topografoi.com



Author Topic: dual boot (ubuntu 10.04.1-windows 7) σε laptop HP G72.Νενικηκά σε Bill Gates :)  (Read 7369 times)

billtop

  • Posts: 3
  • Gender: Male
Καλησπέρα

νεο laptop στα χέρια μας..με windows 7 αλλά το linuxάκι δεν είχε μπει ακόμα!!έλα όμως που μας δημιούργησε κάποια θεματάκια.

Τα δεδομένα του προβλήματος έχουν ως εξής:
Ο δίσκος του pc(HP G72) είχε κατετμηθεί ως εξής:
-sda1:~0.5GB Το part αυτό αντιστοιχεί στο loader των windows
-sda2:~300GB (C:) To part όπου έχουν εγκατασταθεί τα windows
-sda3:~13GB (Recovery Part) Στο part αυτό είναι εγκατεστημένα όλα τα απαραίτητα αρχεία ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να "επαναφέρουμε" το pc μας στην εργοστασιακή του κατάσταση
-sda4:~200MB (HP_TOOLS) Στο part είναι εγκατεστημένα κάποια εργαλεία της HP

Σκοπός είναι να φορτώσουμε το ubuntάκι(dual boot με windows7) ώστε να υπάρχει ένας κοινός δίσκος που θα φαίνεται και από τα δύο λειτουργικά συστήματα.

Επίλυση του προβλήματος:
Βήμα 1
Μέσα από τα windows 7, δημιουργούμε τα 3 dvds για την αποκατάσταση του συστήματος μας (Recovery Dvds). Επίσης καλό είναι να αποθηκεύσουμε κάπου τα αρχεία που υπάρχουν στο part HP_TOOLS
Βημα 2
Κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, διαγράφουμε τα parts sda3(Recovery Part) και sda4(HP_TOOLS)
Βήμα 3
Κάνουμε resize το part sda2, ώστε να δημιουργήσουμε το χώρο που επιθυμούμε να καλύπτουν τα windows 7(~80 GB)
Βήμα 4
Δημιουργούμε ένα νέο part (sda5) για τη swap μνήμη(~2GB)
Βήμα 5
Δημιουργούμε ένα νέο part (sda6,ext4),όπου θα εγκατασταθεί το linuxάκι. Στο part ορίζουμε mount point: /
Βήμα 6
Στο part που δημιουρήσαμε(sda6) εγκαθιστούμε τη διανομή μας(ubuntu 10.04.1)
Βήμα 7
Αφού τελέιωσει η εγκατάσταση, bootάρουμε το pc μας από windows 7 και δημιουργούμε το κοινό δίσκο(~186GB) σε format ntfs(από τη Διαχείρηση των windows κτλ κτλ)

Δοκιμάστηκε και δούλεψε άψογα!!!


chiossif

  • Posts: 334
Με γειες. Αν και δεν το βλέπω πολύ καιρό δίμπουτο... ;-)

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Και ποιος ασχολείται με το Βασιλάκη τον Πόρτα και τα Παραθύρια του; :P

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.

“In a world without walls and fences, who needs Windows and Gates”
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

billtop

  • Posts: 3
  • Gender: Male
try ubuntu!!!!Μετράει!!
« Reply #4 on: 11 Οκτ 2010, 22:06 »
Πάντως παιδία το laptop μου (και χωρίς καμία υπερβολή!!!!!) δεν κολλάει πουθενά (και όταν λέω πουθενά, εννοώ πουθενά!!!!!).
Το σημειώνω κυρίως για όλους όσους έχουν σκοπό να μπουν στον "κόσμο" και τη γενική φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού!
Μπορώ να σας διαβεβαιώσω, από προσωπική εμπειρία πλέον, ότι όλα είναι απλά και όλαειναι προσιτά!

think smart, think linux :)
καλή λεφτεριά, οπως λέει και ο chiossif!!!

LEN

  • Posts: 1
Γεια σάς παιδιά, είχα έρθει στη συνάντησή την προηγουμένη Παρασκευή και αποφάσισα να κάνω κι εγώ τη συγκεκριμένη διαδικασία, να κάνω δηλαδή dual boot me vista και ubuntu με προεγκατεστημενα τα vista. Tο πρόβλημά που έχω, είναι ότι αφού έκανα install τα ubuntu, τα vista δεν κάνουν boot.
Στην αρχική οθόνη μου βγάζει επιλογές:
ubuntu,
ubuntu( recovery)
memory test
windows recovery environment.
τι να κάνω; τα παρτιτιονς τα χώρισα ως εξής:
sda1 swap memory
sda2 C εδώ ήταν και παραμένουν τα vista
sda3 ext4 ubuntu
sda4 Data
μήπως έκανα κάτι λάθος και έσβησα τον bootloader των vista? αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.  Thx
« Last Edit: 23 Οκτ 2010, 12:38 by LEN »

chiossif

  • Posts: 334
Καλώς ήρθες.

Για ταχεία βοήθεια πέρνα από το κανάλι #ubuntu-gr στο Freenode (οδηγίες εδώ: http://wiki.ubuntu-gr.org/Community/IRC)

Προφανώς μπορείς να δοκιμάσεις και στο #ubuntu στο GRNET ή και στο #ubuntu στο Freenode που είναι το διεθνές.

Για σχετικά άμεση βοήθεια, και με λίγο διάβασμα, ρίξε μια ματιά στο ubuntu-gr.org. Αν δεν βρεις κάτι μπορείς να κάνεις και εκεί ερώτημα όπως εδώ.

Σχετικά με το πρόβλημα:

0. Αν δεν έχεις κάνει τα backup σου ΚΑΝΤΑ ΤΩΡΑ απ' το ubuntu ή με live CD.
1. Απ' ότι έγραψες στην δημοσίευσή σου είναι εμφανές ότι το sda1 το έσβησες (από ότι ήταν, σε swap). Δεν ξέρω πως διορθώνεται αυτό :-(  ( πέρα απ' το να περάσεις απ' την αρχή το λειτουργικό στον υπολογιστή σου ) Γίνεται όμως και γιαυτό ΡΩΤΑ
2. Κατά την άποψή μου ΔΕΝ ΕΧΑΣΕΣ και τίποτε: αν θες αυτό το λειτουργικό πάρε μια άδεια από την επόμενη τρέχουσα έκδοση απ' την σχολή -επίσημα και νόμιμα- εγκατέστησέ την και μετά έλα να περάσεις το ubuntu με την βοήθειά μας - ακόμη και τηλεφωνικώς :-)

Μέχρι να το "φτιάξεις" γλέντα το απόλυτα ελεύθερο ubuntu σου.

Λυπάμαι, που δεν λυπάμαι, που έχασες το παλαιό σου λειτουργικό :-(

Πάντως σε στηρίζουμε,
Καλή επισκευή.

Υγ.
Μια πρόχειρη αναζήτηση μου έβγαλε αυτό: http://support.microsoft.com/kb/927392
Πάντως η φιλοσοφία των συντακτών της ιστοσελίδας είναι εμφανής απ' την 1η κιόλας παράγραφο :-(
« Last Edit: 23 Οκτ 2010, 13:36 by chiossif »

chiossif

  • Posts: 334
Επίσης να θυμήσω προηγούμενη δημοσίευση με τις αναλυτικές οδηγίες που εφαρμόστηκαν -με μικρές παραλλαγές-

http://www.topografoi.com/forum/index.php?topic=392.0

 

Copyright © topografoi.com