topografoi.com



Author Topic: Site fixing  (Read 27522 times)

Apollondaman

  • Posts: 38
  • Gender: Male
Site fixing
« on: 08 Ιαν 2005, 05:23 »
Πρώτα θα πω ένα bravo που έχετε και δουλεύετε το site.

Αλλα θα ήθελα να σας πως μερικά πράγματα τα οποια έχω παρατηρήσει.

Πρώτον: Στο forum καλο θα ήταν να μην ήταν ο τίτλος "Καταγγελίες"  δηλαδή το topic με το τσουνάμι και σχετικά δεν κολλάνε πχ.
Ξέρω εγώ προσθέστε ένα ακόμα που να λέγεται "Νέα" πχ.


και ας πάμε σε αυτό που ήθελα most.

Επειδή είμαι Χρηστης του "Mozilla Firefox" (1.0 version) παρατηρώ διαφορα προβληματάκια. Πρώτον το χιόνι που εμφανίζεται στο site/index (στον ie (internet explorer) στον "Mozilla" δεν υπάρχει.
Και βασικά τα Flashakia που έχεις στο main page είναι πολύ μπερδεύτηκα έτσι όπως μικραίνει το μέγεθος τους. Βάλε κάτι ποιο απλό όπως πχ. να αλλάζει το χρώμα η ο κέρσορας του ποντικιού.

Επειδή ξέρω ότι πολλά linux based systems δεν έχουν IE (Φυσικά) και επειδή ο Mozilla φοριέται πολύ τελευταία σαν tip θα σου έδινα όταν κανεις test το Site (index Και όλα τα επιμέρους site) να το κανεις για διαφορους Browsers. Το Macromedia δεν χρησιμοποιείς? Τι version?
Καλο είναι να δουλεύει σε όλα τα μηχανήματα.. (Browsers στην κυριολεξία).

Ps:Θα μου πεις... όλοι οι φοιτητές χρησιμοποιούν IE και δεν έχει τόσο νόημα, αλλα αν θες να κανεις κάτι να το κανεις σωστά.
Δεν τρέχει tpt απλά το let you know.

¶ντε τα λέμε man και keep moving ^_^
« Last Edit: 08 Ιαν 2005, 05:32 by Apollondaman »
Dont mess with the man

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Re: Site fixing
« Reply #1 on: 08 Ιαν 2005, 19:17 »
Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις και τα σχόλιά σου Apollondaman.

Quote
Στο forum καλο θα ήταν να μην ήταν ο τίτλος "Καταγγελίες"  δηλαδή το topic με το τσουνάμι και σχετικά δεν κολλάνε πχ.  
Ξέρω εγώ προσθέστε ένα ακόμα που να λέγεται "Νέα" πχ.

Δεν έχω δημιουργήσει πολλές κατηγορίες στο forum γιατί πιθανολογώ πως, λόγω του μικρού ακόμα αριθμού των μελών, οι συζητήσεις θα είναι σχετικά λίγες οπότε κάποιες κατηγοίες θα περιφέρουν απλά το πτώμα τους στις σελίδες του forum αφού θα στερούνται περιεχομένου.. Εχω σκεφτεί κάποιες κατηγορίες αλλά η υλοποίηση θα λάβει χώρα μετά το πέρας της εξεταστικής περιόδου..

Quote
Επειδή είμαι Χρηστης του "Mozilla Firefox" (1.0 version) παρατηρώ διαφορα προβληματάκια.

Τις διαφορές που παρουσιάζει η σελίδα από browser σε browser τις έχω προσέξει εδώ και καιρό από τους υπολογιστές της σχολής. Τις θεωρώ ήσσονος σημασίας καθώς το περιεχόμενο, που είναι και η ουσία του site, είναι εύκολα προσπελάσιμο. Πάνω κάτω η εμφάνιση στον Μozilla είναι ίδια με τον Netscape..  

Quote
Το Macromedia δεν χρησιμοποιείς? Τι version?  

To site φτιάχνεται εξ'ολοκλήρου με τη χρήση του υπερσύγχρονου προγράμματος που λέγεται Σημειωματάριο(Notepad) των Windows ;D.. Θεωρώ οτι έχω καλύτερη εποπτεία του κώδικα του site..

Προφανώς και η συντριπτική πλειοψηφία του κοινού στο οποίο απευθυνόμαστε, δεν είναι "ψαγμενοι" χρήστες των υπολογιστών, πόσο μάλλον χρήστες του Mozilla.. Όπως και να'χει δεν είμαστε σχολή πληροφορικής και το site δημιουργήθηκε και συντηρείται από hobby..
Γι'αυτό οποια αλλαγή γίνει, θα γίνει αν είναι μετά την εξεταστική αφού αυτό που προέχει είναι να περάσουμε κανα μάθημα, έτσι;

Apollondaman

  • Posts: 38
  • Gender: Male
Re: Site fixing
« Reply #2 on: 08 Ιαν 2005, 23:32 »
Ναι ρε man. Just το let you know.

by the way.. σου συνιστώ το Macromedia. Είναι πολύ καλο προγραμματάκι ;).
Είναι σαν να γραφεις βάση δεδομένων σε SQL ενώ μπορείς να τα κανεις με την Access. :P
Τespa δεν αντιλέγω. Keep the good work.

Ps:Και εγώ κάνω κάτι με ένα δικό μου αλλα είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμα.   ;D
Dont mess with the man

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Re: Site fixing
« Reply #3 on: 13 Ιαν 2005, 07:04 »
Sorry, αλλά είπα να πω κι εγώ την άποψή μου.

Το site είναι πάρα πολύ καλό και, ιδίως αν σκεφθεί κανείς ότι είναι γραμμένο μόλις σε ένα απλό notepad, η δουλειά είναι πάρα πολύ καλή. ¶λλωστε, όπως είπε κι ο Kostakis, το site αυτό δημιουργήθηκε και συντηρείται μόνο από hobby.

Η "τεχνολογία" που χρησιμοποιείται στο πλαίσιο "Τελευταία νέα" είναι CSS και συμφωνώ με τον Apollondaman ότι δεν είναι και ότι καλύτερο ο τρόπος που κινείται με την κίνηση του ποντικιού. Προσωπικά, ψιλοζαλίζομαι έτσι όπως κάνει. Θα πρότεινα να αλλάζει απλά το χρώμα των γραμμάτων. Μπορείς να το κάνεις ορίζοντας ξεχωριστές Classes στο αρχείο CSS ώστε σε κάθε link να μπορείς να επιλέξεις διαφορετική ανταπόκριση στην κίνηση του ποντικιού.

Επίσης, μπορείς να βάλεις και καμιά φωτογραφιούλα ή ένα φλασάκι ή ένα κείμενο κινούμενο που να δείχνει τα τελευταία νέα κλπ στην κεντρική σελίδα. Είναι πολύ εύκολο και κάνει την εικόνα του site πιο "ζωντανή". Και δε χρειάζεται να επιβαρύνεις το site αν βάλεις μια φωτογραφία μικρούς μεγέθους ή σχετικά μέτριας ανάλυσης. ¶λλωστε, όπως έχεις πει κι εσύ ο ίδιος, οι περισσότεροι μπαίνουν από το PCLab το οποίο έχει ταχύτητα 10Μbps!

Όσον αφορά το περιεχόμενο του site θα έλεγα ότι οι "ιστοδρομίες" και το forum έχουν τρομερή επιτυχία. προσωπικά τα επισκέπτομαι τακτικότατα. Νομίζω, όμως, ότι το υπόλοιπο site είναι κάπως παραμελήμένο.

Anyway, πολλά είπα και δεν ξέρω αν κάνει. Μερικές φορές μπορεί να κάνεις και κακό αν επεμβαίνεις σε κάτι που είναι ήδη επιτυχημένο (τώρα σε γλύφω  :))...

Ps:Αφου μπαίνεις που μπαίνεις κάθε τόσο ως administrator σβήσε και καθόλου αυτό το chat που δεν έχει σβήσει εδώ και μήνες...  :whip:

Καλή συνέχεια...

Chrizzz

  • Posts: 12
  • Gender: Male
  • memorare morior
Re: Site fixing
« Reply #4 on: 18 Ιαν 2005, 00:19 »
Tha pw ki egw th gnwmh mou...
TO SITE EINAI XALIA KAI DE VLEPW THN WRA NA APOSINDETHW APTO INTERNET NA MHN TO VLEPW! ;D
Plaka kanw... to mono provlima pou parathrhsa einai oti o administrator (kostakis) to exei parei poly panw tou kai nomizei oti epeidh eftiakse ena site oi kathigites tha ton perasoun se perissotera mathimata epeidh -kai kala- endiaferetai gia th sxolh! :D  ::)

Chrizzz

  • Posts: 12
  • Gender: Male
  • memorare morior
Re: Site fixing
« Reply #5 on: 21 Ιαν 2005, 02:35 »
Re Kostaki simera mixaniki de pistevw katw apto onoma sou na egrapses (olos tixaios) www.topografoi.com.....ksereis gia na to dei o Kaths kai na se parei apo kalo mati..kala plhroforikh de to sizitw...hdh fantazomai o Veskoukhs tha exei ginei melos sto forum sigoura!!!  ;D

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Re: Site fixing
« Reply #6 on: 21 Ιαν 2005, 20:48 »
Όχι να το παινευτώ, αλλά με τη δημιουργία αυτού του ανυπέρβλητου, μοναδικού , θεσπέσιου και ανεπανάληπτου site εισήγαγα τη σχολή στον 22ο αιώνα. Αναβαθμίσαμε σημαντικά τη Σχολή...  ;D Ε, λογικό δεν είναι να περιμένω την ελάχιστη ανταποδωση;; Και για να δεις οτι δεν είμαι ψωνισμένος, δεν ζητώ να μου φέρουν το πτυχίο στο σπίτι!! Απλά, σεμνά και ταπεινά ζητάω να μην ξανακοπώ σε μάθημα...

ΥΓ: Όπως είδατε οι παρατηρήσεις σας εισακούονται και τα αιτήματά σας πραγματοποιούνται.
Τοπογράφοι.com
το ζητήσατε, το πετύχαμε
[/tt]

dionysos

  • Administrator
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία...
Re: Site fixing
« Reply #7 on: 22 Ιαν 2005, 07:52 »
Εχω μια ιδέα....Να κάνουμε πρόταση στον Βεσκούκη να γραφτεί στο site και να τον κάνουμε επίτιμο μέλος ή καλύτερα ΕΠΙΤΙΜΟ ADMINISTRATOR.... ;D ;)
..Τοπογράφος που δεν πίνει, μην το εμπιστεύεσαι..

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Re: Site fixing
« Reply #8 on: 22 Ιαν 2005, 23:30 »
Quote
Εχω μια ιδέα....Να κάνουμε πρόταση στον Βεσκούκη να γραφτεί στο site και να τον κάνουμε επίτιμο μέλος ή καλύτερα ΕΠΙΤΙΜΟ ADMINISTRATOR....


Ναι!Ναι! Και να διοργανώσουμε ένα μεγάλο gala στο οποίο θα του απονείμουμε τιμής ένεκεν το "Χρυσό Πληκτρολόγιο" ;D.  Πλάκα-πλάκα μιας και είναι της μοδός οι βραβεύσεις ανάμεικτες με ανασκοπήσεις της περασμένης χρονιάς μπορούμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο στη σχολή.. Να δίνουμε ας πούμε για βραβείο το "Χρυσό Θεοδόλιχο"... Ενδεικτικές κατηγορίες: Πιο ενδιαφέρον καθηγητής, πιο βαρετός καθηγητής, αλλά και βραβεία κοινωνικής κριτικής:Βραβείο 12ποντης γόβας, βραβείο "Μόνιμος Κάτοικος Κυλικείου" κ.ά. ...
Πάντως πραγματικά, στον Βεσκούκη να πούμε τίποτα μπας και περάσουμε τις Β.Δ.  :P

Chrizzz

  • Posts: 12
  • Gender: Male
  • memorare morior
Re: Site fixing
« Reply #9 on: 23 Ιαν 2005, 06:14 »
Ελεος ρε. Ο Βεσκούκης είναι ήδη μέλος στο site και έχει βάλει ψεύτικο nick για να μην τον καταλαβαίνουμε... Τί νομίζετε, ότι ο Κώστας είναι χαζός? Όλα τα έχει προβλέψει! Μπορεί και να είναι κι αυτός administrator με το nick της Σοφίας!!! Κωστάκι, μόλις γράψουμε Βάσεις και βγουν τα αποτελέσματα θα δεις καταγγελίες που θα πέσουν στο αντίστοιχο forum!!!  Γράφουμε και τελευταίο μάθημα ΒΔ. Τα χεις κανονίσει όλα βλέπω για να προλάβεις να φύγεις!  :whip:

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Re: Site fixing
« Reply #10 on: 23 Ιαν 2005, 18:27 »
Μόλις γύρισα από τα μαγαζιά... Πήρα και μια πολύ ωραία μαύρη κουκούλα για να στην κάνω δώρο και να κάνεις με στυλ τη δουλειά σου σπιούνε Chrizzz :x:

Έχω ήδη βγάλει και αεροπορικό εισιτήριό για Ρίο. Όλα κανονισμένα... Και ο άλλος να τα καρφώνει όλα... :furious3:
Αλλά θα σου δείξω εγώ.. Θα ασκήσω τέτοια επιρροή που τις ΒΔ θα τις περάσεις μόνο όταν τα θεοδόλιχα σταματήσουν να μετράνε γωνίες ;D

Chrizzz

  • Posts: 12
  • Gender: Male
  • memorare morior
Re: Site fixing
« Reply #11 on: 24 Ιαν 2005, 00:25 »
Αρνούμαι να απαντήσω...εξάλλου τώρα είμαι απασχολημένος απ' το πολύ διάβασμα.... [smiley=cwm15.gif]

Ακου σπιούνος εγώ που απλά προστατεύω την αλήθεια...[smiley=cwm33.gif]
Θα μιλήσουν τα γεγονότα απο μόνα τους ::)

dionysos

  • Administrator
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία...
Re: Site fixing
« Reply #12 on: 25 Ιαν 2005, 05:41 »
Κωστή, όλοι είμαστε μαζί σου..!!!! Τα Σπασμένα Θεοδόλιχα σε προστατευούν (με αμοιβή πάντα) και διασταυρώνουν τις σταδίες για χάρη σου...Όλοι για ένας και ένας για όλους...
Τη μαύρη κούκλα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και για voodoo...!!!! >:( ??? ;) :x:
..Τοπογράφος που δεν πίνει, μην το εμπιστεύεσαι..

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Re: Site fixing
« Reply #13 on: 25 Ιαν 2005, 15:45 »
Θέλω να ευχαριστήσω τα Σπασμένα Θεοδόλιχα για την εμπιστοσύνη και τη στήριξη που παρέχουν στο πρόσωπό μου!! Θα προσπαθήσω να φανώ αντάξιος των προσδοκιών, και θα κάνω παζάρι για να κατεβάσετε την αμοιβή: φαρμακείο είστε..

Είδες Chrizzz; Δεν έχω να φοβηθώ κανέναν καταδότη.. ¶κου "τα γεγονότα θα μιλήσουν μόνα τους"...

Αντε! Διάβασμα τώρα.. Γεωλογία αύριο και Γεωδαισία μεθαύριο...Αλί! Αλί! και Τρισαλί!!!

Apollondaman

  • Posts: 38
  • Gender: Male
Re: Site fixing
« Reply #14 on: 25 Ιαν 2005, 18:26 »
offtopic or?
Dont mess with the man

 

Copyright © topografoi.com