topografoi.com



Author Topic: Πως να τρεχω MS windows μέσα από Linux  (Read 7276 times)

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Χαιρετώ,
έχω την συγκεκριμένη απορεία εδώ και καιρό αλλά τα tutorial που βρήκα δεν με βοηθησαν ιδιαιτερα, οπότε ζητάς απο κάποιον γνώστη εδώ μέσα να μου υποδείξει ένα αξιόπιστο ώστε να το μεταφράσουμε, να το σηκώσουμε στο wiki κλπ

 ;D
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Πως να τρεχω MS windows μέσα από Linux
« Reply #1 on: 13 Ιουν 2008, 19:00 »
Γιατί να θέλεις κατι τετοιο; Δε σε καλυπτει το λειτουργικό σου; Δε σου τρεχουν καλα οι ιοι των windows σε Linux και σου έλειψαν οι συχνες επανεγκαταστασεις και τα κρασαρισματα; :P Τεσπα, μπορεις απλα να στησεις μια virtual machine (vmware) και να εγκατστησεις μεσα σε αυτην τα windows. Ετσι τα windows θα σου τρεχουν μεσα στη διανομή σου σε ένα παραθυρο. Βέβαια, αν αναφερεσαι σε εκεινη τη λειτουργία οπου στην ιδια οθόνη εχεις ταυτοχρονα και Linux και windows τότε διαβασε αυτό το post απο το adslgr που μου ειχε προτεινει ο liberostelios παλιοτερα. Δουλεψε στον παλιο μου καλουτσικα. Τωρα θα δοκιμασω και στο 4πύρηνο θηρίο που απέκτησα. Ας μου λυσει ομως καποιος που εχει/θα ασχοληθει, μιαν απορία. Μέσω virtual machine μπορω να δω τις θύρες usb και γενικα περιφερειακα μηχανηματα του pc? θαρρω πως δεν τα ειχα καταφερει την αλλη φορα ???
« Last Edit: 13 Ιουν 2008, 19:26 by Κωστής »

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Πως να τρεχω MS windows μέσα από Linux
« Reply #2 on: 13 Ιουν 2008, 20:27 »
χμμμμ.... windows σε linux εεε?  ::)
δυστυχώς όλοι το χρειαζόμαστε ακόμα καθώς καποια (γμ)προγράμματα δε λένε να βγάλουνε εκδόσεις και για μας με τους ανοιχτούς ορίζοντες :)

Όσον αφορά τα usb και τα περιφερειακά το vmware τα διαχειρίζεται κανονικότατα. Μάλιστα παίρνει πρωτοβουλίες και αν βάλεις π.χ. usb το βλέπει πρώτα αυτό και όταν με το καλό το κάνεις eject από τα windows τότε το βλέπει το linux.

Εχω έτοιμα machinια με w2k και xp αν θέλετε να γλιτώσετε τον κόπο να τα φτιάξετε... και γω δηλ. από άλλον τα βούτηξα :D   Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται εγκατάσταση μόνο του vmplayer.

Σ' εμένα μόνο η παράλληλη δεν παίζει αλλά φταίει αυτός ο παλιο Αγγ... (ονόματα δε λέμε) που δεν την είχε εγκαταστήσει όταν έφτιαξε τα machines. Κατά τα άλλα πάντως τα έχω βάλει σε 4 pc ως τώρα και παίζουν κανονικά...
« Last Edit: 13 Ιουν 2008, 20:28 by pol »

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Πως να τρεχω MS windows μέσα από Linux
« Reply #3 on: 13 Ιουν 2008, 20:30 »
Το σημαντικό είναι να μην καρφώνεις τον κόσμο.... τώρα όσο για το vmware έχω την αμυδρή εντύπωση ότι θέλει πολύ ram για να παίξει καλά... σ

pol

  • Posts: 84
  • Gender: Male
Απ: Πως να τρεχω MS windows μέσα από Linux
« Reply #4 on: 13 Ιουν 2008, 20:59 »
Γενικά τα emulators χρειάζονται και επεξεργαστική ισχύ και μνήμη. Το συγκεκριμένο κάνει πολύ καλή διαχείριση στους πόρους αλλά πάλι ειδικά στα laptop (λόγω των αργών δίσκων) ίσως σας ξενερώσει  :-\

Argyros

  • Posts: 174
  • Gender: Male
Απ: Πως να τρεχω MS windows μέσα από Linux
« Reply #5 on: 14 Ιουν 2008, 02:25 »
οκ τι γλίτωσα δεν έχω laptop!!!!  ;D

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: Πως να τρεχω MS windows μέσα από Linux
« Reply #6 on: 14 Ιουν 2008, 14:01 »
Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι τόσο η μνήμη αλλά η επεξεργαστική ισχύς... Με έναν σύγχρονο Core 2 Duo ή, ακόμα καλύτερα, Core 2 Quad (τ' ακούς Κωστής; ::)) -ή τους αντίστοιχους AMD- θα πετάει η εγκατάσταση (αν δεν τη βαρύνεις με διάφορα άχρηστα πράγματα και αν ξεφορτωθείς και ένα κάρο περιττά services). Το καλύτερο είναι VMWare, το οποίό όμως είναι closed source, ενώ υπάρχουν και ανοικτές λύσεις όπως το Xen ή το QEmu...

Επίσης, υπάρχει η "ματσακονιά" όπου μπορείς να μοιράζεσαι στο ίδιο desktop linux με windows, δηλαδή να έχεις κάτω την μπάρα του Linux και επάνω των windows και να ανοίγουν οι εφαρμογές και των δυό στο desktop μια χαρά! ;)

 

Copyright © topografoi.com