topografoi.com



Author Topic: Online Autocad  (Read 6420 times)

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Online Autocad
« on: 20 Ιαν 2010, 19:07 »
Το Butterfly είναι μια νέα υπηρεσία της autodesk, που επιτρέπει στους χρήστες AutoCad να επεξεργαστούν αρχεία AutoCad online μόνο με τη χρήση ενός web browser που να υποστηρίζει Flash. Δίνεται η δυνατότητα συνεργασίας με άλλους χρήστες , τήρησης ιστορικού αλλαγών, αποθευσης του παραγόμενου αρχείου τοπικά ή διατήρησής του online. Δεν απαιτείται να έχετε εγκατεστημένο το autocad.

http://butterfly.labs.autodesk.com/

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Online Autocad
« Reply #1 on: 20 Ιαν 2010, 21:25 »
δε βγάζουν και μια linux έκδοση; έχουν που έχουν για το σάπιο μήλο...

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Online Autocad
« Reply #2 on: 20 Ιαν 2010, 21:41 »
Καλά, το butterfly είναι ούτως ή άλλως os independent. Τώρα, αν αναφέρεσαι στην κανονική έκδοση του autocad, υπάρχει πάντα το qcad ;)

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Online Autocad
« Reply #3 on: 21 Ιαν 2010, 11:24 »
προφανώς μιλώ για κανονική έκδοση, άσε που με τα προβλήματα που έχει το flash της adobe στο Linux , δεν το κόβω πως πολλοί θα το προτιμήσουν.
Το QCAD εντάξει καλό είναι μεν, αλλά από ότι έχω δει η ανάπτυξή του είναι ψιλοστάσιμη (δεν έχουν μεταβεί πρώτα πρώτα σε qt4 και έχουν μείνει σε qt3, αν και αυτό δεν είναι το χειρότερο, το θέμα είναι πως δεν έχει κάποια ουσιαστική ανάπτυξη). Τώρα να πω την αλήθεια δεν το έχω δει και ιδιαίτερα αλλά από το λίγο που το έχω χρησιμοποιήσει αυτά μπορώ να πω...

Τεσπα για μένα το θέμα CAD+Linux παραμένει άλυτο σε επίπεδο επαγγελματικής χρήσης. Προφανώς δεν ισχυρίζομαι πως κάποιο λογισμικό ανοικτού κώδικα θα έπρεπε οπωσδήποτε να δίνει λύση, αλλά το θέμα είναι πως και τα εμπορικά που κυκλοφορούν δεν έχουν εκδόσεις για Linux - τουλάχιστον αυτά των μεγάλων εταιρειών που είναι και ευρέως διαδεδομένα και πιθανώς κάποιος να περίμενε κάτι καλύτερο...

 

Copyright © topografoi.com