topografoi.com



Author Topic: Δεύτερο πτυχίο μηχανικού ΕΜΠ στους ΑΤΜ.....  (Read 12685 times)

nao robot

  • Posts: 2
Καλησπέρα αγαπητοί ΑΤΜ ΕΜΠ.... Και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας.......
Λοιπόν εγώ είμαι φοιτητής στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ στο 5 έτος και σκέφτομαι τι θα κάνω μόλις τελειώσω τη σχολή από άποψη μόρφωσης.... Καλώς ή κακώς έχω καταλήξει ότι θα μπω σε δεύτερη σχολή μηχανικών ΕΜΠ.... Τα ερωτήματα που γεννιούνται είναι: 1) Για ποιον λόγο, 2) Ποιες είναι οι πιο πιθανές σχολές;

1) Ο βασικός λόγος είναι καθαρά προσωπικός..... Γενικά δεν είμαι άτομο της ειδίκευσης, αλλά του εύρους γνώσεων..... Πιστεύω ότι έχω μάθει αρκετά στους ΗΜΜΥ..... Δεν χρειάζεται να τα μάθω καλύτερα, ας πούμε σε επίπεδο μεταπτυχιακό - διδακτορικό. Και αν χρειαστεί να ειδικευτώ κάπου την εποχή της δουλειάς, τότε μπορώ να το κάνω μόνος μου. Δεν είναι ανάγκη να χαλάσω 2-3 χρόνια από τη ζωή μου για αυτό το σκοπό..... Επίσης το μεταπτυχιακό στους ΗΜΜΥ είναι κατά τη γνώμη μου η χειρότερη επιλογή, γιατί είναι επιστήμη που εξελίσσεται πολύ ραγδαία και αυτά που αυτή την εποχή νομίζεις ότι έχουν μέλλον, μπορεί σε 2-3 χρόνια να μην υπάρχουν.... Με απλά λόγια μεταπτυχιακό - διδακτορικό όχι. Από την άλλη μεριά το δεύτερο πτυχίο το έχω μεγάλη ανάγκη. Θέλω οπωσδήποτε να διευρύνω τις γνώσεις μου.....

2) Οι πιο πιθανές σχολές είναι οι ΠΜ, οι ΝΜΜ και προφανώς οι ΑΤΜ (για να γράφω εδώ).........

Ας μπούμε όμως στο ζουμί των ερωτήσεων:

α) Πως να έχω στο μυαλό μου τη σχολή ΑΤΜ; Μέχρι στιγμής την έχω σαν σχολή με γεωμετρία (γήινη κυρίως), γεωγραφία, χαρτογραφία, γεωδαισία, περιβάλλον, google earth κ.τ.λ... Καλά κάνω ή πρέπει να την σκέφτομαι αλλιώς;

β) Αξίζει σαν δίπλωμα από άποψη γνώσεων;

γ) Μπορεί να την βγάλει εύκολα ένας ήδη μηχανικός; Γενικά παράλληλα με δουλειά βγαίνει; Προφανώς δεν θέλω να την βγάλω σε 5 χρόνια ακριβώς, ούτε με νοιάζει ο βαθμός και επίσης σε περίπου 10 μαθήματα μπορεί να απαλλαγώ σαν ήδη διπλωματούχος ΗΜΜΥ....

δ) Υπάρχει διασύνδεση θεωρίας πράξης; Θα γίνω πιο σαφής. Στους ΗΜΜΥ δεν υπάρχει καμία διασύνδεση..... Δηλαδή τα θεωρητικά μαθήματα (πλήρως μαθηματικοποιημένα) δεν έχουν καμία σχέση με τα πρακτικά (πλήρως τυποποιημένα - πινακοποιημένα)... Αυτό ισχύει και σε άλλες σχολές μηχανικών... Στους ΑΤΜ κατά πόσο ισχύει; Δηλαδή ας πούμε τα θεωρητικά μαθήματα της γήινης γεωμετρίας δεν χρειάζονται στην πράξη για έναν ΑΤΜ;

ε) Ναι ή όχι δεύτερο πτυχίο ΑΤΜ ΕΜΠ, με απλά λόγια;

Να ξεκαθαρίσω ότι το μεταπτυχιακό - διδακτορικό δεν με ενδιαφέρει, ενώ τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν με απασχολούν (αυτό πήγαινε προς αυτούς που θα μου έλεγαν να πάω ΠΜ)...

Ευχαριστώ για τον κόπο σας και πιστεύω να με διαφωτίσεται με τις απόψεις σας.....

chiossif

  • Posts: 334
Γεια και χαρά.

( Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι   Ε Λ Π Ι Δ Α - καθόλου άσχετο - είναι το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό )

Φίλε ηλεκτρολόγε,

πέρα απ' τα κλασικά: "διάβασε τον οδηγό σπουδών", "μίλα με τοπογράφους" κτλ

πιστεύω ότι μια σχολή (πολυτεχνείου) είναι ότι την θέλουν τα μέλη της.

Και ΝΑΙ στους τοπογράφους ΥΠΑΡΧΟΥΝ μέλη στην σχολή που ΠΑΡΕΧΟΥΝ την διάθεση και την γνώση στο πνεύμα που την ζητάς.

α) καλά σκέφτεσαι αλλά όχι μόνο... δεν είναι τυχαίο ότι εργαστήρια των τοπογράφων αισθάνονται πιο κοντά σους ηλεκτρολόγους απ' ότι στους ΠΜ
β) ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ - Δεν μπήκα ηλεκτρολόγος (προ 25ετίας ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ - Αντίθετα αισθάνομαι τυχερός :-) )
γ) Ναι
δ) Σχεδόν σε όλα τα μαθήματα ειδικότητας - βλέπεις από πίσω που θα σου χρειαστεί
ε) δες το β)

Πέρνα από 2-3 εργαστήρια της σχολής χάζεψε απλώς τι κάνουν και δεν θα έχεις μάτια για άλλη σχολή... σε βεβαιώνω...

Καλή επιλογή.

nao robot

  • Posts: 2
Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Το ότι υπάρχει διασύνδεση θεωρίας και πράξης είναι πάρα πολύ σημαντικό για μένα... Οκ θα περάσω από τα εργαστήριά σας και θα μιλήσω με κάποιους από κοντά...... Μακάρι αυτή η σχολή να είναι η τελική επιλογή μου για να γνωριστούμε καλύτερα..

Οποιαδήποτε άλλη απάντηση είναι ευπρόσδεκτη.

 

Copyright © topografoi.com