topografoi.com



Author Topic: Φωτοερμηνεία Τηλεπισκόπηση Εαρινό 2019 - Άσκηση 1  (Read 10490 times)

chiossif

  • Posts: 334
Κυρίες, Δεσποσύνες και Κύριοι,

καλησπέρα σας :-)

Σήμερα 13/2 ολοκληρώθηκε η 1η Άσκηση του τρέχοντος εξαμήνου στην ΦΤ. Έτσι, για να βοηθήσουμε την διαδικασία επίλυσης αποριών, ανοίγουμε αυτό το θέμα στο οποίο μπορείτε να υποβάλετε τις ερωτήσεις σας και να διαβάζετε τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις των άλλων.

Μην ξεχνάτε ΠΡΙΝ ρωτήσετε να διαβάζετε κατά σειρά: τις οδηγίες για το μάθημα και τις ασκήσεις του, τις σημειώσεις σας και ότι έχει ήδη ερωτηθεί εδώ ή αναρτηθεί εδώ.

Καλή και γόνιμη μελέτη :-)

Λέφτερα,
Ch Iossif

Norlan28

  • Posts: 3
Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω οσο αφορα τους χαρτες χρησης γης CLC του 2012 και 2018 θα θελατε να κατεβασουμε ολα τα αρχεια που υπαρχουν στις αντιστοιχες σελιδες δηλαδη και τα SQLite Database και τα ESRI Database και τα 250 μ και τα 100μ? Επισης τι μεγεθος θα θελαμε να ειναι η περιοχη που θα διαλεξουμε αναλογικα με τις δυο φωτογραφιες του Landsat 8 που θα κατεβασουμε?
Ευχαριστω.

andronis

  • Posts: 20
Θα πρέπει να κατεβάσετε το Corine για την Ελλάδα από το link που έχει η εκφώνηση σε pithos.okeanos.grnet.gr κλπ. Μέγεθος συμπιεσμένου αρχείου (zip) περίπου 11 Mb.
Σχετικά με τις δορυφορικές απεικονίσεις Landsat 8 θα κατεβάσετε ολόκληρη την εικόνα και θα επιλέξουμε την περιοχή που θα ¨"κόψουμε" στην επόμενη άσκηση. Θα έχει μέγεθος 2000 x 2000 pixels περίπου, αν θυμάμαι καλά.

chiossif

  • Posts: 334
Κυρίες δεσποσύνες και Κύριοι,

καλημέρα σας :-)

Σήμερα το https://glovis.usgs.gov/ είναι πάλι διαθέσιμο. Η διαδικασία επιλογής και μεταφόρτωσης εικόνας είναι κι εδώ πανεύκολη:

* ανοίγουμε τον διαδικτυακό περιηγητή και πλοηγούμαστε στην σελίδα https://glovis.usgs.gov/
* συνιστάται να μην επιλέξουμε πλήρη οθόνη αλλά κανονική περιήγηση ώστε να έχουμε διαθέσιμες όλες τις επιλογές στην οθόνη μας
* πατάμε στο Login πάνω δεξιά και φτιάχνουμε νέο λογαριασμό ή αν ήδη έχουμε, συνδεόμαστε με τον λογαριασμό μας
* αριστερά κλείνουμε όλους τους ανοιχτούς «διακόπτες» κι επιλέγουμε ανοιχτό μόνο τον Landsat 8 OLI/TIRS C1 Level-1
* αριστερά ρυθμίζουμε τις ημερομηνίες 1/1/2018 - 12/31/2018
* αριστερά ρυθμίζουμε την νεφοκάλυψη από 0 έως 15 %
* εστιάζουμε στο κεντρικό παράθυρο στην περιοχή μας με μετακίνηση μεγέθυνση και σμίκρυνση χρησιμοποιώντας το ποντίκι μας και τα εργαλεία + - στο άνω δεξί άκρο
* το σύστημα αναγνωρίζει αμέσως και εμφανίζει την πιο πρόσφατη εικόνα  (αν στην περιοχή μας βγάζει λίγες εικόνες πχ. 2-3, τότε αυξάνουμε την νεφοκάλυψη σε 25% ή αλλάζουμε περιοχή)
* επιλέγουμε κλίμακα ημέρας στο μενού χρονοσειρών Time Scale (κάτω τμήμα του παραθύρου του χάρτη), από τα βελάκια στο Timeline View <- -> επιλέγουμε εικόνα και με κλικ στην χρονοσήμανσή της μας την εμφανίζει στον χάρτη ώστε να την δούμε
* δεξιότερα μπορούμε να επιλέξουμε εμφάνιση των πληροφοριών της Metadata σε νέο παράθυρο
* ενώ αν θέλουμε πατάμε για μεταφόρτωση Download και στο νέο παράθυρο που ανοίγει επιλέγουμε Level-1 GeoTIFF Data Product ( το μεγαλύτερο μέγεθος :-) )
* επαναλαμβάνουμε την επιλογή εικόνας για άλλη μία εικόνα ώστε να τη κατεβάζουμε και αυτή

και η συνέχεια της άσκησης είναι ίδια όπως παρουσιάστηκε στην διάλεξη.

Καλές δορυφορικές μεταφορτώσεις :-)

Λέφτερα,
Ch Iossif


chiossif

  • Posts: 334
Γεια και χαρά :-)

Ερώτηαη :

"""Θα ήθελα να σας κάνω δύο ερώτηση για την πρώτη άσκηση του μαθήματος φωτοερμηνείας. Στο δεύτερο ερώτημα ζητείται να περιγραφεί η χωρική ανάλυση του openlayers. Αρχικά, από τις επιλογές του δεν ανοίγει το google satellite ούτε το google maps κλπ, πέρα από το openstreetmap και το bing, διότι λέει ότι υπάρχει θέμα στο Javascript. Έχω κάνει κάτι λάθος εγώ κατά την εγκατάσταση του QGis;"""

Απάντηση :

Νομίζω ότι ΔΕΝ μπορώ να το απαντήσω αυτό διότι στο σύστημά μου (και δεν είναι ένα αλλά όλα γκνου/λίνουξ ;-) ) δεν έχω αυτό το πρόβλημα. Οπότε το αφήνω εδώ να το απαντήσει όποιος το λύσει.

Ερώτηση :

"""Και δεύτερη ερώτηση, όταν λέτε να βρούμε την χωρική τους ανάλυση, σε αυτά θα πρέπει να βρούμε τη μεγαλύτερη κλίμακα που μας επιτρέπετε και μετά με βάση τη διακριτική ικανότητα του ματιού να υπολογίσουμε τη χωρική ανάλυση του pixel;"""

Απάντηση :

Όπως είδαμε στο μάθημα όταν κάνεις μεγάλη μεγέθυνση βλέπεις τα πίξελ ως τετράγωνα, σαν σκακιέρα. Αυτό σημαίνει ότι είναι πια ορατό το μέγεθος τους. Επίσης στο μάθημα είδαμε εικόνες διαφορετικής ανάλυσης και ενώ στην μία βλέπαμε τα τετράγωνα αυτά στην άλλη είχαμε εικόνα άρα η διάσταση του πίξελ της δεύτερης είναι μικρότερη. Τώρα το ερώτημα είναι πόσο μικρότερη. Εδώ έχουμε υπόψη μας ότι ο Λάντσατ Όλι είναι 30μ στα 1-7 και 15μ στο 8 [ https://landsat.gsfc.nasa.gov/operational-land-imager-oli/ ] άρα έχουμε μια πρώτη εκτίμηση. Ένα τρικ το οποίο μπορούμε να κάνουμε επίσης είναι οι απλοί υπολογισμοί απόστασης τους οποίους δείξαμε μεταξύ δύο σημείων στην μία εικόνα και στην άλλη. Το QGIS δίνει κάτω τις συντεταγμένες οπότε έχουμε την απόσταση σε μέτρα. Αρκεί να μετρήσουμε το πλήθος των πίξελ και να κάνουμε μια διαίρεση :-)
( εντάξει δεν θα πάρουμε μακρυνά σημεία διότι το μέγεθος του πίξελ είναι ίδιο παντού καμιά εικοσαριά αρκεί )

Θα ήθελα να παρακαλέσω τις ερωτήσεις σας εδώ ώστε να τις βλέπουμε και να τις απαντάμε όλοι :-)

Λέφτερα,
Ch Iossif

andronis

  • Posts: 20
Και κάποιες επιπλέον ερωτήσεις που έγιναν :

Ερώτηση :
Όταν προσπαθώ να αποθηκεύσω τις 2 εικόνες μου από την εφαρμογή μου ζητάει σύνδεση ή εγγραφή αλλιώς δεν μου το επιτρέπει. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν πρέπει να εγγραφώ ή εάν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος χωρίς να είναι απαραίτητη η εγγραφή.

Απάντηση :
Όπως είπαμε και στο μάθημα, είναι απαραίτητη η εγγραφή (είναι δωρεάν και τα δεδομένα προσφέρονται ελεύθερα) .


Ερώτηση :
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν στα κανάλια των εικόνων συμπεριλαμβάνεται και αυτό που έχει κατάληξη BQA.

Απάντηση :
Οχι με την έννοια των καναλιών όπως τα εξηγήσαμε. Τα κανάλια είναι όπως δείξαμε και στην άσκηση αυτά που περιγράφονται πχ  εδώ
Η BQA πληροφορία στις δορυφορικές απεικονίσεις Landsat 8 είναι ένα "τεχνητό" αρχείο που έχει δημιουργηθεί και περιέχει τιμές οι οποίες αντιπροσωπεύουν συνδυασμούς δυαδικών ψηφίων και είναι ενδεικτικές για τις συνθήκες που επικρατούσαν κατά την ώρα λήψης της δορυφορικής απεικόνισης στην επιφάνεια του εδάφους, στην ατμόσφαιρα και στους αισθητήρες του δέκτη (πχτου OLI) του δορυφόρου Landsat 8. Βοηθά στα στατιστικά συμπεράσματα που μπορούν να βγουν για τη χρησιμότητα (ποιότητα) κάθε pixel της απεικόνισης, άρα μπορεί (η BQA πληροφορία) να βελτιώσει κάθε επιστημονική έρευνα που σχετίζεται με τα παραπάνω.

Ερώτηση :
Έχω μπει στο Earth Explorer και ενώ έχω φτιάξει το τετραπλευρο στη περιοχή που θέλω. Τα αποτελέσματα που μου βγάζει δεν είναι ακριβώς στη περιοχή που θέλω (επισυνάπτω φωτογραφία). Το θέμα ότι βγάζει μεγάλη περιοχή δίπλα από τη δικιά μου ενώ έχω δοκιμάσει διαφορα τετράπλευρα και δε καταλαβαίνω γιατί.

Απάντηση :
Η δορυφορική απεικόνιση Landsat 8 που σου βγάζει (στη φωτογραφία που μου στέλνεις) περιέχει το πολύγωνό σου αλλά και μεγαλύτερη περιοχή. Στην επόμενη άσκηση θα "κόψουμε" την δορυφορική απεικόνιση που κατέβασες σε μικρότερο τμήμα (που θα είναι η περιοχή ενδιαφέροντός σου) αλλά θα έχει περίπου 2000 x 2000 pixels (θα γράφει ακριβώς η εκφώνηση της επόμενης άσκησης). Φρόντισε η απεικόνιση που θα επιλέξεις για να κατεβάσεις να πληρεί τα κριτήρια της εκφώνησης και των γενικών οδηγιών του μαθήματος.
« Last Edit: 16 Φεβ 2019, 12:22 by andronis »

xarafla

  • Posts: 4
Καλησπέρα.
Κατέβασα το QGIS και όταν πάω να το ανοίξω αφού έχω κάνει install μου ανοίγει ένα παράθυρο το οποίο μου λέει να το κάνω uninstall. Το έκανα και μου εμφανίζει πάλι το ίδιο και δεν με αφήνει να το ανοίξω . Μήπως γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω;
Ευχαριστώ.
« Last Edit: 16 Φεβ 2019, 19:01 by xarafla »

andronis

  • Posts: 20
Αφού το έκανες κανονικά install, έχει δημιουργηθεί ένα directory (φάκελος) στο desktop (επιφάνεια εργασίας) με όνομα QGIS 2.18. xx  (όπου τα xx είναι ένας αριθμός ανάλογα την έκδοση που εγκατέστησες πχ QGIS 2.18.15).
Ανοίγεις το directory και διπλοπατάς το shortcut QGIS Desktop 2.18.xx


Καλησπέρα.
Κατέβασα το QGIS και όταν πάω να το ανοίξω αφού έχω κάνει install μου ανοίγει ένα παράθυρο το οποίο μου λέει να το κάνω uninstall. Το έκανα και μου εμφανίζει πάλι το ίδιο και δεν με αφήνει να το ανοίξω . Μήπως γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω;
Ευχαριστώ.

xarafla

  • Posts: 4
Ευχαριστώ πολύ!


Αφού το έκανες κανονικά install, έχει δημιουργηθεί ένα directory (φάκελος) στο desktop (επιφάνεια εργασίας) με όνομα QGIS 2.18. xx  (όπου τα xx είναι ένας αριθμός ανάλογα την έκδοση που εγκατέστησες πχ QGIS 2.18.15).
Ανοίγεις το directory και διπλοπατάς το shortcut QGIS Desktop 2.18.xx


Καλησπέρα.
Κατέβασα το QGIS και όταν πάω να το ανοίξω αφού έχω κάνει install μου ανοίγει ένα παράθυρο το οποίο μου λέει να το κάνω uninstall. Το έκανα και μου εμφανίζει πάλι το ίδιο και δεν με αφήνει να το ανοίξω . Μήπως γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω;
Ευχαριστώ.

chiossif

  • Posts: 334
Ευχαριστώ πολύ!


Αφού το έκανες κανονικά install, έχει δημιουργηθεί ένα directory (φάκελος) στο desktop (επιφάνεια εργασίας) με όνομα QGIS 2.18. xx  (όπου τα xx είναι ένας αριθμός ανάλογα την έκδοση που εγκατέστησες πχ QGIS 2.18.15).
Ανοίγεις το directory και διπλοπατάς το shortcut QGIS Desktop 2.18.xx


Καλησπέρα.
Κατέβασα το QGIS και όταν πάω να το ανοίξω αφού έχω κάνει install μου ανοίγει ένα παράθυρο το οποίο μου λέει να το κάνω uninstall. Το έκανα και μου εμφανίζει πάλι το ίδιο και δεν με αφήνει να το ανοίξω . Μήπως γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω;
Ευχαριστώ.


Παρακαλώ :-)
« Last Edit: 31 Μαρ 2019, 17:02 by chiossif »

 

Copyright © topografoi.com