topografoi.com



Author Topic: Linux στη γεωπληροφορική  (Read 56681 times)

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #75 on: 09 Οκτ 2008, 23:38 »
μμμμμμ δεν το πρόσεξα ομολογώ... την ώρα που απαντούσα ψιλοκοιμόμουν όρθιος ακόμη!!!!!

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #76 on: 13 Οκτ 2008, 17:01 »
Θετική η αντιμετώπιση και από το εργαστήριο φωτογραμμετρίας το οποίο σημειοτέον δηλώνει διαθέσιμο για εκπόνηση διπλωματικών εργασιών με ανοιχτό λογισμικό. Η φωτογραμμετρία θα συνεισφέρει και στο κείμενο με προσθήκες-διορθώσεις...

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #77 on: 24 Οκτ 2008, 20:24 »
well any updates?

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #78 on: 25 Οκτ 2008, 01:05 »
χμμ...  δεδομένου ότι η εγκατάσταση, αν τελικά αποφασιστεί, θα γίνει το επόμενο εξάμηνο δίνουμε ένα χρονικό περιθώριο μήπως και λάβουμε καμία απάντηση, αν και ως τώρα δυστυχώς δε βλέπω πολύ φως στο τούνελ...
 
Προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι το μέλλον ανήκει στο ανοιχτό λογισμικό. Η προσπάθεια ωστόσο που κάνουμε, για να το συστήσουμε σε αυτούς που δεν το γνωρίζουν, ίσως πέσει στο κενό αυτή τη φορά, παρά το γεγονός ότι πολύ δύσκολα μπορεί να επιχειρηματολογήσει κανείς για να υποστηρίξει την άποψη ότι δεν πρέπει να μπει ανοιχτο λογισμικό στη γεωπληροφορική στερώντας έτσι αυτή τη δυνατότητα από τους φοιτητές.

Σε κάθε περίπτωση ωστόσο είναι μία καλή αρχή και μου αρκεί και μόνο να συζητηθεί το θέμα...
Εμείς που το χρησιμοποιούμε ξέρουμε ότι πλέον δε μπορούμε να το αποχωριστούμε. Σιγά σιγά θα γινόμαστε όλο και περισσότεροι :)

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #79 on: 26 Οκτ 2008, 13:20 »
Μα το ζήτημα είναι πως επί της ουσίας δεν υπάρχει αντίλογος για το ζήτημα... περισσότερο αντιλαμβάνομαι ότι είναι φόβος...

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #80 on: 27 Οκτ 2008, 19:16 »
mallon apro8umia kai mia dosh baremaras, 8a elega egw!Egw skeftomai sobara na dokimasw macbook pantws..

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #81 on: 27 Οκτ 2008, 20:07 »
Είναι πιο πολυδιάστατο νομίζω, ήτοι: απροθυμία και βαρεμάρα από τους διαχειριστές, άγνοια από τους ιθύνοντες και φόβος από τους χρήστες  ;)
Η Apple συνεργάζεται πλέον με την κοινότητα του ανοιχτού λογισμικού, είναι σε κάθε περίπτωση η εταιρία η οποία παράγει το καλύτερο και πιο σταθερό λειτουργικό σύστημα και software εδώ και 10ετίες αλλά να θυμάσαι ότι αγοράζεις το πιο κλειστό σύστημα στο οποίο δεν μπορείς να επέμβεις. Φυσικά, ο μέσος χρήστης δεν έχει ανάγκη για κάτι τέτοιο και απολαμβάνει την ασφάλεια ενός unix και την καλαισθησία ενός macintosh.
Το Linux είναι εφάμιλο σε σταθερότητα και γραφικά καλούδια με τα apple πλέον ενώ τα πλησιάζει και σε ευχρηστία, με το Ubuntu να είναι ιδανικό σύστημα για το μέσο χρήστη αν σταθμίσεις σταθερότητα, ασφάλεια και κόστος.
Γιατί λοιπόν δεν μπαίνουν περισότερα apple ή υπολογιστές με Linux στα Πανεπιστήμια, στα Σχολεία, στο Δημόσιο?  ???
Είναι επειδή είμαστε μαζόχες και γουστάρουμε να καθαρίζουμε ιούς και να μας κλέβουν τα προσωπικά μας δεδομένα? είναι επειδή είναι ακριβά? (στα apple αναφέρομαι, αν και δεν ισχύει και πολύ αυτό πλέον...)
ή μήπως είναι ο συνδυασμός άγνοιας-φόβου-βαρεμάρας?
Δε θέλω να παρεξηγηθώ, δεν έχω καμία εμπάθεια με τη Microsoft αλλά όπως και να το κάνουμε προσφέρει το χειρότερο λειτουργικό σύστημα και λογισμικό (με φωτεινή εξαίρεση το MS Office) και δεν εφαρμόζει καθόλου καλές πρακτικές παγκοσμίως (εξού και τα πρόστιμα που τρώει κάθε τόσο από την ΕΕ), τακτική με την οποία έχει υποδουλώσει πολλές άλλες εταιρίες λογισμικού κι εμάς μαζί   :-X

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #82 on: 27 Οκτ 2008, 23:30 »
Ε εντάξει η apple έχει πάρει ό,τι καλό έχει το open source , έχει κλειδώσει με καμμιά 200αρα λουκέτα ότι καλό έχει φτιάξει αυτή και το έλυσε το ζήτημα...
Πάντως όσον αφορά σταθερότητα δεν νομίζω πλέον ότι είναι πιο μπροστά τα mac από τα Linux (τα windows δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να συζητάμε αυτή τη λέξη , καθότι την έχουν ξεχάσει από τότε που ήταν κομμάτι του DOS) , για εμένα μάλλον το ανάποδο συμβαίνει , τουλάχιστον από αυτά που έχω δει. Για εμένα το μεγάλο πλεονέκτημα του macosx και των προγραμμάτων του έναντι του open source είναι ότι αφού ο κατασκευαστής είναι ένας , έχει τη δυνατότητα να αντιμετωπίσει συνολικά στο λειτουργικό του ό,τι προβλήματα εμφανιστούν και σίγουρα οι εφαρμογές του , τουλάχιστον αυτή τη στιγμή είναι επαγγελματικού επιπέδου , αντίθετα με το Linux που ναι μεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά σου καλά , αλλά δεν σου δίνουν τόσες πολλές δυνατότητες για επαγγελματική χρήση. Ακόμη ας μην ξεχνάμε ότι η Apple φτιάχνει τα pc της μόνη της , επομένως είναι απίστευτα πιο εύκολο να προσαρμόσει το λειτουργικό της πάνω σε αυτά (αλίμονο να σου έδινε συγκεκριμένο pc με συγκεκριμένο λειτουργικό που και τα δύο κατασκευάζονται από αυτή και να αρχίσουν να μη δουλεύουν ο ήχος , τα γραφικά ή ό,τι άλλο).
Και τέλος πιστεύω ότι το Linux είναι αρκετά κατάλληλο για το μέσο χρήστη αν και θέλει εξέλιξη , κυρίως από το μέρος των εταιρειών (όσον αφορά το θέμα των drivers) , αλλά νομίζω ότι για να κάνει τη μεγάλη έκρηξη χρειάζεται ένα χώρο στον οποίο θα απευθύνεται (όπως η Apple έχει για παράδειγμα την παραγωγή γραφικών) και νομίζω ότι ο χώρος μας είναι ο καταλληλότερος (ως μηχανικοί ευρύτερα), καθώς άλλες γνώσεις και άλλες απαιτήσεις έχει ένα πρόγραμμα επεξεργασίας γραφικών (που στην τελική θέλει και άλλες απαιτήσεις για rendering κτλ) και είναι άλλο να χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα για ταχυμετρικούς υπολογισμούς ή ένα πολύ δυνατό πρόγραμμα 2-D σχεδίασης. Και διευκολύνει την κατάσταση καθώς ας μην παραβλέπουμε ότι και ένα κλειστό πρόγραμμα πχ στατικών υπολογισμών δεν σημαίνει ότι κάνει και σωστά τη δουλειά του. Σίγουρα υπάρχουν πιστοποιήσεις , διακυβεύεται και το όνομα της εταιρείας που το παράγει κτλ, αλλά σε περίπτωση λάθους δεν νομίζω ότι θα πάρουν το κεφάλι της εταιρείας...
« Last Edit: 27 Οκτ 2008, 23:39 by Argyros »

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #83 on: 28 Οκτ 2008, 01:59 »
Το τελευταίο σημείο που θίγεις είναι μάλλον το πιο σημαντικό για την περίπτωσή μας. Ο χώρος για τον οποίο το ανοιχτό λογισμικό είναι το πλέον κατάλληλο (ως και επιβεβλημένο) είναι ο χώρος των επιστημών και της εκπαίδευσης. Όπως η επιστήμη πρέπει να είναι ανοιχτή σε όλους (αλλιώς μιλάμε για τυραννία!) έτσι και το λογισμικό το οποίο την υποστηρίζει και βοηθά στην εξέλιξή της πρέπει να είναι και αυτό με τη σειρά του ανοιχτό σε όλους και ελεγχόμενο από όλους. Τα κλειστά κουτιά αποτελούν εμπόδια στην εξέλιξη.

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #84 on: 29 Οκτ 2008, 13:25 »
 :( Επειδή παρεξηγήθηκαν τα γραφομενά μου σε προηγούμενο μήνυμα (και φέρω εγώ την ευθύνη γιατί δεν ήμουν σαφής) οφείλω να διευκρινίσω ότι η έκφραση "απροθυμία και βαρεμάρα από τους διαχειριστές, άγνοια από τους ιθύνοντες και φόβος από τους χρήστες" δεν αναφέρεται σε καμία περίπτωση στη Σχολή μας αλλά στο γιατί δεν είναι ταχύτερη η διείσδυση του ανοιχτού λογισμικού στα πανεπιστήμια, στα σχολεία και στο δημόσιο τομέα.
Ειδικά τα παιδιά στο κέντρο γεωπληροφορικής ήταν εξ αρχής θετικά στην εγκατάσταση παρά το γεγομός ότι θα τους επιβαρύνει το πρόγραμμά τους. Επιπλέον, ως τώρα μόνο θετικές αντιδράσεις έχω καταγράψει και συνεπώς γενικά είμαι αισιόδοξος όσον αφορά το αίτημά μας. Ελπίζω να υπερβούν και οι χρήστες το φόβο του άγνωστου και να αξιοποιήσουν την νέα δυνατότητα που ενδεχομένως θα τους δοθεί. Το έχω ξαναπεί νομίζω, το μεγάλο στοίχημα δεν είναι το να εγκατασταθεί linux αλλά το να χρησιμοποιηθεί...

 

Copyright © topografoi.com