topografoi.com



Author Topic: Linux στη γεωπληροφορική  (Read 57648 times)

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #45 on: 08 Ιουλ 2008, 08:32 »
isos an estiazate ,ektos sto oti ta programmata eleu8erou logismikou mporoume na tropopoihsoume opws 8eloume  (kai epomenws n mas eksupretoun kalutera) kai sta xrhata pou 8a eksoikonomh8oun k 8a mporoun na pane kai se alles xrhseis... opote meta apo mia periodo prosarmoghs n doume k stn oikonomiko tomea megala ofelh!
« Last Edit: 08 Ιουλ 2008, 08:34 by an8rwpas »

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #46 on: 08 Ιουλ 2008, 20:09 »
αυτό είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο... φανταστείτε πόσα χρήματα θε εξοικονομούσε το υπουργείο παιδείας εάν υποχρέωνε όλα τα σχολεία και ιδρύματα να χρησιμοποιούν ανοιχτό λογισμικό όπου δεν απαιτούνται εμπορικά κλειστά λογισμικά, σχεδόν παντού δηλαδή  8) 
Το πρώτο το οποίο πρέπει να αντιμετωπίσει κανείς είναι αμφιβολία-δυσπιστία-φόβος απέναντι στο καινούριο το οποίο κανένας δεν είναι διατεθιμένος να σπαταλήσει χρόνο να δοκιμάσει γιατί βολεύεται με αυτά που ξέρει (και που δεν γνωρίζει τι προβλήματα του δημιουργούν και πόσο τον περιορίζουν)
Έχεις δίκιο ωστόσο, πρέπει να τεθεί και η οικονομική πλευρά του θέματος. Γράψε λοιπόν κάτι μέσα στο κείμενο... Τι το βάλαμε στο wiki?  ::)
 

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #47 on: 08 Ιουλ 2008, 21:42 »
αυτό είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο... φανταστείτε πόσα χρήματα θε εξοικονομούσε το υπουργείο παιδείας εάν υποχρέωνε όλα τα σχολεία και ιδρύματα να χρησιμοποιούν ανοιχτό λογισμικό όπου δεν απαιτούνται εμπορικά κλειστά λογισμικά, σχεδόν παντού δηλαδή  8) 
Κάτι που μόνο σενάριο επιστημονικής φαντασίας μπορεί να θεωρηθεί μετά τη συμφωνία της χώρας μας με τη Microsoft. Πραγματικά, κρίμα να μην μπορούμε να έχουμε έστω και μία φορά μια λίγο πιο "πρωτοπορειακή" λύση!

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #48 on: 10 Ιουλ 2008, 22:20 »
Πράγματι... οι πολιτικοί σε αυτή τη χώρα είναι για κλάματα   :'(
Τα καλά νέα τώρα: το εργαστήριο φωτογραμμετρίας ενδιαφέρεται και θα στηρίξει την προσπάθεια που ξεκινήσαμε. Θα πρέπει να γίνει κρούση και στα άλλα εργαστήρια και να συμπεριληφθούν και οι δικές τους ανάγκες-προτάσεις στο κειμενάκι μας. Αυτό συνεπάγεται μία μικρή καθυστέρηση στην υλοποίηση αλλά νομίζω ότι έτσι πρέπει να κινηθούμε...

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #49 on: 12 Ιουλ 2008, 18:20 »
Καλά οι πολιτικοί μας ξέρουν να μας αραδιάζουν φοβερές και τρομερές οικονομικές θεωρίες , αλλά όταν είναι η ώρα να κάνουν πραγματικά οικονομία.... από εδώ παν και οι άλλοι.
Ωραία τα νέα από τη φωτογραμμετρία , να δούμε όμως τι θα πει και ο υπόλοιπος κόσμος... αλλά νομίζω ότι και 2 εργαστήρια είναι αρκετά σημαντικός λόγος για να περάσει αυτό που θέλουμε , αλλά αν είναι περισσότεροι ακόμη καλύτερα  :D
« Last Edit: 12 Ιουλ 2008, 18:22 by Argyros »

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #50 on: 14 Ιουλ 2008, 20:39 »
Update όσον αφορά στη διανομή την οποία θα εγκαταστήσουμε...
Έχω πήξει τελευταία προσπαθώντας να στήσω τα dual boot μηχανήματα στα δίκτυα του μεταπτυχιακού "Περιβάλλον και Ανάπτυξη" εδώ αλλά και στο Μέτσοβο (20+20=40! υπολογιστές + 2 servers).
Στους servers δοκίμασα opensuse, mandriva και ubuntu server. To Ubuntu στον ένα server δεν δούλεψε καν! Τα άλλα δύο εγκαταστάθηκαν αλλά το opensuse ήταν το πρώτο που κατάφερα να στήσω με samba,nis,nfs κλπ οπότε και ασυζητητί επιλέχθηκε!
Στα PCs δοκίμασα αρχικά το ubuntu 8.04 το οποίο πραγματικά με κατενθουσίασε και μέχρι σήμερα ήμουν αποφασισμένος να βάλω αυτό. Έλα όμως που όταν χρειάστηκε να στήσω το nis και να διαβάζει τους χρήστες από τον server μου έσπασε τα ... νεύρα! @!#$@#!%#@$^%$&  >:( και έλα που όταν δοκίμασα το opensuse αυτό εγκαταστάθηκε αμέσως!
Τέλειο το ubuntu, αρκεί να μην το χρησιμοποιήσεις σε δίκτυο υπολογιστών. Όταν θα έρθει η ώρα και για τη γεωπληροφορική θα το ξαναδοκιμάσω, αλλά προς το παρόν με απογοήτευσε  :(

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #51 on: 16 Ιουλ 2008, 00:04 »
Καλά εγώ είχα προβλήματα με suse και δίκτυο... το ubuntu ήταν εντάξει....

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #52 on: 16 Ιουλ 2008, 00:23 »
Εξαρτάται τι εννοείς δίκτυο. Το internet το βλέπουν και τα δύο μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτό.
Σε ένα δίκτυο υπολογιστών ωστόσο τα αρχεία των χρηστών βρίσκονται στον server, ο έλεγχος των password γίνεται από τον server και επειδή μου αρέσει να τα πιέζω λίγο τα πράγματα, o server που έστησα λειτουργεί και ως NT server και ως linux server   8)
Ετσι ακόμα και όταν τα client PCs είναι dual boot (οπως και είναι) o server είναι ένας και μονάκριβος και χωρίς windows  ::)
Ακόμα και το password του κάθε χρήστη αλλάζει συγχρόνως και στα δύο λειτουργικά συστήματα.
Απλά να τα λέει κανείς αλλά όχι και τόσο εύκολα στο στήσιμο και το ubuntu επιεικώς μου άλλαξε τα φώτα και τελικά δεν δούλεψε ούτε στον server ούτε στα clients  :'(
Κρίμα... γιατί ομολογώ ότι κατενθουσιάστηκα όταν το είδα να τρέχει και σίγουρα για προσωπικό υπολογιστή είναι τέλειο  ;)

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #53 on: 16 Ιουλ 2008, 02:48 »
Καλά εγώ είχα προβλήματα με suse και δίκτυο... το ubuntu ήταν εντάξει....
Μάλλον αναφέρεσαι στη συνδεση με το internet.. Ο Pol θαρρω, αναφερεται σε τοπικο δικτυο υπολογιστων, με εναν στο ρολο του εξυπηρετητή και οι υπολοιποι πελάτες  :P

edit: δεν ειδα το post του Pol  :-[ γράφτε λάθος...
« Last Edit: 16 Ιουλ 2008, 02:50 by Κωστής »

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #54 on: 16 Ιουλ 2008, 11:01 »
όχι εντάξει δεν έχω κανένα λόγο για 3 pc να είναι τα αρχεία τους σε server... εφόσον κιόλας δεν τα χρησιμοποιεί και κανένας άλλος. Εγώ απλά τα πέταξα στο rooter και μου είχε σπάσει τα νεύρα το suse firewall που δεν πέρναγε ο samba  , αλλά τελικά βρήκα τι στο δαίμονα γινόταν.

delta9

  • Posts: 3
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #55 on: 19 Ιουλ 2008, 01:34 »
Ωραια ιδεα και μακαρι καποια στιγμη να υλοποιηθει.
Μιας και το συζητατε να πω οτι εχω εγκατεστημενες και τις 2 διανομες opensuse 11  και kubuntu 8.041 στα δυο πισι μου.
Η αληθεια ειναι οτι το opensuse ειναι ελαφρως πιο αποκρισιμο απο το kubuntu.Εχουν κανει πραγματικα πλυ καλη δουλεια.Επισης ειναι και πολυ πιο εμφανισιμο απο το kubuntu.Απο την αλλη το (k)ubuntu ειναι μια πολυ "ευκολη" και απλουστευμενη διανομη και θα ειναι πιο ευκολο για τον ασχετο με λινουξ χρηστη να το δεχτει.
Το μονο θεμα με το opensuse ειναι οτι δεν μπορω να πω οτι ειναι opensource!!!!Οποτε αν μιλαμε για opensource θα πρεπει να μπει και μια διανομη που να ειναι οντως opensource. Αν διαβασετε το ΕLUA του opensuse(οχι του beta που ηταν αστα να πανε,αλλα του φιαναλ) κατα την εγκατασταση θα διτε οτι απεχει πολυ απο τη φιλοσοσφια του opensource.Αυτο βεβαια δε νομιζω να ενδιαφερει και ιδιαιτερα το χρηστη του κεντρου γωπληροφορικης.

Για διανομη θα ψηφιζα και εγω kubuntu  ή opensuse με καθε επιφυλαξη για το δευτερο για το κατα ποσο ειναι ελευθερο η οχι.
Μια προταση απο μενα ειναι να επιλεχτει σαν DE το KDE.TO kde εχει περισσοτερα φρου φρου και αρωματα απο το gnome(χωρις κανενα απο τα δυο να στερειτε λετουργικοτητας).Επομενως θα ειναι πιο ευκολο να το δεχτει ενας χρηστης που ασχολειται με το λινουξ για πρωτη φορα.

« Last Edit: 19 Ιουλ 2008, 01:36 by delta9 »

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #56 on: 19 Ιουλ 2008, 13:59 »
Όσον αφορά το desktop το καλύτερο είναι να υπάρχουν KDE+GNOME ώστε να διαλέγει ο καθένας τι θέλει... δεν είναι δα και τόσο μεγάλα ώστε να έχεις πρόβλημα χώρου...

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #57 on: 19 Ιουλ 2008, 14:57 »
Η αλήθεια είναι ότι είναι καλύτερα να υπάρχουν και τα δύο desktop και το opensuse υπερέχει και από αυτήν την άποψη.
Η εμφάνιση του EULA σε κανένα δεν άρεσε αλλά προς το παρόν τουλάχιστο δεν έχει πάψει να είναι opensource το opensuse και ελπίζω και στο μέλλον να μην αλλάξει τίποτα αλλιώς θα αλλάξουμε κι εμείς διανομή  :P
Αν δεν είχα μπλέξει με τα δύο δίκτυα που στήνω για το "Περιβάλλον και Ανάπτυξη" εδώ και στο Μέτσοβο θα το είχα προχωρήσει περισσότερο το ζήτημα (και θα είχα κάνει και πολλές άλλες δουλειές όπως τις ρημάδες τις δημοσιεύσεις που εκρεμούν από το διδακτορικό μου...). Έκανα ωστόσο την πρώτη άμεση κρούση στον διευθυντή του κέντρου και περιμένω την απάντησή του σχετικά με το κατά πόσον ενδιαφέρεται και το δικό τους εργαστήριο για την εγκατάσταση opensource λογισμικών στο κέντρο.  Θα πρέπει να ενημερώσουμε όλα τα εργαστήρια της Σχολής οπότε ενημερώστε σχετικά όποιον καθηγητή πιστεύετε ότι μπορείτε γιατί κάποια στιγμή θα στείλω το τροποποιημένο κείμενο σε όλα τα μέλη ΔΕΠ και ΕΕΔΙΠ της Σχολής αλλά το διάβασμα οι περισσότεροι το αποφεύγουν. Ομολογώ είμαι κι εγώ ένας από αυτούς τους τεμπέληδες  ;D
 
« Last Edit: 19 Ιουλ 2008, 14:58 by pol »

delta9

  • Posts: 3
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #58 on: 19 Ιουλ 2008, 17:57 »
Ωραια,αν θελετε βοηθεια για το στησιμο ή οτιδηποτε αλλο αφορα σε αυτο το θεμα ειμαι στη διαθεση σας

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Linux στη γεωπληροφορική
« Reply #59 on: 20 Ιουλ 2008, 00:24 »
Ωραία δε θα πει τίποτα. Επιτέλους!!! άνθρωπος για χώσιμο  ;D
Για έλα μια βόλτα να τα πούμε όταν περάσεις από τη σχολή...

 

Copyright © topografoi.com