topografoi.com



Συνδεδεμένες εκδηλώσεις

  • Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS: 23 Νοε 2007

Author Topic: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS  (Read 17974 times)

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« on: 23 Οκτ 2007, 22:15 »
Η Ελληνική Εταιρεία Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών HellasGI θα διοργανώσει στις 23 Νοεμβρίου 2007 στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο (Ελ. Βενιζέλου 70, Καλλιθέα) Ημερίδα με τίτλο «Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών Ελεύθερου και Ανοικτού κώδικα (OPEN SOURCE GIS)».
Η συμμετοχή στην ημερίδα είναι ελεύθερη

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #1 on: 16 Νοε 2007, 15:18 »
Το πρόγραμμα της ημερίδας

09.30-10.00   ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΣΥΝΕΔΡΩΝ   

10.00-10.30   ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ   
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
Ανδρέας Τσάτσαρης, Πρόεδρος ΔΣ HellasGI
Πρόεδρος Τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου Πανεπιστημίου
Πουλίκος Πραστάκος: Σκοπός της Ημερίδας

10.30-11.15    ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ   
Προεδρείο: Ανδρέας Τσάτσαρης

"Open Source GIS στο JRC"
Δημήτρης Σταθάκης

11.15-12.00    ΣΥΝΕΔΡΙΑ 1 «Open Source Λογισμικό»   
Προεδρείο: Ανδρέας Τσάτσαρης

Τεχνολογία Λογισμικού Open source
Γιώργος Χάλαρης
“Ελεύθερο και Ανοικτού Κώδικα Λογισμικό: Πρωτοβουλίες, Εξελίξεις και Νομικά Θέματα”
Δημήτρης Κοτζίνος

12.00-13.00    ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ   

13.00-14.00    ΣΥΝΕΔΡΙΑ 2 «Εμπειρία από τη χρήση Open Source GIS: (1) Εκπαίδευση»
Προεδρείο: Έφη Δημοπούλου

"Συμπεράσματα από την πενταετή χρήση του λογισμικού ILWIS (RS and GIS) στο τμήμα Γεωλογίας του ΕΚΠ"
Κώστας Νικολακόπουλος, Δημήτρης Βαϊόπουλος, Γιώργος Σκιάνης
"Open Source GIS στην εκπαίδευση: η περίπτωση του Τμήματος Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας του ΤΕΙ Σερρών"
Κων/νος. Παπαθεοδώρου, Λευτέρης Παναγιωτόπουλος, Γιώργος Καρυώτης, Δημήτρης. Κοτζίνος
"Η αξιοποίηση των λογισμικών GRASS και QGIS για τη διδασκαλία του μαθήματος Συστήματα Γεωγραφικών Πληροφοριών στο Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης, ΑΠΘ"
Κίμων Παπαδημητρίου, Ιωάννης Παρασχάκης

14.00-15.00   ΣΥΝΕΔΡΙΑ 3 «Εμπειρία από τη χρήση Open Source GIS: (2) Εφαρμογές»
Προεδρείο: Έφη Δημοπούλου

“Η χρήση λογισμικού ανοιχτού κώδικα (Map Server) ως βάση για τη δημιουργία δυσδιάστατων και τρισδιάστατων WebGIS”
Στέλιος Μπολλάνος
AVL εφαρμογή βασισμένη σε open source GIS
Γιώργος Κογχυλάκης, Πουλίκος Πραστάκος
Σχεδιασμός και ανάπτυξη του Διαδικτυακού ΣΓΠ του Πανεπιστημίου Αιγαίου
Μιχαήλ Βαΐτης, Δημήτριος Σίμος

15.00-15.30    ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ   

15.30-16.30   ΣΥΝΕΔΡΙΑ 4
Στους χρήστες αρέσουν τα open source GIS αλλά χρησιμοποιούν εμπορικό λογισμικό. Γιατί; Μια Ανοικτή Συζήτηση για το μέλλον της χρήσης open source λογισμικού για εφαρμογές GIS στην Ελλάδα
Προεδρείο: Πουλίκος Πραστάκος

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της χρήσης open source GIS: κριτήρια επιλογής
Δημήτρης Σαρδελιάνος

Στρογγυλό Τραπέζι:
Πουλίκος Πραστάκος – Γιώργος Χάλαρης - Δημήτρης Σαρδελιάνος

16.30   ΛΗΞΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ   

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #2 on: 19 Νοε 2007, 10:40 »
Τι λέτε;
Θα πάμε;

Αν δεν πάμε τι λέφτεροι θα είμαστε;

Θα προσπαθήσω να είμαι εκεί...

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #3 on: 19 Νοε 2007, 14:01 »
παιδια αμα ειναι να κανονιστει κατι ψηνομαι και γω. ψηλοβαριεμαι να τρεχω μονος μου.

πηγαινουμε παρακολουθουμε και μετα κανονιζουμε κανα φαγητο/μπυρα?

τι λετε ?  ;D
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #4 on: 19 Νοε 2007, 19:28 »
Εννοείται θα πάμε :D  Μαζικά, με προσυγκέντρωση και τα ρέστα :P

Μιας και ψάχνομαι για το πως πάνε στο Χαροκόπειο με ΜΜΜ, βρήκα εδώ κι εδώ κάποιες οδηγίες.

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #5 on: 19 Νοε 2007, 20:44 »
συγκεντρωση στα προπυλαια για να παρουμε την κοκκινη γραμμη συναδελφοι  ;D ;D ;D ;D

σοβαρα τωρα:
αν ειναι να παμε μαζι, εγω θα ρθω και θα ειμαι γυρω στις 9 στη Χαροκοπειο.


εδιτ: μιλησα με chiossif και ειπαμε να συναντηθουμε 09:20 στον σταθμο του Ταυρου, οποιος πιστος προσελθει
« Last Edit: 19 Νοε 2007, 21:10 by Sairin_Lote »
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #6 on: 19 Νοε 2007, 22:23 »
Όμορφα! 09.20 8α είμαι κι εγώ στο σταθμό :D

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #7 on: 20 Νοε 2007, 01:49 »
Τι έγινε, ρε παιδιά; MSN το καταντήσαμε το forum :P

Θα είμαι κι εγώ εκεί! ;)

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #8 on: 23 Νοε 2007, 18:40 »
Η Ημεριδα αγαπητοι συναδελφοι ήρθε στο τέλος της αν και πολυ φοβαμαι οτι με την βολτα και τα κεμπαπ μετατραπηκε και ολιγον τι σε νυχτεριδα.

Θα αρχισω με τι γενικες εντυπωσεις.

Αρχικα περιμενα να εχει λιγότερο κόσμο και να είναι λίγο καλύτερα οργανωμένη.
Δεν μπορω να παραβλέψω την παρουσια ακόμη και 3ετών φοιτητών απο τη σχολή μας κατι που ηταν για μενα μια θετικη εκπληξη (αρκει να αρχισουν να γραφουν και εδω...)

Γενικά η ημερίδα ήταν αρκετά κατατοπιστική σχετικά με το που βαδίζει το OS σε σχέση με το GIS στις μέρες μας, και ακουστηκαν αρκετες ενδιαφερουσες πρακτικές εφαρμογές.

παραθέτω κάποιους όρους απο τις σημειωσεις που κρατησα
-> Οδήγια Inspire της Ε.Ε, http://www.inspire-geoportal.eu/
-> OSGeo (Open Source GeoGeospatial Foundation) , www.osgeo.org
-> OGC (Open Geospatial Consortium) , http://www.opengeospatial.org/
-> JRC (Joint Research Centre - EU), http://ec.europa.eu/dgs/jrc/index.cfm
-> The annual Free and Open Source Software for Geospatial (FOSS4G), www.foss4g2007.org
-> Nομικα Θέματα, Αδειες Creative Commons, http://creativecommons.org/
-> Grass (open προγραμμα για GIS) , http://grass.itc.it/
-> Quantum GIS (Qgis, open προγραμμα για GIS), http://www.qgis.org/
-> τι είναι το buffering?
-> ορος mashups , αγνωστος προς στιγμη, θα τον ψαξω ομως.

επίσης η σελίδα του ελληνικού παραρτήματος για το OSGeo ειναι: http://wiki.osgeo.org/index.php/greek

επίσης απο τις μετέπειτα εργάσιες κραταω τους όρους

-> κεμπαπ σπεσιαλ
-> coca cola zero
-> Θανασης

αυτα ;D
« Last Edit: 23 Νοε 2007, 19:24 by Sairin_Lote »
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #9 on: 23 Νοε 2007, 21:53 »
Φίλοι,

γειά και χαρά και καλή χώνεψη σε όσους έφαγαν τους όρους στις μετέπειτα εργασίες.

Επί του συνεδρίου:

Συνολικά:

Πρώτο και κύριο θέμα η επιτυχία του κρινόμενη τόσο από τον κόσμο -μόνο εμείς είμασταν δέκα άτομα ενώ ΔΕΝ είχαμε παρουσίαση- όσο και κύρια από την φιλοσοφία του θέματός του "Ανοιχτό-Ελεύθερο λογισμικό ΓΣΠ". (εδώ θα πρέπει να λεχθούν-γραφούν πολύ περισσότερα αλλά θέλω να το κάνετε-ξεκινήσετε εσείς, τόσο οι απόντες αναγνώστες με ερωτήσεις όσο και οι παρόντες με απαντήσεις, όλοι όμως με θέσεις)

Δεύτερον η οργάνωση ήταν σχεδόν άριστη και μόνο παράπονο έχω στο μικρό ωφέλιμο εμβαδό-διαστάσεις της πραγματικής οθόνης προβολής -η οθόνη-ύφασμα ήταν μεγαλύτερη αλλά δεν αξιοποιήθηκε σε όλες της τις διαστάσεις-.

Το πρόγραμμα και η διάρθρωσή του επίσης ήταν άριστα καθώς και η φιλοξενία συνολικά και ιδιαίτερα στα διαλείματα. Μόνο παράπονο εδώ -ομολογώ ότι είμαι αρκετά παράξενος-η ιδιόρυθμα χωροθετημένη ανδρική τουαλέτα.

Επί των εισηγήσεων-παρουσιάσεων:

Χωρίς να θέλω να σταθώ στην αναφορά ότι εμπορικό λογισμικό χρησιμοποιήθηκε για ΌΛΕΣ (εκτός μιας ίσως η οποία ταλαιπωρήθηκε αρκετά) ο μέσος όρος ήταν πολύ καλός. Ιδιαίτερα η συνεδρία της εκπαίδευσης έδωσε απαντήσεις σε πολλά γεννημένα ή όχι ερωτήματα και σίγουρα έβαλε σε πολλούς από εμάς το μικρόβιο "θέλω να μάθω GRASS-QGIS-MapServer-...".

Τα σχόλια-συμπεράσματά σας "πόσο πίσω είμαστε" τα λαμβάνω ως ώθηση προς το μέλον και λέω προς όλους (συμπεριλαμβανομένου του γράφοντος και ως αναγνώστη) "ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν".

Τέλος θα'θελα να σταθώ στις ακόλουθες λέξεις κλειδιά-σημειώσεις-αποτελέσματα απλών αναζητήσεων σε μία από τις πρώτες παρουσιάσεις σχετικά με την ιστορία του GIS:

Roger F. Tomlinson
Mapping GIS Milestones
GIS Literature Database
NCGIA CORE CURRICULUM

Απ' ότι βλέπω τώρα αρχίζει το διάβασμα...

(και το γράψιμο κώδικα διότι η τελευταία ιστοσελίδα έχει ΠΟΛΥ υλικό για εξάσκηση)
(έχω και άλλα πολλά αλλά τ'αφήνω για μια άλλη φορά τώρα βρήκα δουλειά... )

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #10 on: 24 Νοε 2007, 11:32 »
Δεν ξέρω αν θα το διαβάσει κάποιος που δεν ήρθε στην εκδήλωση (:P) αλλά θα ήθελα κι εγώ να τονίσω με τη σειρά μου ότι ήταν μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εκδήλωση όπου πολλές χρήσιμες (και άχρηστες, σε λίγες περιπτώσεις) πληροφορίες ακούστηκαν και, όπως έυστοχα διαπιστώθηκε, αποτέλεσαν έναυσμα για να ασχοληθούμε περισσότερο με πακέτα όπως το grass, το qgis κλπ. και, γενικώς, να την ψάξουμε λίγο στον τομέα των Open Source GIS (τα οποία, σημειωτέον, μοιάζουν να έχουν μια πολύ ηχηρή παρουσία στον κόσμο του Open Source).

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν κάποιες αναφορές ως προς την εφαρμογή των OS GIS στην εκπαιδευτική διαδικασία, με το εντυπωσιακό, για μένα, παράδειγμα του τμήματος Τοπογράφων του ΑΠΘ (τι ωραία που θα ήταν να το κάναμε κι εμείς αυτό ::)), και κάποιες συνολικά ζητήματα για πακέτα, πληροφορίες και άλλα στοιχεία για τα OS GIS... Προσωπικά, σημείωσα αρκετές εφαρμογές που δεν είχαν πέσει στην αντίληψή μου και, κυρίως, μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η παραπομπή στο πρόγραμμα MultiSpec αλλά και το ILWIS, το οποίο μόλις πριν 4-5 μήνες έγινε ανοικτού κώδικα.

Κλείνοντας, πάντως, θα ήθελα να εκφράσω και την δυσαρέσκια μου ως προς κάποιες συμπεριφορές που θα τις χαρακτήριζα "κλασικές ελληνικές" με την έννοια ότι δεν έλλειπαν και κάποιες παρουσίες (ευτυχώς όχι από εμάς τους Τοπογράφους) οι οποίες έδειχναν να είχαν ως κυριότερο σκοπό την αυτοπροβολή και την ανάδειξη τους και, θα έλεγα ότι, ίσως να ενοχλήθηκαν και από τη δημοτικότητα της εκδήλωσης! Εκτός αυτού, πάντως, νομίζω ότι υπήρχαν κυρίως θετικά από τη χθεσινή εκδήλωση, σημειώνοντας κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις, τον αρκετό κόσμο που έδωσε το παρόν και έδειξε ενδιαφέρον, αλλά και το κύριο στοιχείο που προέκυψε από την εκδήλωση και θα μπορούσε να περιγραφεί ως "κάτι γίνεται εκεί έξω" (και είναι για καλό).

Υ.Γ.: Να μην ξεχάσω να επικροτήσω κι εγώ την έντονη παρουσία των Τοπογράφων στην εκδήλωση... Φαίνεται ότι "κάτι γίνεται και σε εμάς"... ;)

vagvaf

  • Administrator
  • Posts: 204
  • Gender: Male
  • Not all those who wander are lost.
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #11 on: 24 Νοε 2007, 13:18 »
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν κάποιες αναφορές ως προς την εφαρμογή των OS GIS στην εκπαιδευτική διαδικασία, με το εντυπωσιακό, για μένα, παράδειγμα του τμήματος Τοπογράφων του ΑΠΘ (τι ωραία που θα ήταν να το κάναμε κι εμείς αυτό ::))

οχι οτι εχει μεγαλη σημασια, αλλα αυτη η εφαρμογη δεν εγινε στο τμημα Τοπογραφων του ΑΠΘ, αλλα στο τμημα Γεωγραφιας του ΑΠΘ που ειναι στην Βεροια. Κατα τα αλλα θα συμφωνησω οτι ηταν ΠΟΛΥ ενδιαφερουσα εφαρμογη και μακαρι να γινοταν κατι αντιστοιχο και σε μας.
I ♥ Python's Standard Library
Ⓐ▼▲ Ⓐ▼▲

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #12 on: 25 Νοε 2007, 21:32 »
Και μιας και το προηγούμενό μου post είναι γεμάτο ανακρίβειες (:P) να διορθώσω επίσης ότι, μετά από ψάξιμο που έκανα (μου το είπε και ο Κωστής, βέβαια  ::)) το λογισμικό MultiSpec, που ανέφερα, δεν είναι open source αλλά απλά freeware. Το ίδιο ισχύει και για το LandSerf που αναφέρθηκε στην ίδια παρουσιάση. Επομένως, θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε λίγο "αποτυχημένη" τη συγκεκριμένη παρουσίαση δεδομένου ότι φαίνεται ότι εστίασε στο "τσάμπα" και όχι στο ανοικτό και ελεύθερο λογισμικό...

Παραθέτω, επίσης, link για την ιστοσελίδα που δημιουργήθηκε κατά τη διάρκεια του μαθήματος των GIS στο τμήμα Γεωγραφίας (όπως σωστά είπε ο Sairin_Lote) και έχει χρήσιμες πληροφορίες για να ξεκινήσει κανείς με το Grass. Όπως ανέφερε και ο κ. Παπαδημητρίου (αν δεν κάνω λάθος) κάποια στιγμή θα υπάρξει και μια πλήρως εξελληνισμένη έκδοση του οδηγού χρήσης του Grass και λογικά θα την αναμένουμε μέσα από αυτή τη σελίδα:

http://users.auth.gr/~paki/GIS/contents.html

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #13 on: 26 Νοε 2007, 03:22 »
Λιγο αργοπορημένα να θίξω κι εγώ δυο ζητήματα σχετικά με την ημερίδα. Τους συνδέσμους που μου κίνησαν το ενδιαφέρον (πλέον εκείνων που ήδη αναφέρθησαν) ήδη έχω τοποθετήσει στα Bookmarks κάτω από τα Tags Inspire (η ντιρεκτίβα για τη δημιουργία υποδομής χωρικών πληροφοριών)και foss4gis(ό,τι λέει το ονομα ;p). Το σημαντικό ήταν πως ακούσαμε εμπειρίες από την πρακτική αξιοποίηση εφαρμογών ανοικτού κωδικα, τόσο αυτόνομα (κυρίως για εκπαιδευτικούς σκοπούς) όσο και σε συνδυασμό με εμπορικές εφαρμογές για την ανάπτυξη εφαρμογών (π.χ. AVL, ΣΓΠ). Έτσι αναδεικνύεται η δυνατότητα του Ανοικτού Λογισμικού να τροποποιηθεί  και να επεκταθεί ώστε να εξυπηρετήσει λειτουργίες που να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του χρήστη. Ένα πλεονέκτημα, μια ευελιξία που δεν διαθέτουν οι εφαρμογές κλειστού κώδικα, που για να ανανεωθούν και να ενσωματώσουν καποια νέα λειτουργία θα πρέπει να περιμένω την επόμενη Version. Αυτά όμως δεν είναι τίποτα, μπρος στην δυναμική και τις προοπτικές που δημιουργούνται από την αξιοποίηση του opensource στα πανεπιστήμια. Για αυτο με χαρά χαιρετίζω την απόφαση παιδιών από μικρότερα έτη (που ήταν παρόντες στην ημερίδα, ελπίζω το παράδειγμά τους να μιμηθούν και άλλοι) να επιλύουν ασκήσεις της Σχολής με ανοιχτο λογισμικό. Για εκείνους τίποτε δε θα είναι πια ένα black box  :D

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: Ημερίδα για OPEN SOURCE GIS
« Reply #14 on: 29 Νοε 2007, 13:01 »
(κάποια από) τα πρακτικά της ημερίδας είναι πλέον διαθέσιμα από την hellasGi.

Συγκράτησε κανένας το Link από το ΓΣΠ του Πανεπιστημίου Αιγαίου;

 

Copyright © topografoi.com