topografoi.com



Author Topic: Θέλω.... και φτηνό και γρήγορο internet. Μπορώ;  (Read 30939 times)

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Quote
Ο ΟΤΕ δεν μειώνει τις τιμές διότι προανήγγειλε νέες αυξήσεις στις υπηρεσίες του


Είσαι σίγουρη; Μίλας για το DSL; Διότι αυτά ανακοινώθηκαν επισήμως από τον ΟΤΕ στη ΔΕΘ και είχαν πει ότι θα ισχύουν. Μάλιστα μπήκα και στο site του ΟΤΕ και υπήρχε η ανακοίνωση ότι η μείωση θα ίσχυε από 20 Σεπτεμβρίου. Δεν το έχω ψάξει, πάντως, εάν έγινε ή όχι στην πραγματικότητα, τελικά. Αν θες ρίξε και μια ματιά εδώ

Quote
Προσφάτως έβαλα dsl από την ΟΤΕnet και οι τιμές παραμένουν σταθερές,ενώ σε καμμία περίπτωση δεν τις θεωρώ χαμηλές,εφόσον για την γραμμή dsl πληρώνω παγιο 20 euro το μήνα ενώ για ταχύτητα 384 πληρώνω (περίπου) 35 euro!(χωρίς ογκοχρέωση+χωρίς χρονοχρέωση)


Όπως είπα και παραπάνω, αν έβαλες DSL πρίν τις 20 Σεπτεμβρίου τότε είναι φυσικό οι τιμές να μην έχουν μειωθεί. Επίσης, σε καμία περίπτωση, ούτε πριν αλλά ούτε και μετά τη μείωση που αναγγέλθηκε, δε θεωρώ τις τιμές του DSL χαμηλές. Αν αναλογιστεί κανείς ότι το πιο ακριβό DSL σε ευρωπαϊκή χώρα (μετά το δικό μας, ασφαλώς) είναι γύρω στα 15 Ε (συνολικά) κι εμείς πληρώνουμε 20-25 Ε μόνο στον ΟΤΕ για την υπηρεσία (και αν δεν κάνω λάθος η τιμή της Ευρώπης αφορά στα 512k ενώ η δική μας στα 384k) τότε καταλαβαίνει πόσο πίσω βρισκόμαστε. Απλά, το γεγονός ότι οι τιμές αρχίσαν να πέφτουν και κάποιες έταιρίες έχουν μπει χοντρά στο παιχνίδι και η υπηρεσία επεκτείνεται, ίσως σημαίνουν ότι αργά ή γρήγορα θα πέσουν σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα οι τιμές (λέω "ίσως"!  ::) ).

Quote
Όσο για την προσφορά που θα γίνονταν για τους φοιτητές ,εκτός του ότι δεν έχει γινει (αφού είχαν πει για τον Σεπτέμβρη),η σύνδεση που θα μας προσέφεραν θα ήταν μεν 512 αλλά με ογκοχρέωση (+πώς θα παίζαμε online games βλ.wow  :furious3+χωρίς να υπολογίζουν άλλα έξοδα,όπως modem dsl,splitter,firewall+πολλά ακόμα...


Βασικά, η προσφορά θα ίσχυε από Οκτώβρη, προφανώς, καθώς απαιτούσε κατάθεση βεβαίωσης για τις σπουδές στη σχολή σου το έτος 2005-06, κάτι που μπορείς να πάρεις αφού εγγραφείς, δηλαδή γύρω στα μέσα Οκτωβρίου. Ασφαλώς, η ιδέα μάλλον έχει χαθεί τελείως και, από όσα έχω ακούσει, ήταν θέμα διαφωνίας με τους ISP's οι οποίοι δε δέχονταν να ρίξουν τόσο τις τιμές. Σε κάθε περίπτωση, δεν είχαν ανακοινωθεί λεπτομέρειες όπως για το αν θα είχε ογκοχρέωση ή όχι. Εγώ, βασικά, άκουσα από τους περισσότερους ότι θα είχε μηνιαίο όριο όγκου δεδομένων γύρω στα 4GB. Δεν ξέρω τι ακριβώς θα γινόταν, αλλά σίγουρα γι αυτό δεν μπορούμε να πούμε τίποτα.

Το σημαντικό είναι να γίνει μία μείωση των τιμών γενικά. Να εξισωθούν οι τιμές με τα ευρωπαϊκά δεδομένα όπου οι άνρωποι, πια, βάζουν συνδέσεις της τάξεως των Mbs και όχι των Kbs. Για να μη μιλήσουμε για χώρες σαν την Ιαπωνία, όπου βάζουν με λιγότερα χρήματα από έμάς, ταχύτητες 1Gbps!!!
« Last Edit: 30 Σεπ 2005, 19:29 by liberostelios »

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
και... ναι!! Συμφώνησαν. Στα 15 Ευρώ αναμένεται ναν κλείσει η προσφορά και θα συμεριλαμβάνει όλους τους ISPs.

Λεπτομέρειες από την Καθημερινή
« Last Edit: 09 Οκτ 2005, 04:29 by admin »

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Και χωρίς ογκοχρέωση;;; Πολύ ενδιαφέρον! Ελπίζω, βέβαια, να μην υπάρχει... χρονοχρέωση! Θα δείξει. Εγώ, πάντως, σκοπεύω να το βάλω.

Πάντως, θα ήθελα να τονίσω ότι αυτή δεν είναι παρά μια προσωρινή λύση και δεν πρέπει να μείνουμε εκεί. Το DSL πρέπει να γίνει το ίδιο φθηνό για όλους. Οι κινήσεις, πάντως, που γίνονται είναι πολύ θετικές. Ρίξτε μια ματιά στο www.texnologia.net και θα δείτε για τις σημαντικές μειώσεις στις τιμές της Teledome, της Vivodi, της Hellas OnLine, της Forthnet και της ΟΤΕnet. Σε καμία περίπτωση, βέβαια, οι τιμές δεν είναι χαμηλές καθώς και πάλι το πιο φθηνό DSL, που ανήκει στη Vivodi, χωρίς ογκοχρεώσεις, πακέτα κλπ. κοστίζει 25 euro στα 256k, εν αντιστοιχία με τα 15E του φοιτητικού που είναι στα 384k.
« Last Edit: 13 Οκτ 2005, 13:10 by liberostelios »

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
...και όσο εμείς είμαστε ένα βήμα πίσω προσπαθώντας να βάλουμε adsl, από τέλος Νοέμβρη έρχεται το δορυφορικό internet στην ελλάδα. Μια ευγενική προσφορά του δορυφόρου της HellasSat όπως γράφουν ΤΑ ΝΕΑ

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Ενημέρωση: Έχω ψιλοβαρεθεί τόσο καιρό που ακούγεται με το adsl αλλά αυτή τη φορά φαίνεται σοβαρό..
Μείωση κατά περίπου 50% του κόστους των συνδέσεων DSL για όλους τους φοιτητές και μεταπτυχιακούς ΑΕΙ και ΤΕΙ ανακοίνωσαν την Τετάρτη ο πρωθυπουργός και τα υπουργεία Παιδείας, Μεταφορών και Ανάπτυξης.

Το πρόγραμμα Δίοδος αφορά περίπου 600.000 νέους και προσφέρει μόνιμες ευρυζωνικές (γρήγορες) συνδέσεις DSL, στην οικία του φοιτητή, χωρίς ογκοχρέωση και με ονομαστική ταχύτητα τουλάχιστον 384/128 Kbps.
Το μηνιαίο κόστος εκτιμάται ότι θα ανέρχεται στα 15 ευρώ..
πληροφορίες: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=667324&lngDtrID=252

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
ΕΓΙΝΕ!
« Reply #20 on: 04 Δεκ 2005, 15:39 »
Απίστευτο κι όμως αληθινό. ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ (σχετικά) ΕΓΚΑΙΡΑ! Το πρόγραμμα δίοδος είναι σχεδόν έτοιμο. Οδηγίες κλπ. διαβάστε στο άρθρο του site www.adslgr.com.

Ήδη είναι ενεργά τα σχετικά site του προγράμματος "Δίοδος", www.diodos.edu.gr και www.diodos.net.gr. Το φοιτητικό internet, λοιπόν, μοιάζει να είναι στην πόρτα μας! Βέβαια, επειδή είμαστε Ελλάδα, ποτέ δεν ξέρεις  ;)
« Last Edit: 04 Δεκ 2005, 15:41 by liberostelios »

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απο 27 Μαρτίου φτηνό και γρήγορο internet
« Reply #21 on: 15 Μαρ 2006, 09:44 »
Από Δευτέρα 27 Μαρτίου 12:30 ξεκινούν οι αιτήσεις για παροχή φοιτητικού adsl με ταχύτητες τουλάχιστον 384/128 Kbps..
Λεπτομέρειες από το www.diodos.edu.gr
Εν τάχει τα δικαιολογητικά:
   *  Βεβαίωση Σπουδών από τη Γραμματεία της Σχολής
   * Υπεύθυνη δήλωση του φοιτητή για τη διεύθυνση κατοικίας του
   * Έγγραφο που εκδίδει ο τηλεπικοινωνιακός πάροχος (π.χ. λογαριασμός τελών) από το οποίο αποδεικνύεται η σύνδεση της γραμμής στη διεύθυνση κατοικίας του φοιτητή.

Και αν η γραμμή δεν είναι στο όνομα του φοιτητή αλλά στο όνομα συγγενή ή εκμισθωτή του:

   * Εξουσιοδότηση του κατόχου της γραμμής ότι αποδέχεται την ενεργοποίηση ADSL πρόσβασης.


liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Για δες καιρό που διάλεξε, το internet (το φοιτητικό) να γίνει... Τώρα που αγόρασα το DSLcube βρήκε; Τέλος πάντων. Να δούμε και πως θα πάει και αν είναι το κάνουμε μετά από 5 μήνες.

Πάντως, νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δούμε πως θα είναι η υλοποίηση του σχεδίου. Και, δεδομένου ότι θα χρησιμοποιήται ειδικό δίκτυο, αν θα είναι καλύτερες ή χειρότερες οι ταχύτητες από τις φυσιολογικές. Προτίνω, πάντως, να κάνουμε ένα γκάλοπ για το ποιοί προτίθενται να χρησιμοποιήσουν το φοιτητικό DSL.

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
ανακοινώθηκαν σήμερα οι προσφορές και ξεκινάνε οι αιτήσεις.. όχι ιδιαίτερα πράγματα..
Με αποκλειστικές δηλώσεις του σε μένα ο gpapak τόνισε πως υπάρχουν προσφορές σε μεγαλύτερες ταχύτητες με μόλις 20Euro/μήνα, ενώ ο Liberostelios δήλωσε "Θα το σκεφτώ!". Τις επόμενες μέρες αναμένονται εμβριθείς αναλύσεις από τους ειδήμονες του forum περί τα ADSL..
Ρεπορτάζ για τις ειδήσεις του ΤηλεΦως, Κωστής Παπασπύρου.. Ευχές για ένα όμορφο βράδυ...

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Είναι το πρώτο μου μήνυμα με φοιτητική adsl.. Με γεια μου!! Έβαλα otenet 384 και πετάει..
Στέλιο! Ακόμα να σου εγκαταστήσουν το dslCube ;   ;D ;D ;D

 

Copyright © topografoi.com