topografoi.com



Author Topic: Τέρμα το ΑΣΥΛΟ...;;  (Read 4981 times)

dionysos

  • Administrator
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία...
Τέρμα το ΑΣΥΛΟ...;;
« on: 15 Νοε 2005, 06:35 »
  Σήμερα έγινε πραγματικότητα αυτό που κάποιοι φώναζαν εδώ και καιρό..
 Το απόγευμα και ενώ τα κτίρια της ΑΣΣΟΕ ήταν κλειδωμένα, για να μην επαναληφθούν τα γεγονότα που συνέβησαν πριν απο 5 χρονια, μια ομάδα αναρχικών έσπασε τα λουκέτα και εισέβαλε στον προαύλιο χώρο του Πανεπιστημίου. Τότε με εντολή του "ΠΡΥΤΑΝΗ"¨Βενιέρη, μπήκαν και εκδίωξαν δια της  βίας τους αναρχικούς 12 αστυνομικοί...
 Το ερώτημά μου είναι...Έκαναν καλά που εισέβαλε μέσα στο Πανεπιστήμιο η Αστυνομία και έσπασε το ΑΣΥΛΟ; Μπορεί ο κάθε πρύτανης να δώσει τέτοια εντολή;
 Απο την άλλη σκέφτομαι...μήπως η Αστυνομία έκανε καλά για να αποτραπούν κι άλλοι ΒΑΝΔΑΛΙΣΜΟΙ...;; Απο την άλλη όμως, δεν θα μπορούσαν να φυλάγουν, απλά, το πανεπιστήμιο έτσι ώστε να αποτρέπουν τέτοια φαινόμενα..χωρίς να γίνεται η παραβίαση του ΑΣΥΛΟΥ;;!!! Μήπως όλα αυτά είναι τελικά στημένα έτσι ώστε να περνάνε  "οι απο πάνω" τα "θέλω τους" με το έτσι θέλω...!!!!!!
 Εύχομαι φέτος να μην σπιλωθεί η μνήμη των αγωνιστών του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ με βανδαλισμούς κάποιων ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ που το παίζουν δήθεν επαναστάτες...
 Εύχομαι φέτος, να μην ξανά-καπιλευτεί κανείς τον Αγώνα των Φοιτητών του Πολυτεχνείου...
..Τοπογράφος που δεν πίνει, μην το εμπιστεύεσαι..

sofaki

  • Posts: 33
  • Gender: Female
  • relax, take it easy...
Re: Τέρμα το ΑΣΥΛΟ...;;
« Reply #1 on: 21 Νοε 2005, 09:27 »
Διονύση πραγματικά αυτό το θέμα ήθελα να θίξω και στη Συνέλευση και να ρωτήσω τον εκπρόσωπο των ΕΑΑΚ. Δυστυχώς μετά σκέφτηκα οτι θα νομίζουν οτι τα βάζω μαζί τους και καθότι δε διακρίνονται για τη διαπραγμάτευση των απόψεων τους απόφάσισα να το θέσω μέσω του forum μας.
Μπορεί να διαφωνούμε με την άρση του ασύλου επειδή μας θυμίζει άλλες εποχές και χαλεπούς καιρούς και ξεκαθαρίζω τη θέση μου, διαφωνώντας κάθετα με την άρση του. Παρ'όλα αυτά προκαλώ τους υπευθύνους των παρατάξεων που είτε αρνούνται πεισματικά κάθε συζήτηση είτε λένε αρλούμπες (είναι ο πίο ευγενικός χαρακτηρισμός που βρίσκω, ειδικά αν θυμηθώ πως μιλησαν οι εκπρόσωποι μερικών από αυτές..)αλλά πιστεύω οτι είναι καιρός να βρεθεί μια ρεαλιστική λύση απέναντι στη μορφή ελευθυρίας που ορισμένοι προωθούν, σπάζοντας και καίγοντας και που εγώ απόκαλώ απλά ασυδοσία...
***Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνάς, θα το μετανιώσεις***

 

Copyright © topografoi.com