topografoi.com



Author Topic: Πρώτες ρυθμίσεις στο Debian  (Read 7746 times)

gpetr

  • Posts: 3
Πρώτες ρυθμίσεις στο Debian
« on: 05 Νοε 2014, 19:11 »
Καλησπέρα στη κοινότητα,

Αφού και γω με τη σειρά μου απολύθηκα απο το στρατό και έγινα πολίτης, είπα να ασχοληθώ με κάτι πιο ουσιαστικό από σκοπιές και αγγαρείες... Τι καλύτερο λοιπόν από την εγκατάσταση μιας διανομής με ιστορία. Τη μαμά ή ακόμα και τη γιαγιά πολλών αν όχι των περισσότερων διανομών που υπάρχουν σήμερα.

Από πολύ πριν το στρατό ήθελα να την εγκαταστήσω αλλά διαβάζοντας ότι δεν είναι από τις user friendly διανομές, το ανέβαλα, νομίζοντας ότι θα μου έπαιρνε χρόνο μέχρι να το στήσω. Αφού λοιπόν το πήρα απόφαση, την εγκατέστησα και τη ρύθμισα παρατήρησα ότι με τη πληροφορία που υπάρχει γι'αυτή τη διανομή στο διαδίκτυο όλα λύνονται πολύ εύκολα. Έτσι αποφάσισα να περιγράψω τις πρώτες ρυθμίσεις που έκανα μετά τη βασική εγκατάσταση στο Debian, έτσι ώστε να γίνει “ζεστό” “οικείο” και έτοιμο για χρήση.  :-)

Ο υπολογιστής που έγινε η εγκατάσταση είναι ένα laptop Dell Inspiron Intel® Core™ i5-2450M CPU @ 2.50GHz × 4   64 bit. Τονίζω ότι κάποιες από τις ρυθμίσεις που χρειάστηκε να γίνουν έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο hardware.

Αρχικά πρέπει να προστεθεί ο χρήστης (στη περιπτωσή μου gpetr) στο group των sudo users. Για να γίνει αυτό πληκτρολογούμε:

$ adduser gpetr sudo

Στη συνέχεια κάνουμε logout/login και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κανονικά το sudo.

Το βασικότερο πρόβλημα μετά την εγκατάσταση είναι ότι δεν λειτουργεί το wifi. Αυτό είναι κατί που είναι αντιληπτό από την διαδικασία της εγκατάστασης αφού αναφέρει τους drivers που χρειάζεται. Έτσι μετά την εγκατάσταση ανοίγουμε το τερματικό δίνοντας :

$sudo vim /etc/apt/sources.list

και εισάγουμε τη γραμμή:
deb http://ftp.gr.debian.org/debian squeeze main non-free

Οι drivers που χρειαζόταν το δικό μου σύστημα ήταν οι:
iwlwifi-6000g2b-6.ucode
iwlwifi-6000g2b-5.ucode"
iwlwifi_rtl-nic/rtl8105e-1.fw

Έτσι εγκατέστησα τα πακέτα:
firmware-iwlwifi και firmware-realtek. Για να τα εγκαταστήσουμε από το τερματικό δίνουμε :

$sudo apt-get install firmware-iwlwifi firmware-realtek

Μετά από μία επανεκίνηση το wifi λειτουργεί κανονικά.

Ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με τον εξωτερικό σκληρό δίσκο μου. Ενώ τον αναγνώριζε, όταν τον επέλεγα για να δω τα αρχεία μου έβγαζε το παρακάτω σφάλμα.

“Error mounting: mount exited with exit code 1: helper failed with:
Unprivileged user can not mount NTFS block devices using the external FUSE
library. Either mount the volume as root, or rebuild NTFS-3G with integrated
FUSE support and make it setuid root. Please see more information at
http://tuxera.com/community/ntfs-3g-faq/#unprivileged"

Απ' ότι διάβασα αυτό συμβαίνει συνήθως όταν η εγκατάσταση της διανομής γίνει από usb φλασάκι. Για να λυθεί αυτό μέσω κάποιου text editor για παράδειγμα τον vim, αρχικά ανοίγουμε το αρχείο /etc/fstab. Αυτό γίνεται με την εντολη:

$ sudo vim /etc/fstab

Στη συνέχεια διαγράφουμε την/τις τελευταίες γραμμές που σχετίζονται με την συσκευή usb που εγκαταστήσαμε τη διανομή. Στη δική μου περίπτωση οι γραμμές του αρχείου που διέγραψα ήταν οι παρακάτω:

/dev/sdb1       /media/usb0     auto    rw,user,noauto  0       0
/dev/sdb2       /media/usb1     auto    rw,user,noauto  0       0

Μετά από αυτό το πρόβλημα λύνεται. :-)

Καθώς χαιρόμουν για την υπέροχη αυτή διανομή, παρατήρησα ότι τα βίντεο στο youtube κολλάνε παρόλο που το plugin shockwave flash ήταν ενεργοποιημένο. Για να λυθεί το πρόβλημα αυτό εγκατέστησα το μη ελεύθερο Adobe Flash Player. Αρχικά εισάγουμε το κατάλληλο αποθετήριο  στο αρχείο sources.list. Με τον vim ανοίγουμε το αρχειο:

$ sudo vim /etc/apt/sources.list

και εισάγουμε τη παρακάτω γραμμή:

deb ftp://ftp.debian.org/debian stable main contrib non-free

ενώ στη συνέχεια στο τερματικό πληκτρολογούμε:

$ sudo apt-get update

$ sudo apt-get install flashplugin-nonfree

Για να εγκατασταθεί το flash player. Αφού γίνει ένα restart στον browser, το πρόβλημα λύνεται.

Το επόμενο αφορά κυρίως αυτούς που έχουν κάποιο ξεχασμένο μέρος στο δίσκο με τη μορφή ntfs που χρησιμοποιείται σαν αποθηκευτικός χώρος μουσικής φωγραφιών κλπ. Για να έχει ο χρήστης πρόσβαση στο δίσκο αυτό, πρέπει να τον κάνει mount εισάγοντας τον κωδικό του και να ακολουθεί την ίδια διαδικασία κάθε φορά που θέλει να χρησιμοποιήσει τον δίσκο αυτό. Για να διορθωθεί αυτό, αρχικά ελέγχουμε αν είναι εγκατεστημένες οι βιβλιοθήκες libfuse2 και ntfs-3g. Αν δεν είναι τις εγκαθιστούμε εισάγοντας:

$ sudo apt-get install libfuse2  ntfs-3g

Στη συνέχεια δημιουργούμε ένα φάκελο στο μέρος του συστήματος που θα γίνει mount ο νέος δίσκος.
Έτσι δίνουμε :

$  sudo mkdir /media/YOUR-FOLDER

Και τον κάνουμε mount με την εντολή:

$ sudo mount -t ntfs-3g /dev/sda6 /media/YOUR-FOLDER

Όπου /dev/sda6 το μέρος του δίσκου που ανοίκει στον δίσκο που θέλουμε να κάνουμε mount. Στο δικό μου σύστημα ήταν το /dev/sda6, σε άλλο πολύ πιθανόν να είναι διαφορετικό.

Στη συνέχεια ρυθμίζουμε το σύστημα ώστε κάθε φορά που θα κάνει boot, να κάνει mount και το δίσκο αυτό. Για να γίνει αυτό ανοίγουμε το αρχείο fstab με την εντολή:

$ sudo vim /etc/fstab

και προσθέτουμε την παρακάτω γραμμή:

/dev/sda6 /media/YOUR-FOLDER ntfs-3g defaults 0 0

Σώζουμε το αρχείο και είμαστε έτοιμοι. Προσοχή μόνο στη τροποποίηση του αρχείου αυτού γιατί αν γίνει κάποιο λάθος υπάρχει η πιθανότητα το σύστημα να μή μπορεί να bootάρει.

Τέλος κατά την εγκατάσταση και λειτουργία του google earth και του DraftSight (cad) παρατήρησα ότι δεν λειτουργούσαν σωστά λόγω κάποιου σφάλματος της βιβλιοθήκης libc.so.6. Το πρόβλημα αυτό το διόρθωσα σήμερα ακολουθώντας  τις οδηγίες ενός πολύ καλού post στο παρακάτω φόρουμ.

http://forum.mepiscommunity.org/viewtopic.php?f=88&t=37022

Αυτά. :-)

Πηγές:

https://wiki.debian.org/sudo
http://www.negraru.com/articles/2012/12/02/mounting-an-ntfs-drive-in-debian
http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=30&t=103033

















chiossif

  • Posts: 334
Απ: Πρώτες ρυθμίσεις στο Debian
« Reply #1 on: 10 Νοε 2014, 23:49 »
gpetr καλός πολίτης ;-)

Αφού τα πήγες καλά με μια ώριμη, μήπως ήρθε η ώρα να δοκιμάσεις και μια απλή, νέα και ωραία; ;-)

Τι θα έλεγες, όπως εύγλωττα έγραψες αυτές τις γραμμές, να ενημερώσεις / ξαναγράψεις αυτόν τον οδηγό;

Λέφτερα,
Ch Iossif ;-)

gpetr

  • Posts: 3
Απ: Πρώτες ρυθμίσεις στο Debian
« Reply #2 on: 11 Νοε 2014, 15:26 »
Ευχαριστώ chiossif, :-)

To Arch linux είναι μια από τις διανομές που συμπαθώ και θέλω καιρό να δοκιμάσω. Μάλιστα όταν αποφάσισα
να εγκαταστήσω το Debian, ήμουν σε δίλλημα: Debian ή Arch. (Υπήρχε και μία σκέψη για Gentoo, αλλά την άφησα προς το παρόν γιατί θα έπεφτε πολύ compile.. :-) )
Έτσι, επειδή έβαλα στον ένα μου υπολογιστή Debian, έχω σκοπό να βάλω στο μικρό laptopκακι το Arch. Οπότε όταν το εγκαταστήσω με ευχαρίστηση θα ανανεώσω  και τον οδηγό.  Αφήστε το πάνω μου :-)





 

Copyright © topografoi.com