topografoi.com



Author Topic: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ  (Read 22379 times)

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« on: 25 Μαΐ 2009, 18:22 »
 Θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά, αν γνωρίζεται κάτι παραπάνω απο μένα, για τα προγράμματα ανακύκλωσης που τρέχουν στο ΕΜΠ, έχω παρατηρήσει τον κίτρινο κάδο ακριβώς μπροστά απο το κυλικείο μας,αλλά μέχρι εκεί.Το σκεφτόμουν εδώ και αρκετό καιρό, είναι κρίμα ένα ίδρυμα σαν και το δικό μας, να μην φροντίζει να υπάρχουν κάδοι ανακύκλωσης παντού, χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα κυλικεία οπου οι κάδοι τους είναι γέματοι με χαρτι και πλαστικό.Θα μπορούσαμε εύκολα να τοποθετήσουμε κάδους όμοιους με αυτούς που έχουν στο Ελ. Βενιζέλος και απο εκεί κάποιος απο τους υπεύθυνους για την καθαριότητα του χώρου να μετέφερει τα απορρίματα στους μπλε κάδους που βρίσκονται ακριβώς έξω απο την πολυτεχνειούπολη, αν τα ειδικά απορριματοφόρα δεν έχουν πρόσβαση μέσα στο ΕΜΠ.
Ένα τέτοιο σύστημα έχω ακούσει ότι έχουν στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.Πάντως είναι κρίμα, γιατι η ανακύκλωση είναι σημάδι πολιτισμού και αν δεν ξεκινήσει απο τα ΑΕΙ και τα σχολεία δεν βλέπω προκοπή.

ΥΣ Τοσες αφίσες που κολλάνε τα καμάρια μας καθε χρόνο,θα θέλουμε ένα δάσος για να καλύψουμε τις ανάγκες τους, τουλάχιστον ας τις ανακυκλώνουμε.

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #1 on: 25 Μαΐ 2009, 19:58 »
Δραστηριοποιηθείτε ντε: http://physics.ntua.gr/perivallontiki_omada_emp/

Δρυδόρυσσος

  • Posts: 31
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #2 on: 15 Οκτ 2009, 12:02 »
Σίγουρα δε θα 'πρεπε να κάνουμε κάτι για τις αφίσες ?
Δημιουργούν το 60% της οπτικής ρύπανσης στο Πολυτεχνείο...  :'(
Να οργίζεσαι είναι εύκολο...

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #3 on: 24 Οκτ 2009, 18:29 »
Φίλε μου, όσες φορές και να τις κατεβάσουμε δεν έχει νόημα, πάντα θα ξανακολλάνε περισσότερες (πρέπει να είναι υποκατάστατο του sex για αυτούς).Για να λυθεί μια και καλή αυτό το θέμα πρέπει  να βάλουμε μυαλό στους παραταξιακούς μας ή να τους αναγκάσουμε να βάλουνε και αυτό θα το πετύχει ο πρόεδρος με κάποιον διακανονισμό ή ο φοιτητικός σύλλογος με κάποιο πλαίσιο.Το πρόβλημα είναι ότι στην γενική συνέλευση το 90% που πατάνε είναι αυτοί που όχι απλά δεν τους ενοχλούν αλλά και τις υποστηρίζουν.

Πραγματικά ζηλεύω την δυναμική του φοιτητικού συλλόγου της οδοντιατρικής που τους ξεφορτώθηκε μια και καλή.

Δρυδόρυσσος

  • Posts: 31
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #4 on: 26 Οκτ 2009, 18:41 »
Πράγματι... Η κεντρική διοίκηση του ΕΜΠ δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα ?
Το μόνο που ζητάω είναι να περιοριστούν στα τραπέζια τους και στους πίνακές τους.
(Ιδιαίτερα οι Αραχτοί, που μας έχουν πάρει κι αφτιά και μάτια μ' αυτή την ιστορία.)   ;)

Δες τους πάλι σήμερα, με το που τους διώξαν απ' το κυλικείο, μετακομίσαν στην είσοδο Λαμπαδαρίου και πήξαμε στην αφίσα.


... Οι οδοντίατροι διώξαν τους παραταξιακούς τους !?  ;D
Πως το κατάφεραν μωρέ ? Ησυχία που θα 'χει τώρα στο Γουδή...
Να οργίζεσαι είναι εύκολο...

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #5 on: 26 Οκτ 2009, 22:05 »
Δες την ιστιοσελίδα και τα blog τους για να δεις πως λειτουργούν τα πράγματα εκεί, παραδείγματος χαριν: http://www.dentnews.net

Ναι, το τσαντίρι μετακόμισε σήμερα στο κτ.Λαμπ. και αμέσως έφερε στον χώρο όλη την υποκουλτούρα που κουβαλάει από πίσω. Το πιο τραγικό είναι, οτί η νέα διαρύθμιση του χώρου, μου θύμισε αύτην που έχει όποτε γίνονται εκλογές του συλλόγου των ΑΤΜ (πως είναι δυνατόν μετά να μην απογοητεύεσαι, όταν ξέρεις ότι αυτή η νοοτροπία θα σε ακολουθεί για πάντα :( ).

 Για να καταφέρει ένα τέτοιο πλήγμα το ΕΜΠ γενικά και η διοίκηση της κάθε σχολής ξεχωριστά, είναι απαραίτητη και η υποστήριξη της πλειοψηφίας των φοιτητών, δηλαδή των ανένταχτων, ειδάλλως θα δούμε φαινόμενα προπυλακισμού καθηγητών, σωματικής βίας, χτίσιμο γραφείων κτλ κτλ.

Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάμε, είναι ότι όλοι αυτοί αποτελούν την μειοψηφία και ασχέτως αν καπηλεύονται διαρκώς τον όρο "δημοκρατία" είναι απλά παρανοικό 100 άτομα να αποφασίζουν  κάθε φορά για την τύχη  των 800. Να μην ξεχνάμε επίσης, ότι αυτοί οι ίδιοι απαξιώνουν τα όποια όργανα του και-καλα φοιτητικού μας συλλόγου (βλέπε κλοπή καταστατικο) ,παρουσιάζοντας τους εαυτούς τους ως λυτρωτές.Δυστυχώς το μεγαλύτερο πρόβλημα όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση σήμερα, δεν είναι οι αφίσες και οι αψιμαχίες τους σε κάθε Γενική συνέλευση, αλλά ότι αποτελούν εμπόδιο στην αναβάθμιση της σχολής, καθώς εκμεταλεύονται την θέση τους σε αυτήν για κομματικά οφέλη.

Δρυδόρυσσος

  • Posts: 31
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #6 on: 27 Οκτ 2009, 16:40 »
Αμύνεσθαι περί πάρτης...  ;D

Κλασσικός νεοελληνισμός έχει γίνει η φιλοσοφία πια.
Κομματικοποίηση άνευ πολιτικοποιήσεως. Άμα η βλακεία λυμαίνεται τα πανεπιστήμια, τι να σου κάνει ο λαουτζίκος...

Εμ τι τώρα, θα κάτσουμε να κλαίμε ή θα περιμένουμε το Erasmus για Μόναχο ?
Αν όντως είμαστε πλειοψηφία, να τους πετάξουμε και μεις έξω !

Αλλά είμαστε ? Ή μήπως η πλειοψηφία έχει ήδη αρπάξει τα κομματικά φλάμπουρα και δεν τ' αφήνει με τίποτα ?


Και να 'ταν μόνο οι αφίσες... Τι γίνεται με το κάπνισμα ?
Θάλαμος αερίων είχε γίνει το Β1 την Τετάρτη.  >:(
Περιμένουν από τους μη-καπνιστές να κάτσουμε να βήχουμε μέχρι να τελειώσει κι ο τελευταίος το λογύδριό του, κι άμα είμαστε τυχεροί να ψηφίσουμε και να φύγουμε πριν πλαντάξουμε ?
Την επόμενη φορά να θυμηθώ να βάλω αντιασφυκιογόνο μάσκα στη συνέλευση...
« Last Edit: 27 Οκτ 2009, 16:58 by Δρυδόρυσσος »
Να οργίζεσαι είναι εύκολο...

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #7 on: 27 Οκτ 2009, 21:26 »
Αν όντως είμαστε πλειοψηφία, να τους πετάξουμε και μεις έξω !

Αλλά είμαστε ? Ή μήπως η πλειοψηφία έχει ήδη αρπάξει τα κομματικά φλάμπουρα και δεν τ' αφήνει με τίποτα ?

 Φίλε μου είναι ξεκάθαρο ότι εμείς είμαστε η πλειοψηφία.Η διαφορά μας με τους παραταξιακούς ξέρεις ποια είναι;Ότι εμείς λειτουργούμε ατομικά, ενώ αυτοί σαν αγέλη.
Και εξηγούμαι.Ο καθένας απο μας κριτικάρει και φιλτράρει διαφορετικά την καθημερινότητα του, με αποτέλεσμα οι απόψεις μας πιο συχνά να συμβαδίζουν παρά να ταυτίζονται, κάτι που δεν ισχύει ποτέ για αυτούς.Παραδείγματος χάριν, άμα συζητήσεις με ένα πασπίτη ή έναν αραχτό η εναν δαπίτη ή ότι άλλο θες εσύ, θα παρατηρήσεις ότι ακούς τα ίδια πράγματα και απλά διαφέρει το προσωπο που στα λέει.Τα παιδιά είναι απλά παπαγαλάκια.Είναι χαρακτηριστικό επίσης, πως πολύ συχνά λειτουργούν με την ψυχολογία του όχλου , για αυτό και πολλές φορές επιλέγουν την βία ως μέσο γιατί πολύ απλά ξέρουν ότι εκεί θα υπερισχύσουν.

Quote
Και να 'ταν μόνο οι αφίσες... Τι γίνεται με το κάπνισμα ?
Θάλαμος αερίων είχε γίνει το Β1 την Τετάρτη.  Angry
Περιμένουν από τους μη-καπνιστές να κάτσουμε να βήχουμε μέχρι να τελειώσει κι ο τελευταίος το λογύδριό του, κι άμα είμαστε τυχεροί να ψηφίσουμε και να φύγουμε πριν πλαντάξουμε ?
Την επόμενη φορά να θυμηθώ να βάλω αντιασφυκιογόνο μάσκα στη συνέλευση...

Εγώ τις έχω κόψει τις ΓΣ για λόγους υγείας.
1)για το κάπνισμα και 2)οι μ@λ@κιες που ακούγονται μου ανεβάζουν την πίεση.  :P
« Last Edit: 27 Οκτ 2009, 21:28 by an8rwpas »

Δρυδόρυσσος

  • Posts: 31
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #8 on: 29 Οκτ 2009, 13:09 »
Άρα οι ψηφοφόροι τείνουν να είναι ανθεκτικοί στον καπνό έως και θεριακλήδες.
Επομένως ένα πλαίσιο κατά του καπνίσματος στους εσωτερικούς χώρους τείνει να απορριφθεί.

Άλλος ένας φαύλος κύκλος. Τι να σου κάνει τώρα η πλειοψηφία όταν την έχει κυριεύσει η αποχή ?   
Να οργίζεσαι είναι εύκολο...

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #9 on: 29 Οκτ 2009, 20:14 »
Επομένως ένα πλαίσιο κατά του καπνίσματος στους εσωτερικούς χώρους τείνει να απορριφθεί.

Το πιο πιθανό, είναι να αποτελέσει ένα από τα καλύτερα ανέκδοτα μεσα στη σχολή.

topo

  • Posts: 12
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #10 on: 29 Οκτ 2009, 22:47 »
Πραγματικά ζηλεύω την δυναμική του φοιτητικού συλλόγου της οδοντιατρικής που τους ξεφορτώθηκε μια και καλή.
Ενδιαφέρον! Τι έγινε εκεί;

Απ' ό,τι φαίνεται ο σύλλογος του ΑΠΘ λειτουργεί σωστά (υπάρχει απ' όσο ξέρω και η ανεξάρτητη παράταξη ΕΑΚΟ που ίσως να έχει παίξει το ρόλο της σε αυτό).

Αντίθετα ο δικός μας σύλλογος δεν έχει καν καταστατικό! Απορώ πάντως που τόσο καιρό δεν έχουν κινηθεί οι διαδικασίες για να ψηφιστεί νέο καταστατικό (από τις παρτάξεις στη σχολή μας μόνο η ΔΑΠ γνωρίζω ότι έχει προτείνει κάτι τέτοιο, διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Ειλικρινά δεν ξέρω που κολλάει το θέμα αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει...

Επομένως ένα πλαίσιο κατά του καπνίσματος στους εσωτερικούς χώρους τείνει να απορριφθεί.

Το πιο πιθανό, είναι να αποτελέσει ένα από τα καλύτερα ανέκδοτα μεσα στη σχολή.

Είναι πολύ πιθανό να γίνει αυτό. >:( Διαβάστε εδώ για παράδειγμα...

Είναι θλιβερό ότι έχει απαξιωθεί τόσο αυτός ο θεσμός που αν λειτουργεί σωστά μπορεί να αποτελέσει ένα καλό εργαλείο για τη βελτίωση των σπουδών μας.
« Last Edit: 29 Οκτ 2009, 22:50 by topo »
._

Δρυδόρυσσος

  • Posts: 31
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #11 on: 30 Οκτ 2009, 12:43 »
Πραγματικά ακριβές το link του Topo...
Μπορεί όντως να αποτελέσει ανέκδοτο στην αρχή, αλλά μετά όσοι μισούν να βγαίνουν από τη συνέλευση και να μυρίζουν τσιγαρίλα θα παρουσιαστούν και θα στηρίξουν την πρόταση. Χρειάζεται κάποιος συντονισμός μόνο, για να μπούν στη συνέλευση εν πρώτοις.

Στο κάτω κάτω, ο νόμος της 1 Ιουλίου απαγορεύει ρητά το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους όπως το Β1.
Ποιοί είμαστε δηλαδή, επειδή έχουμε άσυλο και δεν μπορούν να μας πλακώσουν οι μπάτσοι Ζωγράφου, θα κάνουμε τους έξυπνους ?
(Οι ΝΕΕΜΠ ας πούμε, δε θέλανε security επειδή και καλά παραβιάζει το άσυλο. Καλά να πάθουνε).

Στο κάτω κάτω (2), δημοκρατία σημαίνει "ο καπνός σου φτάνει ως εκεί που αρχίζει το ρουθούνι μου" (παράφραση από γνωστή ρήση του Τσώρτσιλ).

Τι στο καλό, κάτι δε μπορούμε να κάνουμε ?  >:(
Να οργίζεσαι είναι εύκολο...

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #12 on: 30 Οκτ 2009, 13:16 »
Τι στο καλό, κάτι δε μπορούμε να κάνουμε ?  >:(

Φυσικά και μπορούμε να κάνουμε κάτι το θέμα είναι όμως να δραστηριοποιηθούμε.
α)θα μπορούσαμε να φτιάξουμε μια φόρμα η οποία θα κυκλοφορεί στην σχολή (ανάλογη με την φόρμα που έχουν οι ΕΑΑΚιτες όταν θέλουν ΓΣ) και όσοι είναι υπέρ να μπορούν να υπογράφουν, έως ότου να μαζέψουμε έναν ικανό αριθμό για να κατέβει ως προς ψήφισμα στην ΓΣ.Επίσης θα πρέπει να φροντίσουμε αυτό το πλαίσιο να μην ακυρωθεί με την πάροδο του χρόνου, άν με το καλό υπερψηφιστεί.
β)Ενημερωτικά φυλλάδια στους πίνακες της σχολής και όχι μόνο αφίσες και διαφημίσεις για αξιολογήσεις διπλωματικών.
γ)Συνεργασία με κάποια παράταξη ,πιο πιθανή νομίζω ότι είναι η ΠΚΣ, που θεωρητικά όλα τα μέλη της είναι κατά τους καπνίσματος(αφού κατηγοριοποιείται στα ναρκωτικά).

Quote
Αντίθετα ο δικός μας σύλλογος δεν έχει καν καταστατικό! Απορώ πάντως που τόσο καιρό δεν έχουν κινηθεί οι διαδικασίες για να ψηφιστεί νέο καταστατικό (από τις παρτάξεις στη σχολή μας μόνο η ΔΑΠ γνωρίζω ότι έχει προτείνει κάτι τέτοιο, διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Ειλικρινά δεν ξέρω που κολλάει το θέμα αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει...

Στα σχόλια του άρθρου βρηκα αυτό:
Quote
"Τελικά βρήκα το καταστατικό του συλλόγου μου(Μηχανολόγων Μηχανικών Πάτρας) στο πρωτοδικείο και δεν αναφέρει πουθενά τίποτα για την διαδικασία της ΓΣ."

Mήπως και εμείς μπορούμε κάπως έτσι να βρούμε τη λύση του προβλήματος μας (απουσία καταστατικού);
« Last Edit: 30 Οκτ 2009, 13:20 by an8rwpas »

Δρυδόρυσσος

  • Posts: 31
  • Gender: Male
Απ: Aνακύκλωση στο ΕΜΠ
« Reply #13 on: 02 Νοε 2009, 13:13 »
Quote
... πιο πιθανή νομίζω ότι είναι η ΠΚΣ, που θεωρητικά όλα τα μέλη της είναι κατά του καπνίσματος ...
... Κι εγώ που νόμιζα ότι οι Κνήτες είναι τα κατ' εξοχήν φουγάρα ...  ;D

Δεν ξέρω αν η συνεργασία με παρατάξεις που βρίσκονται ήδη πολύ βαθιά μέσα στην πανεπιστημιακή λάσπη θα ήταν σοφή κίνηση.
Το πιθανότερο μάλιστα είναι να φοβηθούν ότι θα επηρεάσει τη δημοτικότητά τους και να αρνηθούν να το προωθήσουν.

Κατά τ' άλλα οι άλλες δυο ιδέες είναι εξαίρετες.
Φυλλάδιο στους πίνακες (μπορώ να ρίξω και κανένα σκίτσο), ίσως να ανοίξουμε κανένα αντίστοιχο topic εδώ για την επικοινωνία...
Μάλιστα, καλό ακουγεται.  ;D
Να οργίζεσαι είναι εύκολο...

 

Copyright © topografoi.com