topografoi.com



Author Topic: Εξετάσεις για το ΤΕΕ;  (Read 5880 times)

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Εξετάσεις για το ΤΕΕ;
« on: 20 Μαρ 2006, 12:30 »
Κωστή, διάβασα με ενδιαφέρον το άρθρο της Καθημερινής στο οποίο αναφέρθηκες και, ομολογώ ότι, μου ανέβασε το ηθικό! Μου έκανε εντύπωση όμως αυτό:

Quote
Oι πτυχιούχοι αποκτούν άδεια του Tεχνικού Eπιμελητηρίου Eλλάδος μετά από εξετάσεις και μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο τομέα (υπουργεία Περιβάλλοντος, Xωροταξίας και Δημοσίων Eργων και Aγροτικής Aνάπτυξης, Oργανισμούς Tοπικής Aυτοδιοίκησης), σε γραφεία μελετών έργων και σε τεχνικές κατασκευαστικές εταιρείες.


Πρέπει να δώσουμε εξετάσεις για να μπούμε στο ΤΕΕ; Και τι είδους εξετάσεις είναι αυτές;

dionysos

  • Administrator
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία...
Re: Εξετάσεις για το ΤΕΕ;
« Reply #1 on: 21 Μαρ 2006, 03:47 »
Οι εξετάσεις που γίνονται είναι δυο ειδών:
 Είτε εξετάζεσαι σε μια υποτυπώδη ύλη που δίνει κάθε φορά το ΤΕΕ σε κάθε τομέα (Πολιτικών ΜΗχανικών, Μηχανολόγων κλπ) είτε εξετάζεσαι πάνω στην διπλωματική σου εργασία. Το 99,999% επιλέγουν το δεύτερο. Απ' όσους ξέρω, είναι πολύ εύκολες  και ποτέ δεν έχουν κόψει. Ουσιαστικά είναι ανούσιες.
..Τοπογράφος που δεν πίνει, μην το εμπιστεύεσαι..

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Re: Εξετάσεις για το ΤΕΕ;
« Reply #2 on: 21 Μαρ 2006, 07:17 »
Ναι βρε παιδί μου.. Η εξετάσεις υποτίθεται είναι του στυλ : "ξέρεις τι είναι μετροταινία;" κλπ. Αστειεύομαι.. Κάποιος καθηγητής σε ανύποπτο χρόνο είχε πει πως ουσιαστικά αυτό που θέλουν είναι να διασφαλίσουν πως ξέρεις να μετράς ένα οικόπεδο (τουλάχιστον). Όπως είπε άλλωστε και ο dionysos τίποτε το ιδιαίτερο.. Αν και θα μπορούσες διονύση να αποφύγεις την αναφορά σου σε Πολιτικούς Μηχανικούς $%#^&*

 

Copyright © topografoi.com