topografoi.com



Author Topic: KUBUNTU 9.10 64bit  (Read 16188 times)

Alexander

  • Posts: 30
  • Gender: Male
KUBUNTU 9.10 64bit
« on: 11 Νοε 2009, 21:46 »
Λοιπόν σήμερα ήταν μια μεγάλη μέρα καθώς επιτέλους εγκατέστησα το λογισμικό LINUX και πιο συγκεκριμένα την έκδοση 9.10 KUBUNTU.
Και δεν θα το πετύχαινα αυτό χωρίς την απλόχερη βοήθεια των κυρίων Ιωσηφίδη και Κολοκούση τους οποίους ζάλισα αρκετά σήμερα
και τους ευχαριστώ για τη βοήθεια και το γεγονός ότι μου άνοιξαν τα μάτια.

Οφείλω να ομολογήσω ότι το λογισμικό απλά είναι κλάσης ανώτερο και ταχύτερο από τα "ταπεινά" πλέον Windows.
Παρ' ολα αυτά είναι η πρωη μου τετ-α-τετ επαφή με το προϊόν αυτό και δεν μπορόυν να λείπουν τα μικροπροβληματάκια.
Αρχίζω λοιπόν την αρίθμηση για όσα έχω συναντήσει και δεν έχω επιλύσει μέχρι στιγμής:

1. Στο σπίτι υπάρχει ένα πολυμηχάνημα Epson Stylus SX515W  το οποίο είναι συνδεδεμένο με το router μέσω του οποίου είναι και η σύνδεση
του Internet. Δηλαδή, υπάρχει η δυνατότητα μέσω του καλωδίου Internet  να στείλω για εκτύπωση ένα έγγραφο ή να κάνω μια σάρωση.
Ερώτηση:Τι πρέπει να κάνω και πώς, ώστε το σύστημα να "βλέπει" τον εκτυπωτή και να εκτυπώνει με τον τρόπο που περιγράφηκε παραπάνω?

2. Το δεύτερο θέμα αφορά το Open Office. Συγκεκριμένα στο Writer δεν υπάρχουν κάποιες γραμματοσειρές όπως η Arial , Times New Roman, και
επίσης δεν λειτουργεί ο ελληνικός ορθογράφος.
Ερώτηση:Πώς μπορώ να κατεβάσω και να περάσω τις γραμματοσειρές και τον ορθογράφο?

3. Ερώτηση:Υπάρχει κάποιος ιστότοπος από τον οποίο μπορώ να κατεβάσω screen savers, γιατί από όσο είδα δεν έχει μέσα κάτι.

Εν ευθέτω χρόνω θα έρθουν κι άλλα.....
όποιος τη νύχτα περπατεί Windows έχει στο PC.....

chiossif

  • Posts: 334
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #1 on: 12 Νοε 2009, 17:41 »
Καλώς ήρθες στον λέφτερο κόσμο του linux. Τα ευχαριστώ σου διοχέτευσέ τα στην ανοιχτή κοινότητα και στην προσφορά των μελών της και μέσα από την ενεργή συμμετοχή σου σε αυτήν.

1. Σχετικά με ότι περιφερειακό έχεις δικτυακά στο σπίτι θα πρέπει να το ψάξεις και δικτυακά. Κανονικά θα πρέπει να το δει. Στην σελίδα αυτή η υποστήριξη-τεκμηρίωση του συγκεκριμένου υλικού στο linux: http://www.openprinting.org/show_printer.cgi?recnum=Epson-Stylus_SX510W . Απ'ότι διαβάζω σχεδόν όλα λειτουργούν. Προσπάθησε...

2. Οι γραμματοσειρές που λείπουν μάλλον δεν είναι ελεύθερες. Αν θες μπορείς να εγκαταστήσεις με τις ακόλουθες οδηγίες όλα εκείνα τα ανελεύθερα καλούδια από τα οποία είμαστε σχεδόν όλοι εξαρτημένοι:

α. Εγκατάσταση "ανελέφτερων" αποθετηρίων με οδηγίες από εδώ: https://help.ubuntu.com/community/Repositories/Kubuntu

β. sudo apt-get -y install kubuntu-restricted-extras από το τερματικό ή με αναζήτηση από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων του πακέτου kubuntu-restricted-extras

Ορθογράφος στο ΟΟ υπάρχει και είναι μικτός Αγγλικά + Ελληνικά μαζί. Πρόκειται για αυτό το πρόσθετο στο ΟΟ:
http://extensions.services.openoffice.org/node/1370 Φυσικά αν ψάξεις στα πρόσθετα του ΟΟ θα βρεις και άλλα

3. Το μόνο πράγμα στο οποίο είναι ΠΛΟΥΣΙΟΤΑΤΟ το linux είναι στο ελεύθερο υλικό τέχνης για Η/Υ. Ξεκίνα την αναζήτησή σου από εδώ: http://www.kde-look.org/index.php?xcontentmode=30 αλλά μην περιοριστείς... Πρόσεξε μερικά προϋποθέτουν άριστη λειτουργία τρισδιάστατων γραφικών την οποία ίσως να μην έχεις.

Τέλος, ως νέου στο ubuntu, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα την επίσκεψή σου στο http://www.ubuntu-gr.org

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #2 on: 12 Νοε 2009, 19:08 »
Καλωσήρθες και μέσω ιντερνετς.

Για τον εκτυπωτή ψάξε στο administration->printer->network printers και καντον add απο έκει. Θα ψάξει στο δίκτυο και θα σου πει τι βρίσκει. Τουλάχιστον έτσι γίνεται στο Gnome.

Κανονικά η arial και η TMR έπρεπε να παιζουν out of the box. Anyway, είναι άχρηστες καθώς Verdana rules :D

kde-look.org όπως είπε και o chiossif. αν και προσωπικά τα καλύτερα wallpapers τα βρίσκω μέσω google!

αυτά
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Alexander

  • Posts: 30
  • Gender: Male
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #3 on: 12 Νοε 2009, 20:13 »
Λοιπόν έχουμε και λέμε. Μετά από ψαχτήρι και ολίγον τι ωφέλιμο σπάσιμο νεύρων βρέθηκε ο δικτυακός εκτυπωτής
και εγκαστάθηκε σχεδόν αυτόματα (!!!) το πρόγραμμα οδήγησης. Ωστόσο, επειδή ο εκτυπωτής είναι νέο μοντέλο
οι drivers είναι μιας άλλης σειράς εκτυπωτών πλην όμως συμβατών, με αποτέλεσμα να μην έχω το πλήρες πακέτο
δυνατοτήτων του εκτυπωτή όπως η εκτύπωση διπλής όψεως. Ελπίζω στο εγγύτερο μέλλον να γίνει η αναβάθμιση.

Τώρα, όσον αφορά τα screensavers  κατέβασα δύο, το ένα έκανε αυτόματη εγκατάσταση αλλά το σύστημα δεν
το βρήκε και το άλλο είχε ένα txt αρχείο και ζητούσε να τρέξω σκριπτάκια για την εγκατάσταση. Θα δω και άλλα
για να καταλάβω τι παίζει.

Τέλος, όσον αφορά την κάρτα γραφικών κύριε chiossif παίζει το πλήρες 3D πακέτο των LINUX όπως και στα N-VIDIA
PCια σας :P
όποιος τη νύχτα περπατεί Windows έχει στο PC.....

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #4 on: 12 Νοε 2009, 21:33 »
επειδή και εμένα ο εκτυπωτής είναι καινούριος και Epson (AL-2000DN) αμα πας στο print.. και μετά στο page setup, εκει που λεει "two sided" βάλες Long Edge (Standard) και δοκίμασε να τυπώσεις. Εμένα τυπώνει κανονικά 2 όψεις.

I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

chiossif

  • Posts: 334
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #5 on: 13 Νοε 2009, 09:55 »
Λοιπόν έχουμε και λέμε. Μετά από ψαχτήρι και ολίγον τι ωφέλιμο σπάσιμο νεύρων βρέθηκε ο δικτυακός εκτυπωτής
και εγκαστάθηκε σχεδόν αυτόματα (!!!) το πρόγραμμα οδήγησης. Ωστόσο, επειδή ο εκτυπωτής είναι νέο μοντέλο
οι drivers είναι μιας άλλης σειράς εκτυπωτών πλην όμως συμβατών, με αποτέλεσμα να μην έχω το πλήρες πακέτο
δυνατοτήτων του εκτυπωτή όπως η εκτύπωση διπλής όψεως. Ελπίζω στο εγγύτερο μέλλον να γίνει η αναβάθμιση.

Τώρα, όσον αφορά τα screensavers  κατέβασα δύο, το ένα έκανε αυτόματη εγκατάσταση αλλά το σύστημα δεν
το βρήκε και το άλλο είχε ένα txt αρχείο και ζητούσε να τρέξω σκριπτάκια για την εγκατάσταση. Θα δω και άλλα
για να καταλάβω τι παίζει.

Τέλος, όσον αφορά την κάρτα γραφικών κύριε chiossif παίζει το πλήρες 3D πακέτο των LINUX όπως και στα N-VIDIA
PCια σας :P

Χαίρομαι ιδιαίτερα...
...όχι μόνο για την εμπειρία σου με το νέο σου σύστημα και για την ευκολία των λύσεων που βρήκες...
...αλλά ΚΥΡΙΩΣ για την ταχύτητα ενσωμάτωσής σου στην κοινότητά μας.

Κρίμα που δεν οργανώνεται το burn-fest... θα δινόταν η ευκαιρία και σε πολλούς τοπογράφους να "λεφτερωθούν".

Alexander

  • Posts: 30
  • Gender: Male
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #6 on: 14 Νοε 2009, 14:57 »
Χαιρετώ και πάλι.

Δυστυχώς μέσα στην άγνοιά μου έκανα μια χαζομάρα και KUBUNTU..... άντε γεια :(

Παρ' όλα αυτά βρήκα τον τρόπο και τα πέρασα ξανά όλα από την αρχή :). Θα ήθελα όμως να μου υπενθυμίσετε τι ακριβώς
πληκτρολογώ στον Software Manager για να κατεβάσω την τελευταία έκδοση του virtualbox. Γιατί όταν το πληκτρολογώ εγώ
μου βγάζει την 3.0.8 κι όχι την 3.0.10.

Επίσης, μέσα στο φάκελο data που έχω φτιάξει δεν με αφήνει να δημιουργήσω νέο φάκελο. Πώς θα το κάνω?

Αυτά προς το παρόν.
Καλό τετραήμερο σε όλους!!!
όποιος τη νύχτα περπατεί Windows έχει στο PC.....

chiossif

  • Posts: 334
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #7 on: 15 Νοε 2009, 10:22 »
Χαιρετώ και πάλι.

Δυστυχώς μέσα στην άγνοιά μου έκανα μια χαζομάρα και KUBUNTU..... άντε γεια :(
Μάστορα, ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ. Ότι και αν είχες κάνει (σχεδόν διότι υπάρχει και η sudo rm -Rf ... ) το σύστημα μπορούσε να επανέλθει ΧΩΡΙΣ ΝΕΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Παρ' όλα αυτά βρήκα τον τρόπο και τα πέρασα ξανά όλα από την αρχή :). Θα ήθελα όμως να μου υπενθυμίσετε τι ακριβώς
πληκτρολογώ στον Software Manager για να κατεβάσω την τελευταία έκδοση του virtualbox. Γιατί όταν το πληκτρολογώ εγώ
μου βγάζει την 3.0.8 κι όχι την 3.0.10.
Όσο ζω μαθαίνω... Μπράβο πάντως. Ιδού και οι εκδόσεις που ζήτησες:
http://download.virtualbox.org/virtualbox/3.0.10/virtualbox-3.0_3.0.10-54097_Ubuntu_karmic_i386.deb <--- 32 bit και
http://download.virtualbox.org/virtualbox/3.0.10/virtualbox-3.0_3.0.10-54097_Ubuntu_karmic_amd64.deb <--- 64 bit
(από την σελίδα: http://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads )


Επίσης, μέσα στο φάκελο data που έχω φτιάξει δεν με αφήνει να δημιουργήσω νέο φάκελο. Πώς θα το κάνω?

Αυτά προς το παρόν.
Καλό τετραήμερο σε όλους!!!

Αυτό είναι λίγο κονσολιέρικο... Θα ανοίξεις ένα τερματικό, θα πας στο / με cd /, εκεί θα κάνεις ls -l data να δεις τον φάκελο και αφού σιγουρευτείς ότι είσαι στο σωστό μέρος βαράς μια sudo chmod 777 data και είσαι ΆΡΧΟΝΤΑΣ.

Καλό Τετραήμερο; Ευχαριστούμε αλλά...
Δευτέρα 09:00-14:00 (περίπου -ειδικά το 14:00- πεινάω εκείνη την ώρα)
θα είμαι στο κάτω Πολυτεχνείο. Όσοι φίλοι περάσετε ίσως συναντηθούμε...

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #8 on: 17 Νοε 2009, 15:02 »
Μια συμβουλή και από μένα: Το 97% των προγραμμάτων που εγκαθιστούμε σε οποιαδήποτε διανομή , συνήθως έχει κάποιο αποθετήριο από το οποίο μπορείς να το λάβεις. Καλή ώρα το virtualbox , αν κοιτάξεις στη σελίδα που σου έδωσε ο chiossif , θα δεις ότι έχει για debian-based distributions (καλή ώρα το (?)ubuntu ) κάποια αποθετήρια. Το τι είναι και το πώς προσθέτουμε αποθετήρια θα το δεις εδώ:
https://help.ubuntu.com/community/Repositories/Kubuntu

δες το διότι αν προσθέσεις το αποθετήριο του προγράμματος θα είσαι σίγουρος ότι θα έχεις την τελευταία έκδοση εγκατεστημένη.

Α και μια παρένθεση: μη σε τρομάζει το διάβασμα , έτσι και αλλιώς θα το κάνεις μια φορά μόνο ;)

Alexander

  • Posts: 30
  • Gender: Male
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #9 on: 25 Νοε 2009, 22:12 »
Και μέσα σ' όλα έχω μια πρόταση.  ;)

Μπορούμε να φτιάξουμε ένα φάκελο στο Wiki που να περιγράφει τα βήματα εγκατάστασης του LINUX
ώστε να μπορεί ο καθένας που δεν είναι τόσο σχετικός να διαβάσει και να επιχειρήσει την εγκατάσταση μόνος του.
Θεωρώ ότι έτσι θα αρθούν κάποιες δυσκολίες και αμφιβολίες (που είχα κι εγώ) του τύπου "Καλά, πες ότι θέλω να βάλω. Πώς θα το βάλω? αφού δεν ξέρω τίποτα" ή "ΟΚ. Τα έβαλα. Και τώρα τι?Πώς ρυθμίζω τις παραμέτρους για να λειτουργεί όπως θέλω εγώ?" και άλλα πολλά.

Με την ανάπτυξη ενός τέτοιου βοηθητικού υλικού και σαφώς η προώθηση του στο κοινό θα βοηθήσει την εξοικείωση των "απίστων" με το δόγμα μας.

Εγώ είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση και πρόθυμος να συμμετέχω στις δραστηριότητες.  :D
όποιος τη νύχτα περπατεί Windows έχει στο PC.....

chiossif

  • Posts: 334
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #10 on: 26 Νοε 2009, 10:13 »
Alexander,

αυτό είναι το ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ το οποίο θέλουν να "ακούσουν" τα μέλη της ελεύθερης κοινότητας -άξιο μέλος της οποίας είσαι τώρα πια και εσύ- .

Πράγματι σχετικά με την εγκατάσταση του linux -διανομή ubuntu ή άλλη- δεν υπάρχει στο forum μας κάποιο wiki. Το ότι υπάρχει αλλού [ 1 2 3 κ.α. από τον ίδιο ιστοχώρο ] δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να φτιάξουμε. Αντίθετα ανεβάζει πιο ψηλά τον πήχη...

Προς το παρόν ας γίνει το burn fest και βλέπουμε... Είμαστε λίγοι και πρέπει να ενώσουμε τις δυνάμεις μας...

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #11 on: 26 Νοε 2009, 14:24 »
Και μέσα σ' όλα έχω μια πρόταση.  ;)

Μπορούμε να φτιάξουμε ένα φάκελο στο Wiki που να περιγράφει τα βήματα εγκατάστασης του LINUX
ώστε να μπορεί ο καθένας που δεν είναι τόσο σχετικός να διαβάσει και να επιχειρήσει την εγκατάσταση μόνος του.
Θεωρώ ότι έτσι θα αρθούν κάποιες δυσκολίες και αμφιβολίες (που είχα κι εγώ) του τύπου "Καλά, πες ότι θέλω να βάλω. Πώς θα το βάλω? αφού δεν ξέρω τίποτα" ή "ΟΚ. Τα έβαλα. Και τώρα τι?Πώς ρυθμίζω τις παραμέτρους για να λειτουργεί όπως θέλω εγώ?" και άλλα πολλά.

Με την ανάπτυξη ενός τέτοιου βοηθητικού υλικού και σαφώς η προώθηση του στο κοινό θα βοηθήσει την εξοικείωση των "απίστων" με το δόγμα μας.

Εγώ είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση και πρόθυμος να συμμετέχω στις δραστηριότητες.  :D


  Άποψη μου είναι ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα κατά την "μετακόμιση" δεν είναι αυτό που αναφέρεις Αλέξανδρε. Ούτως ή αλλιώς αυτοί που μετακομίζουν από τα windows στα linux είναι ήδη αρκετά έμπειροι με τους η/υ και μπορούν εύκολα να αντιμετωπίσουν την εγκατάσταση του ubuntu. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που συνάντησα εγώ ας πούμε ήταν να συνηθίσω και να καταλάβω πως λειτουργεί από πίσω το σύστημα, πως αρχειοθετεί, πως εγκαθιστά, ποιοι είναι οι βασικοί φάκελοι του OS,  τι μπορώ να πετύχω όταν μπαίνω μέσα στο σκληρό (την πρώτη φορά που είχα μπει έψαχνα τον program files για να καταλάβεις  :P :P)κ.ο.κ. .Για μένα τουλάχιστον θα είχε ,περισσότερη σημασία να έχω ένα οδηγό που να περιγράφει τις λειτουργικές διαφορές των δύο ΟS, γιατί αυτό είναι που με δυσκόλεψε και με δυσκολεύει ακόμα.
« Last Edit: 26 Νοε 2009, 14:26 by an8rwpas »

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #12 on: 26 Νοε 2009, 15:35 »
Όλοι έχουμε αντιμετωπίσει διάφορα προβλήματα κατά καιρούς κυρίως για λόγους συνήθειας. Και ρε παιδιά έχω μια απορία: πολύς κόσμος μόλις βάζει linux-κάτι δεν πάει αντί πρώτα να μάθει λίγο το σύστημα , να κάνει κάτι κουλό σε σχέση με αυτά που έκαναν στα windows;;

chiossif

  • Posts: 334
UBUNTU 9.10 64bit - Ubuntu Desktop Computing Made Easy
« Reply #13 on: 27 Νοε 2009, 21:40 »
Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα στα Αγγλικά είναι αυτή:

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8220992

Είναι μια "πλουσιότερη" έκδοση της αντίστοιχης της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr.org:

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=32

Alexander

  • Posts: 30
  • Gender: Male
Απ: KUBUNTU 9.10 64bit
« Reply #14 on: 28 Νοε 2009, 09:12 »
Καλά μιλάμε από τα πιο χρήσιμα links που έχω δει. Οι εφαρμογές που έχει είναι απίστευτες!!!
όποιος τη νύχτα περπατεί Windows έχει στο PC.....

 

Copyright © topografoi.com