topografoi.com



Author Topic: Εκτπύπωση σε απομακρυσμένο printer που είναι σε LAN  (Read 5680 times)

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Γειά σας,

νομίζω αυτό το πρόβλημα είναι το πιο συνιθισμένο. Έχουμε έναν εκτυπωτή, ο οποίος είναι συνδεδεμένος σε ένα τοπικό δίκτυο μαζί με άλλους υπολογιστές. Αυτοί οι υπολογιστές εκτυπώνουν κανονικά και χωρίς προβλήματα στον συγκεκριμένο εκτυπωτή.

Τι γίνεται όμως όταν θέλω να τυπώσω από έναν απομακρυσμένο υπολογιστή;
Αν μπορώ να μπω με ssh σε κάποιον από τους τοπικούς υπολογιστές τότε μπορώ να τυπώσω πιο άμεσα/εύκολα στον εκτυπωτη; Πως;


περιμένω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια απάντηση από κάποιον που ξέρω ότι το έχει κανει :)
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
[offtopic]
Αντί απαντήσεως, θα μπω σε γκρινιάρης_mode και με βάση αυτό:
νομίζω αυτό το πρόβλημα είναι το πιο συνηθισμένο.
θέλω να εκφράσω την απορία μου: Είσαι σπίτι, έχεις κάτι που θες να τυπώσεις, και θα το στείλεις για εκτύπωση στον υπολογιστή της δουλειάς/του γραφείου/ της σχολής; Τι θα κερδίσεις; Από τη στιγμή που δεν το θέλεις άμεσα, γιατι δεν παίρνεις π.χ. το κειμενο μαζι σου να το τυπώσεις οταν θα είσαι εκει; Σκέφτηκα διάφορα τρελά σενάρια: Π.χ. υπολογίζεις οτι για να πας στο μερος που βρίσκεται ο εκτυπωτής θες ένα τέταρτο με τα πόδια για να απολαύσεις την ηλιόλουστη Αθήνα. Υπολογίζεις οτι τοοοσα που εχεις να τυπώσεις θα κανει ο εκτυπωτης κανα τέταρτο. Οπότε μεχρι να πας εκει.... τσουουουπ.. να τη η εκτυπωσουλα. Αμ δε, αμα εχει τελειώσει το χαρτί; Αμα σου παρει τις μισές εκτυπώσεις η ξανθούλα του δίπλα γραφείου "Μααααα, κύριε Βαγγέλη, νόμιζα ήταν δικέεεες μου, και είστε τοοοσο ωραίος σήμερααααα" klp. klp.; Τζίφος! Γενικά, νομίζω η διαδικασία δεν ειναι τοσο πρακτική αν ο εκτυπωτής δεν βρίσκεται το πολύ στο ίδιο κτήριο και άρα συνδεδεμένος σε κάποιο LAN. Ε, και μην μου πεις οτι στο ισόγειο της πολυκατοικίας σου υπάρχει εκτυπωτικό κέντρο με το οποίο δεν είσαι συνδεδεμένος στο ιδιο LAN αλλα έχεις πρόσβαση ssh στον υπολογιστή του, γιατι θα φάω τις κοτσίδες μου :P:P:P
[/offtopic]

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
γιατι, αμά εκτυπώσεις σε remote printer μετά μπορείς να ακούσεις και να απολαύσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το παρακάτω άσμα

http://www.youtube.com/watch?v=SzlpTRNIAvc&feature=related

 :D :D
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp

 

Copyright © topografoi.com