τα νεα) σε καποια σελίδα... Αυτό που δεν καταλαβα ακομα ειναι αν εχουν ολοκληρωθει οι οδηγιες για το μετασχηματισμο του δικτύου στο ΕΓΣΑ.. αλλα για να ξεκινησε πιλοτικα, κατι θα εχουνα κανει, εν τουτοις δεν πηρε κατι το ματι μου..

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: Ιστοσελίδα του συστήματος Hepos
« Reply #4 on: 27 Φεβ 2008, 21:53 »
Πάντως ο σχεδιασμός παραπέμπει σε σελίδα του... 90' και όχι του σήμερα (για να πούμε και τη χολή μας σχετικά με το web design)! ;D Θα μπορούσαν να φτιάξουν κάτι καλύτερο... Καλά, για το θέμα με τα pdf δεν το συζητάμε! Τουλάχιστον δε χρησιμοποιούν Powerpoint για να φτιάξουν τις σελίδες ::)

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: Ιστοσελίδα του συστήματος Hepos
« Reply #5 on: 29 Φεβ 2008, 21:29 »
όντως ο σχεδιασμός της σελίδας μοιάζει σαν προσωπικό site 40αρη-50αρη που θέλει να γράψει 5 πράγματα για τον εαυτό του :P

ωραίο KMZ!! στο τριγωνομετρικό της Μάκρης έχω στήσει GPS, και μαμώ της θέες έχει! :D:D
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

 

Copyright © topografoi.com