topografoi.com



Author Topic: ΑΝΩΤΕΡΗ ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ  (Read 12652 times)

Dimitris

  • Posts: 12
  • Gender: Male
    • Impossible Is Nothing
ΑΝΩΤΕΡΗ ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ
« on: 09 Σεπ 2008, 19:13 »
Θα ήθελα λίγη βοήθεια από όποιoν συνάδελφο, νέο ή παλιό,  διαβάζει Ανώτερη Γεωδαισία, για να μου πει μερικές λεπτομέρειες σχετικά με το μάθημα, καθώς είμαι παλιός, έχω καιρό να το δώσω και δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα σχετικα με ύλη και στυλ εξέτασης.

Ευχαριστώ! :P
« Last Edit: 09 Σεπ 2008, 19:14 by Dimitris »

Κωστής

  • Administrator
  • Posts: 577
  • Gender: Male
    • kp
Απ: ΑΝΩΤΕΡΗ ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ
« Reply #1 on: 09 Σεπ 2008, 19:53 »
Θα ήθελα λίγη βοήθεια από όποιoν συνάδελφο, νέο ή παλιό,  διαβάζει Ανώτερη Γεωδαισία, για να μου πει μερικές λεπτομέρειες σχετικά με το μάθημα, καθώς είμαι παλιός, έχω καιρό να το δώσω και δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα σχετικα με ύλη και στυλ εξέτασης.

Ευχαριστώ! :P

Να μην τύρβαζες περί άλλων σήμερα στο κυλικείο και να στρωνόσουν να διαβάσεις...

Dimitris

  • Posts: 12
  • Gender: Male
    • Impossible Is Nothing
Απ: ΑΝΩΤΕΡΗ ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ
« Reply #2 on: 09 Σεπ 2008, 19:57 »
Quote
Quote
Θα ήθελα λίγη βοήθεια από όποιoν συνάδελφο, νέο ή παλιό,  διαβάζει Ανώτερη Γεωδαισία, για να μου πει μερικές λεπτομέρειες σχετικά με το μάθημα, καθώς είμαι παλιός, έχω καιρό να το δώσω και δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα σχετικα με ύλη και στυλ εξέτασης.

Ευχαριστώ! 

Να μην τύρβαζες περί άλλων σήμερα στο κυλικείο και να στρωνόσουν να διαβάσεις...

Χαχαχαχαχα! Δεν περίμενα διαφορετική απάντηση ....

Πάντως ειληκρινά, I need help!

liberostelios

  • Administrator
  • Posts: 145
  • Gender: Male
Απ: ΑΝΩΤΕΡΗ ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ
« Reply #3 on: 09 Σεπ 2008, 20:23 »
Εγώ το έδωσα πέρυσι στη διπλή εξεταστική και το πέρασα με τη 2η. Είναι δύσκολο, όντως, γιατί η ύλη είναι μεγάλη και μπορούν να πέσουν αρκετά. Είναι 3 ή 4 θέματα θεωρίας, νομίζω, και 3-4 ασκήσεις (αν είναι 4, τότε διαλέγεις 3 να απαντήσεις, και πάλι "νομίζω"). Δεν τα θυμάμαι όλα ούτε μπορώ να είμαι απόλυτα ακριβής, αλλά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι ξέρεις πολύ καλά τις εξής έννοιες, θεωρητικά και με μπόλικες λεπτομέρειες:
  • Υψόμετρα (Γεωμετρικό, Ορθομετρικό κλπ.) και απόκλιση κατακορύφου
  • Δίκτυα κατακόρυφου-οριζοντίου ελέγχου
  • Συστήματα συντεταγμένων και προβολές (ΕΓΣΑ, HATT, ΕΜΠ 3°), μετατροπές και που χρησιμοποιείτε το καθένα, χαρακτηριστικά, ιδιότητες

Σε ασκήσεις, συνήθως πρέπει να ξέρεις:
  • Υπολογισμός απόστασης πάνω σε Ε.Ε.Κ., συνήθως δίνουν μια παράλληλο και έναν μεσημβρινό (εύκολο)
  • Υπολογισμός υψομέτρου από διάφορες μετρήσεις μεταξύ 3 σημείων. Θέλει προσοχή στα διάφορα είδη υψομέτρου που είπα και παραπάνω
  • Μετρήσεις και υπολογισμοί πάνω σε φύλλα χάρτου HATT

Είναι μόνο μερικά από τα πιο SOS που μου έρχονται στο νου. Υπάρχουν κι άλλα... Σίγουρα πρέπει να ρίξεις και μια ματιά στις μετατροπές μεταξύ συστημάτων (για περίπτωση άσκησης), σε ασκήσεις για υπολογισμούς πάνω σε αποστάσεις αναλόγως με το σύστημα αναφοράς κλπ. Επίσης, αρκετή προσοχή στο τι είναι Ε.Ε.Κ., Datum και Σύστημα αναφοράς... Το καλύτερο είναι να έχεις σημειώσεις με σχετικά παλιά θέματα και SOS ερωτήσεις. Αν έχεις, τότε διάβασε από εκεί και φρόντισε να θυμάσαι κάθε λεπτομέρεια. Δεν είναι εύκολο, πάντως...
« Last Edit: 09 Σεπ 2008, 20:25 by liberostelios »

Dimitris

  • Posts: 12
  • Gender: Male
    • Impossible Is Nothing
Απ: ΑΝΩΤΕΡΗ ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ
« Reply #4 on: 09 Σεπ 2008, 20:40 »
Ευχαριστώ πολύ Στέλιο! Με βοήθησες!!

Καλή επιτυχία σε όσους γράφουν!

Πάω κι εγώ να διαβάσω σιγά σιγά....

Κι αν κανείς έχει να προσθέσει κάτι... Ελέυθερα μη ντρέπεστε!!

zakious

  • Posts: 69
  • Gender: Male
  • u can't pick your war but u can choose your battle
Απ: ΑΝΩΤΕΡΗ ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ
« Reply #5 on: 09 Σεπ 2008, 21:11 »
συμπληρωματικά αναφέρω

>Γεωδαισιακό τρίγωνο (επίλυση)
>Ε.Μ.Π. χαρακτηριστικα και με τι παραμέτρουσ χρησιμοποιείται στο ελληνικό Datum
>Πως ορίζονται και πως υλοποιούνται τα γεωδαιτικά Datum
>Επιφάνειες αναφορας και πως ορίζονται
>Είδη υψομέτρων και οι σχέσεις που τα προσδιορίζουν (καλο ειναι να ξερεις και το σχημα με την αποκλιση της κατακορύφου)

προς το παρον αυτα :p οτι μου ερθει δοξα τω θεο διαδικτυο εχουμε και forum διαθετουμε ;)

stardust

  • Posts: 24
  • Gender: Male
Απ: ΑΝΩΤΕΡΗ ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ
« Reply #6 on: 10 Σεπ 2008, 08:25 »
Ως προς την θεωρία απαραίτητο ειναί να ξερεις τις αναγωγές που γίνονται στις γωνίες,αζιμούθια και αποστάσεις για την μεταφορά τους από την φυσική γήινη επιφάνεια στο Ε.Ε.Π. καθώς και τι τάξης μεγέθους διόρθωση δίνει η κάθε μια αναγωγή.

Και καλη επιτυχία.... ;)

τοπογραφίνα

  • Posts: 11
  • Gender: Female
Απ: ΑΝΩΤΕΡΗ ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ
« Reply #7 on: 10 Σεπ 2008, 12:45 »
Αναφορικά με το στύλ εξέτασης έχω να συμπληρώσω ότι στη χειμερινή εξεταστική είχε 3 θέματα θεωρίας και 3 ασκήσεις. Επίσης στο τέλος του εξαμήνου μας δόθηκε ένα τευχάκι με λυμμένες τις ασκήσεις του εξαμήνου. Νομίζω θα οφελούσε πολύ αν μπορούσες να το βρεις από κάπου (οι ασκήσεις που ζητήθηκαν στην εξέταση ήταν παρεμφερείς με αυτές που είχαν διδαχθεί και υπήρχαν στο τευχάκι αυτό).
Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία (Κάλβος)

Dimitris

  • Posts: 12
  • Gender: Male
    • Impossible Is Nothing
Απ: ΑΝΩΤΕΡΗ ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ
« Reply #8 on: 10 Σεπ 2008, 14:01 »
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!!
 
:P

 

Copyright © topografoi.com