topografoi.com



Author Topic: Λίστες ΕΜΠ  (Read 19568 times)

Apollon

  • Posts: 2
Λίστες ΕΜΠ
« on: 06 Δεκ 2010, 22:16 »
Καλησπέρα,
Ξεκινάω αυτό το θέμα, σχετικά με τις πρόσφατες λίστες του ΕΜΠ στις οποίες γραφτήκαμε σχετικά αυτόματα (γεγονός που με ενόχλησε ολίγο) και για τον σκοπό που εξυπηρετούν.

Προσωπικά θεώρησα ότι η ανταλλαγή απόψεων μέσω αυτού του συστήματος δεν είναι σωστή
Η εγγραφή έγινε σχετικά βίαια με σκοπό όμως την ενημέρωση των φοιτητών για θέματα Πρυτανείας και της Γραμματείας της σχολής. Έτσι θεώρησα ότι είναι θετικό να βρίσκομαι σε μία τέτοια λίστα.
Όμως από ότι φαίνεται μπορεί ο καθένας να στείλει email σε όλους τους φοιτητές με ένα κουμπί. Αρχικά δεν είχα πρόβλημα μιας και μηνύματα του στύλ "Συνέλευση του συλλόγου στις χ/χ/χχ του μηνός και ώρα υυ:υυ" είναι ένα καλό βήμα επικοινωνίας.
Όταν όμως αρχίζουν τα γνωστά "wall of text" με τις απόψεις / επιχειρήματα του καθενός, το παιχνίδι ξεφεύγει. Θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα της ιδιοτικότητας του email μου (εώς ενός σημείου), και ότι δεν είμαι αναγκασμένος να βλέπω το inbox μου γεμάτο από άγνωστους senders οι οποίοι μιλάνε πολιτικά (ή οτιδήποτε).

Έτσι έστειλα ένα email με το παράπονο μου. Τελικά αυτό το μαιλ δέχτηκε αρχικά κάποιες θετικές απόψεις αλλά σύντομα μετατράπηκαν σε αρνητικές. Ο λόγος είναι ότι διάφοροι φοιτητές θεωρούν την λίστα αυτή ως ένα εργαλείο επικοινωνίας των φοιτητών που δεν ανήκουν σε παρατάξεις, ενώ οι απόψεις περί των "είναι η ώρα να συμμετάσχουμε στα κοινά και  να μην πίνουμε καφέ" κάνανε την εμφάνιση. Μέχρι και το θειικό άκουσα το Απόλλων, σέβομαι το πρόβλημά σου, αλλά ομολογουμένως η πιο θεμιτή λύση είναι να βγει ένας από τη λίστα, παρά να σταματήσουν όλοι οι άλλοι να μιλούν..
Από πότε το θεμιτό είναι πάντα το λογικό? Και οι κυβερνητικοί και οι αμερικάνοι στο Ιράκ, το θεμιτό υπερασπίζονται. Είμαστε και φοιτητές γ.... την τρέλα μου >_<. Άμα ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ε?

Είμαι πολλά χρόνια φοιτητής, για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους. Γνωρίζω πως υπάρχει μια ανάγκη για επικοινωνία και ενός χώρου διαλόγου στο internet ανεξάρτητο των πολιτικών παρατάξεων. Απλά θεωρώ ώς βίαιη την προσέγγιση με της λίστες του ΕΜΠ, καθώς... απλά ενοχλείς κόσμο μόνο και μόνο για να σε ακούσουν. Σαν να πας και να βάψεις όλους τους τοίχους της σχολής, να κάνεις διαφήμιση των απόψεων σου πάνω στις ώρες των μαθημάτων (αρχή ή τέλος) των μαθημάτων γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να τραβήξεις το ενδιαφέρον του φοιτητή.

Θεωρώ, πως εν αρχή μπορούμε να μιλάμε μέσω ενός φόρουμ, και καθώς ακούστηκε γι'αυτό, είπα να κάνω την αρχή :).
Έαν το σύστημα με τις λίστες είναι ποιο ενδιαφέρον για εσάς, μπορείτε να κάνετε τις δικές σας προσωπικές στήλες και να εντάξετε μέλη.
Τι να πω? Απλά δεν θέλω να σας κάνω block :).


Δεν είπαμε να μην μιλάμε. Δεν είπαμε να μην έχουμε επικοινωνία. Δεν είπαμε να μην συμμετέχουμε στα κοινά. Η συμμετοχή στις συνελεύσεις είναι σημαντική. Δεν είναι αναγκαίο να ψηφίζουμε τις παρατάξεις. Αν ο καθένας μπορεί και θέλει να μιλήσει στους φοιτητές μπορεί να το κάνει και στην συνέλευση. Δεν νομίζω να απαγορεύεται :).
Τρόποι επικοινωνίας υπάρχουν πολλοί. Το θέμα είναι κατά πόσο θέλουμε να κρυβόμαστε πίσω από τις λίστες και τα άλλα internet-ικα κόλπα.

Step up people.

Sitim

  • Posts: 2
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #1 on: 07 Δεκ 2010, 01:15 »
Χαιρετώ και γω λοιπόν..
Σε αυτές τις λίστες αυτόματα γραφτήκαμε κ μετά από αναζήτηση δε βρήκα συγκεκριμένο σκοπό που αυτές εξυπηρετούν.
Εμένα μου φαίνεται απλά μια λίστα όπου όλοι οι φοιτητές μπορούν να επικοινωνούν, αν ήθελαν να ενημερωνόμασταν μόνο για ανακοινώσεις..απλά θα μας έβαζαν σε πολλαπλή αποστολή κ θα το έστελναν σε όλους.
Δε βλέπω ποιος μας ‘’βίασε’’ βάζοντας μας στη λίστα, εγώ το πρώτο mail που πήρα ήταν ’’αυτή είναι η λίστα, σε βάλαμε αυτόματα γιατί έχουμε το mail σου, η διαγράφή σου γίνεται ακολουθώντας τα εξής…’’.Μπορείς να πείς ότι σου την ‘’έπεσε’’ αλλά σε ρώτησε αν θέλεις να πάτε παρακάτω..

Και πρίν την ύπαρξη της εν λόγω λίστας υπήρχε ενημέρωση για ανακοινώσεις από Γραμματεία και Πρυτανεία (βλέπε πρυτανικές εκλογές..)..Ακόμα υπήρχε λίστα ήδη από ότι έχω ακούσει ήδη στη Γεωπληροφορική , όπου ήταν λίγοι κ εκλεκτοί και εκεί έπαιρναν θέση για εκπαιδευτικά ζητήματα και καθηγητές.
Φίλε Απόλλωνα τώρα ..διαβάζω το ..΄΄Θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα της ιδιοτικότητας του email μου (εώς ενός σημείου), και ότι δεν είμαι αναγκασμένος να βλέπω το inbox μου γεμάτο από άγνωστους senders οι οποίοι μιλάνε πολιτικά (ή οτιδήποτε).’’
με συγχωρείς που έγινε έτσι ..αλλά  δεν θεωρώ ότι προσβάλεται η ιδιωτικότητά σου κατά αυτό τον τρόπο, υπάρχουν χιλιάδες άλλοι, παρόλα αυτά συγγνώμη αν προέκυψε κάτι τέτοιο.
Όσο για το να βγείς από τη λίστα..ούτε θεμιτό είναι , ούτε λογικό..το παράδειγμα με τους Αμερικάνους δε θα το αγγίξω καν.
Και πάω στο ..αγαπημένο ‘’Θεωρώ, πως εν αρχή μπορούμε να μιλάμε μέσω ενός φόρουμ, και καθώς ακούστηκε γι'αυτό, είπα να κάνω την αρχή .
Έαν το σύστημα με τις λίστες είναι ποιο ενδιαφέρον για εσάς, μπορείτε να κάνετε τις δικές σας προσωπικές στήλες και να εντάξετε μέλη.
Τι να πω? Απλά δεν θέλω να σας κάνω block .’’
άραξε..δεν είμαστε εμείς και εσυ!!

Κλείνω με αυτό που με τσάτισε τελικά..αυτοαναιρείσαι όταν μιλάς για ιδιωτικότητα κλπ και στο τέλος κατακρίνεις όσους θέλουν να κρύβονται πίσω από λίστες και ‘’ιντερνετικά΄΄ κόλπα. Κρύβεσαι (όχι εσύ, γενικά μιλάω) μιλώντας σε ένα φόρουμ όπου ούτε το επώνυμο, ούτε το mail σου φαίνεται αλλά απλά ένα username , ενώ αντίθετα στη λίστα είναι σίγουρα πρώτον το ότι είσαι φοιτητής της σχολής και δευτερον ποιος είσαι..

Και ‘’ιντερνετικό΄΄ κόλπο είναι αυτό που προτείνεται , φόρουμ, ανωνυμία και αποψάρα, παρόλα αυτά ας ‘’ξεκινήσουμε εδώ τα  wall of text με τις απόψεις / επιχειρήματα του καθενός, και το παιχνίδι αρχίζει.’’
By the way, η όλη ιστορία μου θυμίζει μπάτσο που κόβει την πορεία στην προσυγκέντρωση με μία αφορμή..και δεν αφήνει να φωνάξει την αιτία..
Σαν σήμερα..

Sitim

  • Posts: 2
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #2 on: 07 Δεκ 2010, 01:28 »
α και κάτι ακόμα..
είδα το τελευταίο mail στη λίστα με την ατάκα '' επιχειρηματολογούμε με θέα..... τους φοιτητές, θα σας παρακαλούσα να μεταφέρουμε την συζήτηση''
και με βοηθάει να ισχυροποιήσω τη θέση μου περί του ποιος ζητάει να κρυφτούμε..

Apollon

  • Posts: 2
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #3 on: 07 Δεκ 2010, 14:08 »
Μα δεν μίλησε κανείς να κρυφτούμε...
Δεν μπορώ να καταλάβω πως η έννοια ενός ανοιχτού φόρουμ είναι μέθοδος να κρυφτείς.

Stelios_Rjk

  • Posts: 9
  • Gender: Male
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #4 on: 07 Δεκ 2010, 20:36 »
Ας μιλησω κι εδω μιας και το αρχισα στη λιστα.

Γενικα θα συμφωνησω με τη Μαρια,
εδω ομως:
Κλείνω με αυτό που με τσάτισε τελικά..αυτοαναιρείσαι όταν μιλάς για ιδιωτικότητα κλπ και στο τέλος κατακρίνεις όσους θέλουν να κρύβονται πίσω από λίστες και ‘’ιντερνετικά΄΄ κόλπα. Κρύβεσαι (όχι εσύ, γενικά μιλάω) μιλώντας σε ένα φόρουμ όπου ούτε το επώνυμο, ούτε το mail σου φαίνεται αλλά απλά ένα username , ενώ αντίθετα στη λίστα είναι σίγουρα πρώτον το ότι είσαι φοιτητής της σχολής και δευτερον ποιος είσαι..

Και ‘’ιντερνετικό΄΄ κόλπο είναι αυτό που προτείνεται , φόρουμ, ανωνυμία και αποψάρα, παρόλα αυτά ας ‘’ξεκινήσουμε εδώ τα  wall of text με τις απόψεις / επιχειρήματα του καθενός, και το παιχνίδι αρχίζει.’’
By the way, η όλη ιστορία μου θυμίζει μπάτσο που κόβει την πορεία στην προσυγκέντρωση με μία αφορμή..και δεν αφήνει να φωνάξει την αιτία..
Σαν σήμερα..

Θα υποβαλλω τα σεβη μου!

Σαφως και τα φορουμ ειναι ανωνυμα και οποιος θελει γραφει οτι θελει. Εδω επειδη ειμαστε μεταξυ μας για καποιους ξερουμε ποιος ειναι ποιος και για καποιους οχι, καθως τα ψευδονυμα δεν ειναι παντα αντιπροσωπευτικα του προσωπου πισω απο την οθονη.

Anyway, για εμενα στοχος ηταν και ειναι η ενημερωση του φοιτητικου κοσμου μιας που η πλειοψηφια κοιμαται. Τον υπνο θα τον δεις εδω με τη συμμετοχη εκτος κι αν εχουμε καμια ευχαριστη εκπληξη. Την αντιδραση σου Απολλωνα πραγματικα δεν την κατανοω δηλαδη να μιλαμε, αλλα να μιλαμε καπου αλλου και οχι στη λιστα. Γιατι? Ειναι καθορισμενος ο σκοπος της λιστας? Και οκ αντε και μιλησαμε εδω, ποιος μας ακουσε? Αυτοι που ενδιαφερονται θα τους δεις και εδω και στη λιστα να απαντανε. Εδω θα μας διαβασουν λοιπον οσοι ηδη γνωριζαν. Στη λιστα ομως θα το δουν ολοι. Θα συμφωνησω οτι η καταχρηση ειναι κατακριτεα αλλα μια ενημερωση με τα τρεχοντα μονο καλο μπορει να κανει.



υ.γ. Mary αν και μου την εκανες, με τις μπυρες και την βγαλαμε με καφε και δακρυγονα :P, κανονιζουμε την επομενη μπυροκατανυξη αμεσα!

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #5 on: 08 Δεκ 2010, 11:27 »
...
υ.γ. Mary αν και μου την εκανες, με τις μπυρες και την βγαλαμε με καφε και δακρυγονα :P, κανονιζουμε την επομενη μπυροκατανυξη αμεσα!

« Backtrackin' Live with tribute to LED ZEPPELIN!!!

Σταύλος Ηρακλειδών 10 Θησείο

Όλοι την Παρασκευή 10/12 το βράδυ, στο Σταύλο!! »

και ο Stelios_Rjk και η Mary και όλοι ;-)

^^^
Παραπάνω βλέπετε ένα παράδειγμα: «γονιμοποίησε την συζήτηση». Παρακαλώ τα σχόλιά σας λέφτερα :-)

Επίσης αποσαφηνίστε, οι συμμετέχοντες, για ποιες λίστες μιλάτε. Όλες έχουν διαχειριστή -άρα «υπεύθυνο»-, πολλές έχουν πολιτική ορθής χρήσης px lists.ntua.gr, ενώ μερικές έχουν και δυνατότητα καταγγελίας ανεπιθύμητης αλληλογραφίας πχ. groups σε yahoo.com ή gmail και αλλού. Το θέμα είναι σχετικά γενικό. Εστιάστε...

Τέλος θα ήθελα να θέσω υπόψιν σας ως τρόπους επικοινωνίας τόσο το forum, το wiki όσο και το κανάλι για ζωντανή ανταλλαγή απόψεων. Δυστυχώς η σχολή μας στερείται αυτές τις μορφές επικοινωνίας -και ευτυχώς αρκούμαστε στην φιλοξενία του topografoi.com- :-(

Stelios_Rjk

  • Posts: 9
  • Gender: Male
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #6 on: 08 Δεκ 2010, 18:59 »
Μιλαμε για αυτην την λιστα: https://lists.ntua.gr/mailman/listinfo/satm-students

Το θεμα ειναι οτι εστειλα εγω αυτο το λινκ για προβληματισμο: http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=70&smid=382&ArticleID=4771&reftab=61&t=%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82:-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%C2%AB%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE%C2%BB-%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82

Και εκανα εκληση για συμμετοχη στα κοινα, συνελευσεις κλπ και για τον Απολλωνα πιθανον και αλλους αυτο ηταν ενοχλητικο, το γεγονος οτι ενα mail πηγε στο Inbox τους με το παραπανω περιεχομενο, συν τον διαλογο που προκαλεσε.

Καποιο αλλο παιδι εστειλε αυτο το link: http://fokidaedu.blogspot.com/2010/12/m-cambridge.html

Και γενικα υπηρξε καποιος προβληματισμος σχετικα με το θεμα των καταληψεων αλλα και για το αν θα πρεπει η κουβεντα αυτη θα πρεπει να γινεται στη λιστα ή εδω.



Καλη η προταση για Θησειο, αν και θα μας διαβασει η Μαρια θα επικοινωνησω κι εγω για τα σχετικα.

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #7 on: 09 Δεκ 2010, 11:01 »
Τώρα ξέρουμε όλοι τι συνέβη.

Σχετικά με τις lists.ntua.gr ισχύουν τα ακόλουθα:

Code: [Select]
Κανονισμός χρήσης της υπηρεσίας
Το ΚΕΔ - Ε.Μ.Π. παρέχει στα μέλη της Πολυτεχνειακής Κοινότητας τη δυνατότητα δημιουργίας λιστών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προκειμένου να διευκολύνεται η επικοινωνία ανάμεσα σε ομάδες, οι οποίες έχουν άμεση σχέση με την Ακαδημαϊκή & Ερευνητική δραστηριότητα του Ιδρύματος.
H κάθε λίστα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ισχύει για χρονικό διάστημα δύο ετών, με δυνατότητα ανανέωσης.

Το Ε.Μ.Π. δεν γνωρίζει εκ των προτέρων το περιεχόμενο των λιστών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που αποθηκεύονται στο εξυπηρετητή lists.ntua.gr και είναι δημοσίως προσβάσιμο μέσω των σελίδων "Αρχείο - Archives" και δεν φέρει καμία ευθύνη γι΄αυτό.
To περιεχόμενο,η διαχείριση και η ορθή χρήση των ταχυδρομικών λιστών αποτελούν αποκλειστική ευθύνη του διαχειριστή της λίστας.

Δεν επιτρέπεται μέσω δημοσίως προσβάσιμου αρχείου λιστών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου η:

    * Αποθήκευση-Προβολή πορνογραφικού υλικού (φωτογραφικό, video ή κείμενο).
    * Αποθήκευση-Προβολή υλικού που θίγει την υπόληψη τρίτων προσώπων.
    * Δυσφήμηση ή συκοφαντία τρίτων προσώπων.
    * Αποθήκευση εμπορικού ή διαφημιστικού υλικού χωρίς έγκριση.
    * Αποθήκευση υλικού το οποίο αποτελεί κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.
    * Αποθήκευση-Προβολή υλικού που δεν συνάδει προς την Ακαδημαϊκή φυσιογνωμία της υπηρεσίας.

Το ΚΕΔ - ΕΜΠ δύναται να αφαιρέσει το δικαίωμα πρόσβασης στην υπηρεσία, στην περίπτωση που έχει παραβιαστεί η πολιτική χρήσης.
από https://lists.ntua.gr/list_new.shtml

Κατά συνέπεια:
- υπάρχουν κανόνες
- υπάρχει -ουν διαχειριστές
- υπάρχουν ευκολίες της μορφής: "ένα συγκεντρωτικό μήνυμα ανά ημέρα ώστε να μην γεμίζει το κουτί" και άλλες
- και τέλος όποιος θέλει μπορεί ελεύθερα να διαγραφτεί -αλλά ίσως όχι να γραφτεί-

Τώρα προβλήματα στον ψηφιακό διάλογο εντοπίζονται:
- στην ερμηνεία των κανόνων πχ "θίγουν τρίτα πρόσωπα" ή "που δεν συνάδει προς την Ακαδημαϊκή φυσιογνωμία της υπηρεσίας" :: εδώ είναι ευθύνη του διαχειριστή να ερμηνεύσει μηνύματα και αν υπάρχει παραβίαση να προειδοποιήσει, να διαγράψει μηνύματα ή/και να αποκλείσει χρήστες
- στην όρεξη του ενός να διαβάζει τις απόψεις του άλλου :: εδώ απλά αγνοούμε ότι δεν μας ενδιαφέρει
- στην καλλιέργεια των μελών της λίστας ώστε όλοι να έχουν περίπου το ίδιο επίπεδο συζήτησης και συνεννόησης :: ευτυχώς σχεδόν όλοι έχουμε ως μητρική γλώσσα την Ελληνική και επιπλέον περίπου το ίδιο μορφωτικό επίπεδο - κατά συνέπεια όλα τα άλλα είναι θέμα πολιτισμού (ή/και ευγένειας ή/και ήθους ότι θέλετε επιλέγετε).

Συμπερασματικά, αν και αυτή η λίστα έχει ρόλο ενημερωτικό -με βάσει όσα προαναφέρθηκαν- δεν μπορεί να αποκλειστεί κανένας, ήδη μέλος της, να στείλει ότι θέλει ( ακόμη και μια προτροπή/διαφήμιση για ένα αφιέρωμα στους Led Zeppelin :-) )
Τον τελευταίο λόγο τον έχει ο διαχειριστής να πράξει κατά το δοκούν και να διαγράψει το μήνυμα, να ειδοποιήσει τον χρήστη και σε περίπτωση υποτροπής να τον διαγράψει.
Τώρα αν υπήρξε ή όχι παραβίαση κάποιων απ' τους παραπάνω κανόνες; Παρακαλώ για τις απόψεις σας... :-)

υγ. σχετικά με τα εκπαιδευτικά ντοκιμαντέρ για την αναπαραγωγή του ανθρώπινου είδους και με βάσει τα στοιχεία υπογεννητικότητας στην πατρίδα μας, εάν ο 1ος κανόνας τα απαγορεύει, ΔΙΑΦΩΝΩ :-)
« Last Edit: 09 Δεκ 2010, 11:03 by chiossif »

an8rwpas

  • Posts: 98
  • Gender: Male
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #8 on: 09 Δεκ 2010, 17:33 »
Όταν η νέα ιστοσελίδα της σχολής ήταν ακόμη υπό κατασκευή, υπήρχε μια καρτέλα που έλεγε forum. Τελικά, γιατί δεν δημιουργήθηκε; Πάντως για αυτό το θέμα πρέπει να κινηθούμε μέσα από το Φ/Σ και να "πιέσει" αυτός με κάποια απόφαση την γραμματεία, ώστε να δημιουργηθεί ξεχωριστό φόρουμ από τη σχολή στο οποίο θα είναι γραμμένοι όλοι.

Παίδες στα μηνύματα σας έχετε και οι δύο δίκιο, μακάρι να ενδιαφέρονταν όλοι να ασχοληθούν και να κάτσουν να διαβάσουν τα μηνύματα που στέλνουμε μέσα από τις λίστες, αλλά δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει ακόμα και ίσως έτσι να πετύχουμε το αντίθετο από αυτό που επιδιώκουμε. Ήδη άμα παρατηρήσατε η συζήτηση εξόκειλε.

Εφόσον όμως υπάρχει η καλή διάθεση, έστω από αυτούς τους λίγους, για συζήτηση ας μην ανατρέπουμε αυτό το κλίμα. Πρώτο βήμα είναι να ξεκινήσουμε την κουβέντα από εδώ, καλώντας όσους περισσότερους γνωστούς γίνεται και αν δούμε ότι υπάρχει απήχηση να μεταφερθούμε στις λίστες που το αποτέλεσμα σίγουρα θα είναι καλύτερο.

Πάντως η δημιουργία ενός φόρουμ που θα συμμετέχουν άπαντες φοιτητές και καθηγητές είναι επιτακτική ανάγκη!



Stelios_Rjk

  • Posts: 9
  • Gender: Male
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #9 on: 10 Δεκ 2010, 19:16 »
Παιδες εγω δυστυχως μετα απο ολο το πρωινο στο πεδιο και λαιμο για ΩΡΛ δεν θα μπορεσω να παρευρεθω το βραδυ, κριμα κι ηταν καλη ευκαιρια.

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #10 on: 11 Δεκ 2010, 12:32 »
Ε Κ Τ Ο Σ   Θ Ε Μ Α Τ Ο Σ

Το γεγονός, και τα άσματα

Για να πάρουν μια ιδέα όσοι τα έχασαν...

( από τους πρωτότυπους εκτελεστές στο youtube διότι δεν είχε video - η σειρά είναι ακριβής )   
« Last Edit: 11 Δεκ 2010, 12:35 by chiossif »

chiossif

  • Posts: 334
Απ: Λίστες ΕΜΠ
« Reply #11 on: 11 Δεκ 2010, 19:05 »
Ε Κ Τ Ο Σ   Θ Ε Μ Α Τ Ο Σ

Το γεγονός, και τα άσματα

Για να πάρουν μια ιδέα όσοι τα έχασαν...

( από τους πρωτότυπους εκτελεστές στο youtube διότι δεν είχε video - η σειρά είναι ακριβής )   


"Good Times Bad Times" performed by Backtrackin' - Live at Stavlos Club, Thisio, Dec 10th 2010 - http://is.gd/iz9Bo

 

Copyright © topografoi.com